Muistaako kukaan paljon abortti pillereiden hinta on, tietäs vähän varautua.
hinta
penninVenyttäjä
62204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Pillereiden hinta on lapsen elämä ja äidin mielenrauha, todennäköisesti myös parisuhde.
Kannattaa varautua välttämään mukavuusabortti.
Kyse ei ole mukavuudesta vaan järjen käytöstä, ja rahallista hintaa kysyn.
" äidin mielenrauha tod.näk myös parisuhde" onko sulla vastustaja rakas taas se mutupallo käytössä?;)
Sääli että sinulta on mennyt mielenrauha ja parisuhde. Toivottavast aloittajalle ei käy noin kurjasti kuin sinulle.
"Järjen" käytöstä.... eli omanapasen mukavuusabortti.
Jos itseäni ajattelisin niin totta kai tahtoisin lapsen. Valitettavasti tässä elämässä on ajateltava muutakin kuin aina itseään Ja joskus täytyy ajatella järjellä tunteiden sijaan. Se oikea hinta siis?
Kerrot sii ajattelevasi "jonkun muun järjellä". Oma järkesi tahoisi lasta.
ÄLÄ ALISTU.
Tee hyvä ihminen oman tahtosi mukaan.
"Valitettavasti tässä elämässä on ajateltava muutakin kuin aina itseään"
Kuka muu muka ois tärkeempi "ajateltava" kun OMA LAPSES ja hänen elämänsä?? Turha sitä sädekehää on yrittää kiillotella itsekkyydellä ja selitellä tappamista muka jonkun muun "eduks"... naurettavaa. Mitä ihmeen hyötyä jollekin muille vois olla siitä että sinä tapat lapses??? Haloooo....
Jos oikeesti tahtoisit lapsen niin et todellakaan tappais sitä!! Jos tapat niin kyllä se on ihan pelkästään omaa läpeensä itsekästä mukavuuttas ja SINÄ olet vastuussa lapses elämän riistosta. Ei kukaan muu.
Itselläni on jo lapsia kiitos kysymästä... Ja sisälläni ei ole vielä lasta vaan eksynyt siittiö. Lapseni menevät kyllä jonkun näkymättömän klöntin edelle.sorry
"Ja sisälläni ei ole vielä lasta vaan eksynyt siittiö. Lapseni menevät kyllä jonkun näkymättömän klöntin edelle.sorry "
Ketä kuvittelet huijaavas näillä lapsesi olemuksen säälittävillä valhevähättelyilläs? Mitähän kummaa sieltä sitten pitää "poistaa" jos mitään ei edes näy? :D Tollasessa itsepetoksellisessa vakuuttelussa joudut sitten kärvisteleen loppuikäs..
Sääli niitä (vielä) elossa olevia lapsia... huostaan vaan ja kiiruusti, ennenkun omanapasissa oikuissas tapat nekin "näkymättömät klöntit" ja "eksyneet siittiöt", meneehän sun itsekkäät himos lastes koko elämän edelle!
On se jännä miten vastis ei osaa löytää eroa jo syntyneen ja syntymättömän lapsen (muutamien viikkojen ikäisen)välilläxDdd
Oletko kykemätön saamaan itse lapsia vai mikä sinua vaivaa? Eipä sieltä tulekkaam muuta oikeastaan kuin verta kun mitään varsinaista sikiötään ei ole. Sinä voit lässyttää kuinka paljon haluat. Olem rohkea nainen kun osaan ajatella lapsiani ja vetää veri klöntin viemäristä alas.
vai että oikein "rohkeuttako" se on hyökätä murhamielessä viattoman ja puolustuskyvyttämän lapsen kimppuun????!! Huhhuh, kuvottavan SAIRASTA lässyttelyä..... toivottavasti lapsiparkas pääsee tervemielisten kunnollisten aikuisten hoiviin verikynsisitäs ja mahdollisimman pian!! Pianhan varmaan se "rohkeuden" nälkäs vaan kasvaa ja laitat nekin vielä hengissä selvinneetkin lapsiraukat kylmäks!!!
Pitäisköhän sun mennä hoitoon kun ei se kulta rakas oo mikään lapsi sen enempää kuin nekään yksilöt jotka miehen pusseissa hengailee, hedelmöittymisestäni on siis kaksi viikkoa...Se hinta vieläkin hakuses
"Pitäisköhän sun mennä hoitoon"
Mitä jos meet vaikka ite hoidattaan hajoilevaa psyykees kun kieltodefenssit jylläilee jo noin pahasti ja väkisinkin vaan pitää hankkia se loppuelämän syyllisyystrauma.
Kato nyt sieltä ala-asteen bilsanopuksestas mitä eroo onkaan sukusolulla ja alkiolla, ja millonka se ihmisyksilön elämä alkokaan, kun ammottava aukko näkyy ihan alkeellisen tason sivistyksessäkin olevan.. jos sun kohdalla nyt mistään sivistyksistä voi edes puhua.
En valitettavasti usko saavani mitään traumoja tämän johdosta joten jos nyt ottaisit ihan rauhassa ja puhuisit vain asioista jotka on faktoja kuten että alkiokaan ei ole vauva. Abortti ei ole murha ( ellei se tapahdu joskus rv 20 ) koska mitään lasta ei ole.
"Loppuelämän syyllisyystrauma":Dd selvännäkijä vauhissaan;D
"En valitettavasti usko saavani mitään traumoja"
Sullahan on jo tarumoja ja kieltodefenssit ne senku jyllää jo täydellä teholla.. mitään selvännäkijän lahjoja ei todellakaan tarvita :D
"Abortti ei ole murha ( ellei se tapahdu joskus rv 20 ) koska mitään lasta ei ole."
Mutu mutu... kun ihan faktasti vaan aborttikin on ihmisen suunnitelmallista tappamista, ja mitäs ne syntymättömät lapset sit on jollei alkioita ja sikiöitä??
" ( ellei se tapahdu joskus rv 20 ) "
Ai sinäkös sen sopivan rajan määrität? Että se sama ihminen/lapsi joka on rv19 6 vielä joku epämääränen "näkymätön klöntti" jonka vois surutta "poistaa" kohdusta, muuttuukin kun taikaiskusta PAM puolenyön aikaan olevaks, eläväks vauvaks joka murhattas abortilla rv20 0!!? :D
Ei sen nyt tarvi olla just sen 20 viikolla, tarkoitan sitä kun rupee muodostumaan lapsi. Minusta olisi hyvä jos ihmiset ajattelisivat useammin järjellä ja tekisivät abortteja esim jos tietävät valmiiksi että voimat ei riitä vauvan saamiseen. Näin välttyttäis turhilta huostaan otoilta itsemurhilta yms. Olen myös itse abortteja vastaan monessa kohtaan, esim silloin jos ajatellaan että noh ajankohta on huono, tahdon vielä käydä baareissa yms. Ja sit alotetaan lapsen hankinnat vuoden päästä. Murhaajaksi ei kuitenkaan ole soveliasta kutsua ihmistä joka päätyy aborttiin. Itse onneksi ymmärrän että siitä ei ole kyse enkä traumatisoidu sanoistasi. Toivon että saat oikeasti asias kuntoon ja keksit jotain järkevämpää tekemistä kuin ihmisten ärsyttäminen
" tarkoitan sitä kun rupee muodostumaan lapsi."
se lapsi muodostuu heti hedelmöityksessä,jonka jälkeen sille muodostuu erilaisia ominaisuuksia. Ihminen näyttää eri ikäsenä vähän erinäköseltä.
"Minusta olisi hyvä jos ihmiset ajattelisivat useammin järjellä ja tekisivät abortteja esim jos tietävät valmiiksi että voimat ei riitä vauvan saamiseen."
Miten vaikka ois mieluummin antaa ne lapset sellasille joiden voimat riittää? Vai pitäskö kaltoinkohdellut llapsetkin "pelastaa" tappamalla?
"esim silloin jos ajatellaan että noh ajankohta on huono, tahdon vielä käydä baareissa yms."
Mitenkähän omat syys on yhtään parempia?
"Murhaajaksi ei kuitenkaan ole soveliasta kutsua ihmistä joka päätyy aborttiin."
Jospa niitä lapsia vaan ei oo soveliasta murhata huvikseen? Ja tässä maassa on kyllä edelleen sananvapaus, että sunkin teosta saa kuka vaan olla ihan mitä mieltä lystää :)
"Itse onneksi ymmärrän että siitä ei ole kyse enkä traumatisoidu sanoistasi."
Niin koska pohjimmiltas tiät kyllä varsin kivuliaasti itekin mitä oot tekemässä ja kenelle, ja se oma julmurimainen raakalaistekoshan sua traumatisoikin. Sekös sua korpee kun muut selväjärkiset ei lähde myötäileen noita säälittäviä itsepetos-huijauksias ja lässyttään kannustavia rohkasuja lapsen murhaas ;))
"Toivon että saat oikeasti asias kuntoon ja keksit jotain järkevämpää tekemistä kuin ihmisten ärsyttäminen"
Oho :Ddd mutupallokos se siellä kertoo että jollain ois jossain asioissa (missä?) jotain "kuntoon laittamista"? :D kuule kyllä se nyt taitaa olla ihan joku muu jolla ne asiat ja psyyke on pikkasen sekasin... mutta se onkin hyvä jos ärsyttää, voi voi.... eli osuu ja uppoo ;)
Ihan oikeasti, joko olet hyvin jaksava trolli tai tarvitset oikeasti apua. Oletko puhunut sukulaisten työkavereiden tai ystävien kanssa ajatuksistasi? Ehkä he voivat auttaa tai ohjata eteenpäin? Ja totta kai se ärsyttää jos jotkut tukkii asiallisen keskustelun, oli aihe mikä vaan.
Mikä tää DDDD-hymiövastustaja oikein on? Lapseton nainen vai psyykkisesti sairas ihminen? Todella sairasta tekstiä!!!
Tuskin kukaan jättää aborttia tekemättä ainakaan hänen sairaan kirjoittelunsa takia, vai tuleeko joku toisiin ajatuksiin luettuaan älytöntä tekstiään. Haukkumalla tuskin voittaa mitään.
Toivottavasti tämä ihmispolo saisi pian apua, ettei tarvitsisi vuosikausia täällä roikkua haukkumassa toisia ihmisiä murhaajiksi ja ties miksi!
Samaa mieltä! Huomaa että päässä viiraa selvästi, psykiatri vois häntä auttaa...
Onhan se käsittämätöntä kuinka jotkut näkee jotain hirrrveen "sairasta" lasten elämän suojelussa mutta niiden huvikseen tappamisessa ei oo tietenkä mitään ongelmaa, ihan "normaalia" ja "tervettähän" se on :D omat syyllisyystraumathan ne mitä ilmeisimmin näillä siellä taustalla jylläilee... eivät vaan vieläkään oo älynneet hoidattaa niitä. Vaikka siellä omassa pollassa viiraa ja pahasti, tuskin kukaan muu hyppää sinne samaan kalmansuohon rypemään vaikka kuinka kiihkeellä vimmalla viekottelee, ja etenkään sen jälkeen kun lukee täällä näiden varottavien esimerkkien katkeria riehuripulointeja!!
missä on kalmansuo? en oo kuullutkaan:)
Lapsen tappaminenhan onkin rikos, ja siitä joutuu linnaan, tai jos todetaan syyntakeettomaksi niin vankimielisairaalaan kärsimään tuomionsa rikoksesta, mutta abortti ei ole rikos, ja täten aivan turhaa syyllistää ja lätistä täällä jostain olemattomista syyllisyystraumoista, syyllisyydet tulevat aivan jostain muista aiheista kuin laillisesta abortista, joka on raskauden keskeytys eikä mikään jo synnytetyn lapsen tappo.
Mun puolesta saa lapsia synnyttää niin monta kuin vaan tahtoo, ja saa tehdä toisinkin päin eli olla synnyttämättä lapsia, kun ei tahdo. Sekstailua ei voida kieltää, ja sairastahan sen kieltäminen olisikin sen takia, että jokaisesta slaagista pitäisi vasten tahtojaan haluta lapsi, ehkäisykeinot kun mitkään eivät ole sadan prosentin varmoja ja mies ei joudu kantamaan eikä synnyttämään lasta niin kauan on naisella oikeutensa abortointiin.
Hupinsa kullakin, ja lapsensa itse kullakin, ja toisille niitä ei edes anneta, ja toisilta ne lapset viedään väkisten pois muualle, kun eivät osaa niitä hoivata normaalisti.
Viisaimmat eivät edes lapsia halua, ja jos vahingossa napsahtaa, niin mikä onni ja autuus, että abortilla saadaan estettyä täydellinen katastrofi naisen elämässään.
Monet naiset rakastavat lapsia, mutta heille riittää vain itselleen sopiva lukumäärä omia lapsiaan ja toisille naisille sopii täydellinen, vapaaehtoinen lapsettomuus.
MIkä onni ja autuus, että nykyaikana naisen lisääntymiseen ei puututa enää jonkun ulkopuolisen ihmisen mielipiteiden perusteella.
"Lapsen tappaminenhan onkin rikos, ja siitä joutuu linnaan"
taas aloit heilutella epätoivossas niitä lillukanvarsia :D no lapsen tappaminen abortilla kun ei vaan lakipykälistä ja kaunistelutermeistä mihkään muutu ;)
Laillisuusko se suojelee kaikilta syyllisyystraumoilta ja kaikki mikä on laillista on myös automaattisesti moraalisesti oikeutettua?? :D joopa joo....
Ja turha lätistä mistään "olemattomista" abortin syyllisyystraumoista kun esimerkkejä on tääkin paskalaari pullollaan. Mutta eihän nää traumaiitat sitä ite halua sokeuttaan huomata, mutta muille tervejärkisille siinä ei oo mitään epäselvää.
ja sinä olet paraskin puhumaan tervejärkisyydestäsi täällä, ei kyllä siltä näytä noi sun laittomilla panetteluilla haukkumisesi abortin tekijöitä vastaan. Normaalit ihmiset sentään naivat kuten kuuluukin nainen ja mies yhtyvät keskenään, eikä kuten homot ja lesbot tekevät, yäks, kuvottavaa ja inhottavaa rikollista toimintaa, eihän seksiä saa olla kuin lapsentekomielessä miehen ja naisen välistä aktia. Homostelu on sairasta ja iljettävää touhua, ja se traumatisoi loppuelämäkseen homon vanhemmatkin.....
Ihan sama kuin mä syyttäisin sua täällä että olet sairas homo, ja kukaan tervejärkinen ihminen ei homostele, kuten ei niin teekkään, vaan mies rakastalee naista, eikä miestä, jonka seurauksena ei edes raskautta saada aikaiseksi, eikä edes sitä vahinkoraskauttakaan.
"ei kyllä siltä näytä noi sun laittomilla panetteluilla haukkumisesi abortin tekijöitä vastaan."
Sieltähän se valhesontasyytös taas ryöppyää :DD ja edelleen on osottamatta MITÄ "laitonta" täällä oiskaan täysin sananvapauden mukasissa mielipiteissä?? :))) antaa tulla nyt vaan.... vai syyllistytkö edelleen perättömään rikoksesta syyttelyyn?
"Ihan sama kuin mä syyttäisin sua täällä että olet sairas homo"
Että nyt sitten lapsia suojelevat muuttui jo siellä ummehtuneessa harhapollassas "homoikskin" :DDD mitähän vielä... ja suosijasakki kun on usein syyttelemässä vastustajia suvaitsemattomiks!! ;D no yleensähän ne kiivaimmat homojen vihaajat on ite kaikkein homoimpia.... ;))
Minä ainakin olen hetero, tunnen itseni kyllä.
Minkä ihmeen takia tämä yksi ja ainut ihminen (kyllä kaikki tekstistä tuntee; kalmansuo, tappaminen, murha, syyllisyystraumat jne) täällä palstalla aamusta iltaan, vuodesta toiseen jaksaa toistaa mantraansa?
Herää vain kysymys niistä syyllisyystraumoista, kenelläköhän ne on ja miksi tämä henkilö täällä abortti-palstalla näitä älyttömyyksiään toistelee?
No, näkeehän sen noista katkeran kitkerän sävyisistä viesteistäkin, että jotain todellakin traumaattista on tuon kirjoittajan elämässä tapahtunut, joka liittyy jollain tavalla lapsiin.
