Henkkarit rajoilla?

ihmettelenpä vaan

Matkustin Ruotsista Latviaan laivalla viime kesänä, liput olin maksanut aiemmin kortilla, printannut vain lipun ulos meilistä. Terminaalissa checkasin meidät sisään automaatissa, samoin palatessa Ruotsiin, eikä kummassakaan tapauksessa kyselty henkkareita.
Olisin siis voinut luovuttaa lippuni/ se olisi varastettu tjn, vaikkapa etsitylle rikolliselle, joka on jostain EU:n ulkopuolelta ujuttautunut, niin siirtyminen olisi näin ollen onnistunut täydellisesti?!

Onko muilla vastaavia kokemuksia, esim. Suomen ja Ruotsin välillä, tai Suomen ja Viron välillä?

9

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ongelmaa

      Eu maiden välillä ei ole ollut vuosiin passintarkastusta mutta mukana se pitää olla tai henkkari. Ei tuossa ole mitään ihmeellistä ja jos joku tuosta yrittää hyötyä niin on hänen asiansa. Normaali matkustajaa tämä auttaa kun ei ole enää passijonoja.
      Suomen ja Ruotsin välillä riittää jopa ajokortti. Kyllä rajamiehet silti nappaa nämä roistot...heillä on jutut siihen.

      • Luiroilija

        Tarkennuksena että Schengen maiden välillä ei ole passintarkastusta. Mutta esim. Iso-Britanniaan matkustaessa passi katsotaan.


      • Paitsi että

        Ajokortti ei ole henkilöllisyystodistus. Se riittää siis, jos henkilöllisyyttä ei tarkisteta, muuten se on samanarvoinen kuin Lahden Reippaan jäsenkortti.


    • E-lipulla koneeseen

      Mites lennoilla? Kuka tietää?

    • LH 851

      Monet lentoyhtiöt Euroopan lennoilla eivät tarkista henkilöllisyyttä jos matkustat pelkillä käsimatkatavaroilla ja teet lähtöselvityksen netissä tai lentoaseman lähtöselvitysautomaateilla.

      • 14+17

        Eivät ne tarkasta enää välttämättä baggage-drop tai lähtöselvitystiskilläkään jos ei erikseen tyrkytä. Tietenkin aina pitää varautua siihen, että jostain syystä kuitenkin kysytään kun henkkarit kuitenkin pitää olla mukana.


    • Ei hyvää päivää

      Juu eihän Suomi olekaan ollut Schengen-maa kuin vasta vuodesta 2001 joten todella uudesta ja ihmettelemisen arvoisesta asiasta on kyse.

      Ei silti, ainakin kysymys on oikealla palstalla.

      • olet besserwisser

        Älä esiinny niin tietävänä.
        Ei ihme ettei aloittaja tiennyt koska käytäntö vaihtelee näköjään matkanjärjestäjän mukaan ja samalla yhtiöllä eri terminaaleissakin. Yksi sanoo ettei tarvitse ja toinen vaatii nähdäkseen ja väittää että näin tehdään AINA.


      • Kaikentietävä
        olet besserwisser kirjoitti:

        Älä esiinny niin tietävänä.
        Ei ihme ettei aloittaja tiennyt koska käytäntö vaihtelee näköjään matkanjärjestäjän mukaan ja samalla yhtiöllä eri terminaaleissakin. Yksi sanoo ettei tarvitse ja toinen vaatii nähdäkseen ja väittää että näin tehdään AINA.

        Matkanjärjestäjän tai lentoyhtiön tarkastuskäytännöllä ei ole suoraan yhteyttä Schengen alueeseen. Esim. Iso-Britanniaan matkustaessa passit katsotaan viranomaisten toimesta aina maahan saavuttaessa ja Helsingissä ei-Schengen alueelle ei edes pääse ilman menemistä passintarkastuksen läpi.

        Myös Schengen alueella matkustaessa pitää pystyä henkilöllisyys todistamaan, vaikkei passintarkastuksia olisikaan kuin pistokoemaisesti. Myös Suomessa joskus viranomaiset tarkastavat joiltakin matkustajilta passit, vaikka lento olisikin tullut Schengen alueen sisältä. Tosin suomalainen matkustaja varmasti pääsee maahan, vaikka se passi olisikin Suomeen tullessa jotenkin hävinnyt - eri asia on sitten suostuuko lentoyhtiö kuljettamaan, jos yhtiö sattuu sitä todistusta kyselemään lähtöpäässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe