Poliisi kadotti yli 1300 aseen tiedot

anastus

4

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roskapostirobotti999

      Ei kun liikkeelle on tulossa syyte asekirjanpidon huolimattomasta käsittelystä, He kun olivat antaneet kyseisen kirjanpidon takavarikointia suorittavalle poliisille, ilman että siitä kirjanpidosta on otettu kopiota (mieluimmin tietysti kolmena kappaleena). Nämä kopiot olisi tietysti myös heti takavarikoitu, miksi sellaisia asiapapereita kannattaisi hukata joista asianomistajalla on kopio.
      Todennäköisesti mappi on kuitenkin jossain arkisto Ö:ssä, josta kukaan ei älyä sitä hakea, ennen kuin se sieltä joskus (oikeuden käynnin jälkeen jos sellaista tulee) vahingossa löytyy.

    • Sossuu massee ja ase

      Jees... Hahahaa. Lähti päivä hyvillä uutisilla käyntiin. Pitäis antaa näille kyylä sosialistelle kenkää. Vittulevat jos on siviili ja tekee virheen mytta ite ei oo syylinen koska laitos on kollektiivinen elin joka tekee niin kun tykkää piste... Valita käräjille ja maksa!

    • Kooste tapaus TAK
    • ammuskelija.

      Aseiden tietojen katominen ei ole harvinaista edes aserekisterissä. Ennen pahvikorttien aikana rekisteri oli paperilla. Kun se siirrettiin atk-rekisteriin, niin siirrossa katosi paljon tietoja. Muutenkin paperirekisterin paperit olivat aika levällään.
      Ei ole kovinkaan harvinaista, että silloin tällöin luvallista asetta ei löydy mistään rekisteristä tai rekisterin yksilöiuntitiedot ovat virheelliset. Itselläni on kymmenkunta asetta, joista yhden tiedoissa on ollut epäselvyyksiä. Karkeasti yleistäen 10% rekisterin tiedoista voi ola vääriä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      77
      11743
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8908
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      79
      4686
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      26
      4038
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      3984
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3881
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      9
      3670
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      22
      3482
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      42
      3285
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      45
      2796
    Aihe