Miesten syrjintä HR- puolen rekrytoinneissa

jps77w

Laitoin tuonne toiselle palstalle (työn hakeminen), laitetaan vielä tännekin.

Eli, asiasta oli jokin aikaa sitten ,myös PRO-lehdessäi, mielestäni tämä
on todellinen ongelma jolle pitäisi tehdä jotain. Itse 37-vuotiaana miehenä (olen siis sinällään HR-asiantuntijatehtävissä jo nyt) olen haeskellut, etupäässä julkisen sektorin henkilöstöpäällikön/palvelussuhdepäälllikön tehtäviä moitteettomalla ja monipuolisella työhistorialla. Myös koulutus on erittäin hyvä
(HM, pian KTM henkilöstöalalta). Tästä huolimatta, en ymmärrä miksi, mutta 99,9% tapauksissa minut ohittaa 30-45 vuotias nainen ja ylipäätään olen poikkeuksetta ainoa haastatteluihin kutsuttu mies (jos haastatteluun pääsen). Lopputulos on kuitenkin tosiaan aina sama, nainen valitaan. Aina. Kun haastattelija (t) ovat poikkeuksettaa aina myös naisia niin - vaikka kuinka olisi haastattelu mennyt hyvin - ei vain valita. Ehkä teollisuudessa on (ja onkin) joitain miehiä henkilöstöpuolella, mutta julkisen sektorin HR on kyllä tosiaan täysin naisten valtakuntaa. Mielenkiintoinen tilanne kyllä, alkaa tosiaan toivo mennä kyllä täysin näiden hakujen kanssa..

2

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HR-työstä

      Millainen työhistoria sinulla kaiken kaikkiaan on eli kauanko olet ollut HR-tehtävissä ja minkälaisissa tehtävissä? Mitä nykyinen HR-asiantuntijatehtäväsi tällä hetkellä kattaa ja mikä sen vaativuustaso on?

      Luonnollisesti pitäisi tietää myös millainen kokemus ja koulutus kilpahakijoilla on, mutta näitä ei taida olla tiedossa. Jos kyse on valtiolla haettavana olevista tehtävistä niin hyvä jos edes haastatteluun pääsee. Valtiolla taitaa kaikkein tärkeintä olla oikeat suhteet eli joko aiempi pesti valtiolla tai oikea puoluekirja.

      Työskentelen itse kuntapuolella HR:ssä työsuhdepäällikkönä (vrt. palvelussuhdepäällikkö) ja koulutukseltani olen juristi. Mietinnässä on lähteä vielä lisäkouluttautumaan kauppatieteiden osalta, jos urasuuntanani olisi myös henkilöstöpäällikkön tai joskus jopa henkilöstjohtajan tehtävät. Meilläkin miehet ovat vähemmistönä HR tehtävissä, mutta kyllä niitäkin on. Aikoinaan on ollut mies myös henkilöstöpäällikkönä.

      Olen itse havainnoinut, että henkilöstöpäällikön tehtävät ja vastuut vaihtelevat työpaikoittain. Millaiset tehtävät hakemissasi henkilöstöpäällikön/palvelussuhdepäällikön tehtävissä ovat olleet? Omassa työpaikassa henkilöstöpäällikön alaisuudessa on useampia muita päälliköitä, jotka vastaavat HR:n prosesseista, jotka toisinaan työpaikkailmoitusten perusteella kuulunevat itse henkilöstöpäällikön tehtäviin. Henkilöstöpäällikkö itse tuntuu kovasti verkostoituvan ulospäin eikä juurikaan hoida käytännön työtehtäviä.

    • Anonyymi

      Naisvaltaisten alojen työpaikkoja hakevia miehiä syrjitään, sen osoittaa laaja kansainvälinen meta-analyysi, joka pohjautuu yli 80 tutkimuksen tarkasteluun. Suomalainen tutkimus antaa vastaavan tuloksen. Miesten piti lähettää kaksi kertaa enemmän hakemuksia kuin naisten saadakseen haastattelukutsun naistyypilliseen työtehtävään. Naiset taas pääsivät työhaastatteluun rakennusalalle ja autonkuljettajiksi siinä kuin miehetkin. https://www.hs.fi/tiede/art-2000010222249.html

      Valitettavasti tasa-arvoasioita yleensä tarkastellaan feminismin näkökulmasta ja silloin miesten kohtaama syrjintä sivuutetaan, faktoista piittaamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2584
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2476
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      69
      2340
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2040
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1779
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1589
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1388
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      19
      1287
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1133
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      34
      973
    Aihe