Qashqain arvo säilyy!

Järkiostaja

Katselin tossa joku päivä sitten Raision Autokeskuksessa, että näyttää Qashqain arvo säilyvän hyvin; 2009 mallin 1,6 bensa Visia eli karvalakkimalli maksoi vielä 17890 euroa. Eli viisi vuotta vanha auto ja lähes saman hintainen kuin mihin ne myy nyt noita viimeisiä Vanhakoppasia Visioita/Select Editioneja. Tasan 20000 eurolla saisi nyt uuden vanhakoppasen talvipaketteineen kaikkineen. Taidan sellaisen ostaa ja myydä sen sitten viiden vuoden päästä hieman alle liikkeiden hintojen eli 17500 e. Halpaa ajoa siis tiedossa; 500 e/vuosi pääomakulut, jos ei korkoa laske omalle rahalleen.

5

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NissanPower

      Voipi olla että on tuolla hinnalla aika pitkään Raisiossa.

      Nyt jos ostat vanha koppasen, niin niitä (2007-2013 malli) on myytävänä 5 vuoden kuluttua, niin paljon, että enpä usko että saat kuin sen 10000euroa vaihdossa tai myytäessä. Koska liikkeen pitää laittaa se eteen päin hintaan. 12-13ke.

      Jos halpaa ajamista haluat, niin ehdottomasti uusi malli. Se on haluttu auto vielä 5 vuoden kuluttua. Vaikka nettiautosta voi katsella, mitä 10 vuotta vanhat automallit maksaa. 2004 autot ei enään liikkeeseen edes kelpaa, siksi vaihtoarvokin huono.

    • ihan oikeasti

      Kuka hullu maksaa Autokeskusten pyytämiä käytettyjen Qashqaiden hintoja, ne on ihan sairaita pyyntejä. Jos haluaa ajaa ne auton kalleimmat kilometrit niin siitä vaan.

    • keisari nero

      Joo keskus hyvittäny vaihos kaheksan tonnii tulee siit hyvät voitot.

    • kurttushow

      Tollaset pyyntihinnat on välirahaveijoja varten. Siinä vanha isäntä ihan innostuu kun saa vaihto"autostaan" 5000 euroa yli markkinahinnan. Kaupat lyödään lukkoon siltä seisomalta, kun veijo kuulee että almerasta saa 6000e vaihdossa, vaikka naapurin unkka väitti ettei tonnia enempää ikipäivänä saa ruostekasasta.

    • Näin käyp.

      Voivat jopa 8 teur maksaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      188
      11373
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4589
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4258
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      207
      3701
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3514
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3373
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2010
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1345
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1060
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      279
      1015
    Aihe