Vaihtoehtoja on monia, ja voi vaan arvailla, että mikä niistä tekee ihmisen noinkin katkeraksi ja kaunaiseksi ja vastustamaan lakisääteisiä abortteja, joita suoritetaan noin 10 000 aborttia/vuosi Suomessakin ihan normaaleille naisille lakisääteisin perustein.
tappamista ylistävää viekottelumyrkkysappea suoltaessaan lasten sieluja hamuavan murhankiihkon mukaan normaalit, lapsia tältä mielipuolisen julmalta riistolta suojelevilla on aina jotain "katkeria traumaattisia kaunoja" kun täällä kehtaa olla kertomassa eräitä kivuliaita totuuksia näiden verikäsien raakalaisteoista ;DDDD
"miksi tämä henkilö täällä abortti-palstalla näitä älyttömyyksiään toistelee?"
Varmaan ihan samasta syystä miksi sinäkin sakkeines jaksat toistella samoja älyttömiä valhemutumantrojas vuosista toiseen, ja räkytät niille jotka niitä sitten on oikomassa.
Hintaa en tiedä. Kerroit, että jos voisit seurata tunteitasi, haluaisit lapsen. Suosittelen vielä soittamaan Itu-projektiin tai tapaamaan jonkun sieltä. Itsellesi saattaa nousta vielä asioita, jotka kannattaisi käsitellä mieluummin nyt kuin abortin jälkeen. Kannattaa ainakin kokeilla vaikka se tuntuisikin turhalta. Nyt on paras hetki käsitellä ajatuksia. Naiset Itu-projektissa ovat puhuneet monen tilanteessasi olevan kanssa. Osa päätyy aborttiin, osa ei. Kannattaa tosiaan katsoa, mitä heillä olisi antaa. :) Heiltä löytyy ihan käytännön helpotusta arkeen jne. Kokeile jos sinulle olisi jotain siellä. Netistä löydät helposti puhelinnumeron Itu-projektiin.
Tämä nyt ei ole mukava aihe mutta ehkä kannattaa katsoa minkälainen klöntti tai alkio on kyseessä. Monet ovat järkyttyneet siitä kuinka kehittyneen klöntin he ovat abortoineet. Siitä varmaankin on monelle tullut trauma tai järkytys kun onkin näkynyt muutakin kuin pelkkää verta. En tiedä viikkojasi, mutta netistä uskoisin löytyvän kuvia ja tietoa viikkojen mukaan.
No vielä tulee näköjään tekstiä. Ultrassahan voit pyytää vielä itsekin nähdä mitä siellä kohdussa tapahtuu, jos tahdot.
Tuossa on ainakin yksi piirros, missä on ihan viikolta 1 alkaen kuvattu sikiön kehitys.
https://peda.net/p/jari.rantanen/ihmisen-biologia/raskaus/kuvamappi/kuvagalleria_raskaus/sikiön-kehitys
että nämä lapsen murhaa hautovat PAKOTETTAIS katsomaan lastaan ja kuunteleen sydämen sykkeitä siltä kenet meinaa ottaa hengiltä..!!
Kaavamaisia piirroskuvia parempia löytyy täältä.
http://www.ehd.org/prenatal-images-index.php
ultrassa kävin. ei ollut edes sydäntä. kohtu pussi noin sentin kokonen. piste kuulemma näky mutta sitä ei näin tavallinen pysty näkemään.
Varmaan tosi alussa sitten. En osaa sanoa miltä netistä löytyvissä sikiön kehitys- kuvissa näyttäisi tai mitä niistä viikoista sanotaan.
>Sydän alkaa lyödä 3 viikon ja yhden päivän kuluttua hedelmöityksestä. >
http://www.ehd.org/resources_bpd_documentation.php?language=27
Kiitos tiedosta. Toki itse nään ainutkertainen yksilön jo ennen sydämen lyöntejäkin.
Moni nainen on surrut abortin jälkeen sitä, että he ovat kuunnelleet olosuhteita jos sisällä on ollut halu pitää lapsi. Voi miettiä, kannattaako kaikkia ratkaisuja tehdä järjellä. Miltäpä vaikka järkiavioliitto kuulostaisi? Osassa asioista tunteet ovat todella iso asia ja juuri tunteita abortteja surevat naiset kantavat ja ne saattavat heikentää elämänlaatua huomattavasti. Olosuhteet eivät tunnu tuossa vaiheessa enää juuri miltään, kun on sisällä paljon suurempia myllerryksiä. Vielä suosittelen sitä keskustelua Itu-projektin naisten kanssa nyt kun varmaan kuitenkin käsittelisit joskus abortin jälkeen asioita myös siihen liittyen että jos olisitkin synnyttänyt lapsen. Itu-projektin kautta voit saada tietoa myös tukimuodoista, miten paljon saisit rahaa ja muuta tukea, jos synnyttäisit lapsen. Ehkä sittenkin selviäisit ja ehkä sittenkin ratkaisu voisi olla oikea ajatellen myös lapsiasi? Voi olla ihan käytäntöön liittyvää infoa, mitä et ole tullut ajatelleeksi vielä ja kokonaan uusia vaihtoehtoja. Siunausta joka tapauksessa sinulle ja perheellesi.
Pillerit eivät maksa mitään, ne annetaan naistentautien klinikalla ja maksat siitä vain käyntimaksun. Se on muistaakseni jotain 37 euroa. Ennen sitä joudut käymään terveyskeskuksessa, missä tehdään tutkimuksia ja annetaan lähete naistentautien klinikalle. Siitä tulee hinnaksi terveyskeskuskäyntimaksu n. 13 euroa. Muistaakseni kävin klinikalla pariinkiin otteeseen, eli hinnaksi tuli 13 37 37 euroa.
kiitos asiallisesta kommentista :)
siinä se on kokonaisen ihmiselämän hinta.....
Kiitoksia minunkin puolestani abortin loppuhinnasta, itselläni on aika vajaan parinviikon päästä aborttiin. mielestäni minun kuten kenen tahansa muun kohdalla on oikein tehdä abortti jos siihen itse uskoo pystyvänsä. omaala kohdallani en voi pitää sitä, nuoren ikäni takia opintojeni, ja varattomuuteni takia, emmekä minä tai avopuoleni ole valmiita olemaan vanhempia viellä. teen abortin sen vuoksi että voin myöhemmin elämässä antaa paljon paremman elämän jos joskus viellä lapsen saamme.
Vielä on muitakin vaihtoehtoja: adoptio, nykyään myös avoin adoptio ja sitten sijaisperhe. Lisätietoja voit kysellä mm. Ituprojektin kautta. Muutenkin pääset sitä kautta vielä pohtimaan onko päätös ihan varmasti haluamasi. Abortin jälkeen usein kuitenkin käydään vielä asioita läpi niin parempi olisi jo ennalta käsitellä. Itsehän näen uudella elämällä suuren arvon ja rakastettavuuden mutta jokaisella on näkemyksensä. Siunausta joka tapauksessa.
Mikä ihmeen vimma on neuvoa tuota adoptiota nuorille naisille, jotka raskautuneet ei-toivotusti. Itse en voisi koskaan antaa omaa odottamaani ja synnyttämääni lasta ventovieraille hoiviin tuosta vaan.
Abortti on juurikin noiden syiden takia, joita tuo nuori nainen luettelee silloin paikallaan.
Sen takiahan Suomessa on mahdollisuus saada aborttitoimenpide, että välttyisi vastentahtoisen raskautensa jatkamista. Raskaus sinänsä on jo riski naiselle ja eikä se ole vaivoineen päivinensä mitään helppoa olemista, ja loppuen lopuksi puhumattakaan synnyttämistapahtumasta, jossa ovat omat riskinsä ja vaivansa kuin myös synnytyksen jälkeinen naisen tola niin fyysisesti kuin psyykkisesti. Lasten hankinnassa on kuitenkin kyse naisen henkilökohtaisesta omasta fyysisestä kehostaan ja ylipäätänsä naisen ikiomasta elämästään.
Jokainen nainen kuitenkin lähtökohtaisesti haluaa ja tahtoo lapsen ihan itselleen ja lapsensa isälle. Joten pitäisi kyllä tajuta ja ymmärtää, kuinka suuresta asiasta on kyse, eikä mistään vuokrakohtuna olemisesta vieraiden lapsia hamuavien lapsettomuudesta kärsivien aikuisten synnytyskoneena olemisena, jotka eivät itse lasta jostain syystä kykene saamaan.
"Abortti on juurikin noiden syiden takia, joita tuo nuori nainen luettelee silloin paikallaan."
Vain itsekkäimmille p*skiaisille.
"puhumattakaan synnyttämistapahtumasta, jossa ovat omat riskinsä ja vaivansa kuin myös synnytyksen jälkeinen naisen tola niin fyysisesti kuin psyykkisesti."
Ja miten olikaan ne abortin riskit, vaivat ja etenkin henkinen tila sen jälkeen.. jo 6-kertainen itsemurhariski kääntää kaiken synnytyksen eduks.
"kyse naisen henkilökohtaisesta omasta fyysisestä kehostaan ja ylipäätänsä naisen ikiomasta elämästään."
Tekopyhää jorinaa taas... ihan enssijalla on tietenkin kyse LAPSEN kehosta ja ikiomasta elämästä!!
"Joten pitäisi kyllä tajuta ja ymmärtää, kuinka suuresta asiasta on kyse,"
Juurikin näin, sinäpä sen sanoit. Jotkut sen sijaan räyhää täällä vaan sokeella raivolla jostain olemattomasta tappamis"oikeudesta", että pitäs kaikkien olla mieluummin joku murhamasiina helpottamassa "vertaistukea" haalivien lapsentappamisistaan syyllisyyttä kärsivien traumoja jne.
"minun kuten kenen tahansa muun kohdalla on oikein tehdä abortti jos siihen itse uskoo pystyvänsä."
Ettäkö siis ihmisen murhaaminen on OIKEIN jos siihen vaan PYSTYY!!! :DDDD joopa joo... ja uhreilla ei passkankaan väliä... Mitähän aivopieruripulointeja kalmansakilta vielä on luvassa....
"omaala kohdallani en voi pitää sitä, nuoren ikäni takia opintojeni, ja varattomuuteni takia, emmekä minä tai avopuoleni ole valmiita olemaan vanhempia viellä."
Seli seli.. näitä lellikkikermaperse-pumpuliprinsessojen naurettavia verukkeita on nähty iät ajat :DDDD kumma vaan miten muut voi pitää helpostikin?? :)) kukahan tässä maassa on kuollu viimeks "varattomuuden" takia nälkään? Niin. Ahnaiden vaan pitää palvoo hullunkiilu silmissä materiaa ja mammonaa...
No, ehkä ja toivottavasti niitä ei tuu sitten myöhemminkään kun alat hinkuaan. Ykskään julmuri lapsensa hupitappaja kun ei niitä oo enempää ansainnu. Elämä se laittaa joskus ne nokkavimmatkin ylimieliköt kyykkyyn...
"voin myöhemmin elämässä antaa paljon paremman elämän"
Miten "hyvän" elämän kuvittelet antavas enää kellekään lapsipololle sitten isomman sisaruksen väkivalloin tappaneena murhaaja-"äitinä"? Lapsiparkahan on sun lähettyvilläs jatkuvassa hengen vaarassa ja epäterveessä tunnevammaisen kylmässä ilmapiirissä!! Ethän kykene mihinkään aitoon äidinrakauteen kun se rakkaus omaan itsekkääseen minäminäminä-napaan menee lapses koko elämänkin edelle....
Vastustaja sulle on esitetty kysymyksiä muissa keskusteluissa, vastaisitko? Mielestäni ihan asiallisia kysymyksiä..
Onko jossakin vastustaja tehty tutkimus joka todistaa että kerran menneisyydessä abortin tehnyt nainen ei voi enää myöhemmin synnyttää ja olla rakastava äiti?:) vai onko tuo omaa mutukeksintöäsi?;)
Tässä maassa on kuollut ihmisiä nälkään ja puutostiloihin tiedätkö? puutostilat myös raskaana aiheuttaa myös mielenterveys ongelmia ja vammaisuutta.
Miten helvetissä sinä voit tulla kommentoimaan mikä on minulle oikein tai väärin JOS minä, 16-vuotias itse viellä "lapsi" en tahdo kasvattaa viellä itse lasta olosuteiden takia, on tarpeeksi vaikeaa asua omassa vuokra-asunnossa, käydä koulussa ja töissä ja tienata juuri juuri tarpeeksi rahaa vuokraani ja elämiseen ilman minkäänlaisia tukia, ja äitini luokse en palaa enää koskaan kun sieltä pois pääsin. jos minulla olisi aikeita pitää lapsi, joutuisin lopettamaan työt ja koulun, eli ei rahaa lapsen kasvattamiseen eikä opintoja saamaan enää kunnon uraa, sukulaisia joita minulla on, en koskaan ole saanut nähdä. he eivät voi auttaa. joten lopputulos olisi palata äitini luokse ja sitä en tekisi MISTÄÄN hinnasta lapselle. Et voi koskaan edes kuvitella mistä pääsin pois.
lapsi, mutta silti harrastat seksiä, vaikka olet lapsi. Seksi on aikuisten vastuullisten ihmisten hommaa. Keskity tosiaan opiskeluun ja unohda miehet/pojat ja seksi.
"Miten helvetissä sinä voit tulla kommentoimaan mikä on minulle oikein tai väärin JOS minä, 16-vuotias itse viellä "lapsi" en tahdo kasvattaa viellä itse lasta olosuteiden takia,"
Mistäs moinen kiihkoraivo? :D Ettei vaan tosiasiat noin kirpois ;)
Tottakai voidaan sanoo että lapsen tappaminen on VÄÄRIN vaikka sinä omanapoines hinkuisit mitä... olet vaan niin kuvottavan ITSEKÄS tapaus ettei sua hetkuta edes lapses elämä kunhan SINÄ saat vaan kaiken mitä keksit kinuta.
"käydä koulussa ja töissä ja tienata juuri juuri tarpeeksi rahaa vuokraani ja elämiseen ilman minkäänlaisia tukia,"
Miten niin ilman tukia? Tietenkin saat tukia jos rahat on oikeesti vähissä. Ja lapsilisää ja äitiystukee saa jokataöpauksessa.
" eli ei rahaa lapsen kasvattamiseen eikä opintoja saamaan enää kunnon uraa,"
Lapsi ei oo pieni kun vähän aikaa ja sitten se voi mennä päiväks hoitoon. Ne muut toisarvoset asiat voi tehdä aivan hyvin myöhemminkin. On se kumma kun monelle muulle opiskelut ym. ei oo ollu mikään este saada lapsia samaan aikaan. Yrität vaan väkipakolla keksiä edes jotain "hyviä" verukkeita lapsen mukavuustappamiseen.
"Sanot olevasi vielä
14.3.2014 13:17
lapsi, mutta silti harrastat seksiä, vaikka olet lapsi."
Niinpä :D ensin levitellään haaroja ja hurvitellaan aikuisten leikkejä mutta sitten taannutaan pikavauhtia "lapsiks" kun tuleekin vastuun kantamisen aika ;D
"Tässä maassa on kuollut ihmisiä nälkään ja puutostiloihin tiedätkö?"
Öö... niin millä vuoskymmenellä (tai sadalla) viimeks.. ja nimenomaan köyhyyden takia?
keskeyttämään raskauksiaan, vaikka olis kuinka huonot oltavat. Eläimet lisääntyvät, koska niillä on luontainen tarve siihen, mutta luontainen tarve on myös huolehtia poikasistaan.
No eihän ihisetkään pystyisi ilman lääketiedettä. Eli aivan paskanarvoinen kommentti. Ja eläimellä ei aina ole luontaista tarvetta huolehtie jälkeläisistään, monet emot hylkäävät poikasiaan jos et sattunut tätä tietämään. Suurin osa eläimistä kyllä huolehtii mutta kyllä aina noissa eläindokkareissakin on niitä emojen hylkäämiä pentuja..
eläinemo tappaa tai hylkää poikasensa oman onnensa nojaan, se on ollu jotenkin pahasti häiriintyneessä tilassa... ihan niinkun ihmisemotkin.