Silmälaseista aurinkolasit ?

etto1

Voiko vanhat pokat hyödyntää aurinkolaseina vaihtamatta linssejä pinnoittamalla linssit optikon toimesta jotenkin ?
Vai pitääkö ostaa uudet värjätyt linssit ?

7

1952

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Majorkka
    • Linssimaalari

      Muovilinssit:
      Väri joka linsseissä on on ydinmateriaalissa. Tapahtuu samalla periaatteella kun vaatteiden värjäys. Yleisesti käyttölinssit ovat suojattu pinnoitteilla, kova, heijastamaton, uv-suoja etc. Näiden läpi väri ei mene ydinmateriaaliin.
      Mikäli linssit ovat ilman mitään pinnoitteita, linssit voidaan värjätä haluamaasi sävyyn.
      Lasilinssit:
      Linsseissä oleva väri on joskus tyhjiössä koneellisesti höyrystetty linssin pintaan, joskus itse linssimateriaali on värillistä. Koneiden linssikiinnitykset vaativat pyöreän aihion jotta se saadaan "värikoneeseen" kiinni. Tehtävä liki mahdoton suorittaa. Ainakin se maksaa sen verran että uusia aurinkolasilinssejä saat pahvilaatikollisen.

      • autettu

        Koska minulla on kalliit moniteholasit, joita pitää myös uusia aika tiheaan, tulisi tosi kalliiksi ostaa myös samanlaiset aurinkolasit. Ja nehän pitää olla samanlaiset, muuten ei näe kulkea liikenteessä.
        Aiemmin minulla oli käytössä lasien päälle pantavat klipsit, mutta niiden kiinnitys meni rkki enkä enää täältä kaupungista löytänyt klipsejä. Niin ostin lasien päälle pantavat auringonlasit, ne on siis aika isot mutta kumminkin siedettävän näköiset. ja on pysyneet paikallaan aivan hyvin. Kannattaa ostaa tarpeeksi kookkaat, että omat lasit sujahtaa niiden alle kokonaan, niin ne pysyy paikallaan.


      • soitin

        Missä/mikä firma värjää? Kysyin Instrusta ja Nisseniltä, ne eivät värjää.


    • Japsu79

      Edullinen ja järkevä vaihtoehto on juurikin nuo silmälasien päälle laitettavat aurinkolasit, hommasin itelle Suncoverit tarjouksesta puoleen hintaan vain 19€ täältä: www.erikoistukku.fi

    • Miona at LensOn.com
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe