Olympuksen digijärkkäri halvalla, kannattaako?

SAmpparaf

Toknetillä on nyt tollanen pieni järkkäri tosi halvalla, kannattaako ostaa. Onko kokemuksia. Tuolta löytyy tuo kamera...

http://1i.fi/jarkkari

6

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Makkepöö

      Joo, 159 euron Olympus järkkäri on kyllä jo niin halpa että et ton halvemmalla saa koskaan mistään. Laitan itekin tilauksen just nyt vetämään. Saa pienen järkkärin reissuille mukaan ilman kuumotuksia siitä että se 4000 euron Nikon hajoisi tai varastettaisiin reissussa. Nättikin tuo on. Säästyneillä rahoilla saa vielä vaihto objektiivin niin johan kelpaa.

    • proudly with olympus

      Se on jo aika vanha malli, saa muualtakin alle kahdensadan. Pahin puute on ehkä käyttönäppäinten pienuus. Peukalolla ja etusormella pyöritettävät rullat on korvattu pienillä napeilla. Ainakin hanskat kädessä hankala toimia. Muuten ainaki itellä toiminut odotetusti.

      Jos haluaa jatkossakin pitäytyä 4/3 järjestelmässä saa objektiivit käyttöön paremmissakin malleissa. Kittiobjektiivilla pienikokoinen, joten mahtuu hyvin reissuun mukaan.
      Tolla hinnalla ei paljon vaihtoehtoja ole, mutta esim. noi paremmat pokkaritkin toimii aika hyvin. Tohon saa tosin uusia objektiiveja(tarvittaessa ihan asiallisia), suotimia, vastavalosujan lankalaukaisimen ym, mitä ei kompakteihin saa.

      • Sitten, kun

        Löydät pienen kameran, jossa on suuret käyttönäppäimet, niin kerro ihmeessä meillekkin. Jos et pysty kuvaamaan ilman hanskoja, niin väitän, että kameravalintasi on väärä.


      • Kuvanlaatu kehno
        Sitten, kun kirjoitti:

        Löydät pienen kameran, jossa on suuret käyttönäppäimet, niin kerro ihmeessä meillekkin. Jos et pysty kuvaamaan ilman hanskoja, niin väitän, että kameravalintasi on väärä.

        Yllättävän kohinainen kuva, luulisi että nykypäivänä osataan tehdä parempiakin kennoja.


    • Vanhaa roinaa

      Ei tuon kameran ominaisuuden parane yhtään, vaikka hinta laskisi nollaan.

    • dsfgh

      Pokkari samalla kuvanlaadulla saa pulittaa 500 euroa. Vai onko tuon kennon koolla edes pokkareita.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      85
      6020
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      319
      5117
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      48
      2599
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1832
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      109
      1497
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1402
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe