Mistähän päin saisin edullisesti kattoristikot autotalliin/katokseen Länsi-uudellemaalle? Rahdin osuus tuntuu olevan todella merkittävä kustannus noissa pitkissä toimituksissa.
kattoristikoista
joku vaan
81447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minulle tulivat hyvät ristikot Kotasen puusta eteläiseen Suomeen rahteineen. Viiden kilometrin päästä olisivat tulleet ilman rahtia 4500 silloista markkaa kalliimmaksi. Kotasen puu lienee jossain pohjoisessa. Kokonaistoimitus oli 11500 mk. Eli kyllä lähirahti ainakin on kallista näillä broileriristikoita tekevillä.
Itselleni tilasin kattoristikot keiteleeltä Sepa Oy:ltä.
Matkaa on sellainen 270 kilometriä ja rahti teki 100 euroa.
Sepalla on tehdas myös porvoossa, joten kantsii kysyä ja ehdottomasti tinkiä ensimäisestä hinnasta.
Oli ainakin minulle senverran edulliset, etten viitsinyt itse alkaa tekemään.
Hyvistä vinkeistä. Kahteen ensimmäiseen ehdinkin jo soittaa. Sepalla ja Kotasella hinta on sama.
Täytyy selvittää nuo kaksi muutakin.
Rahdin osuutta ihmettelen vieläkin. Yksi pieni firma lupasi ristikot (10kpl) 700€, mutta rahti olisi ollut melkein 500€. Nuo kaksi eivät kertoneet rahdin osuutta, mutta ihan kohtuuhintaiselta kuulosti kokonaisuus.
Kotanen toi meille juuri etelä-Suomeen ristikot.
Tarjous pyydettiin useammalta valmistajalta taloon.
Kotanen oli halvin.
Tilasin Kotaselta vielä autokatos/varastorakennuksen kattotuolit lisäksi.
Kokonaishinta jäi vielä reilusti seuraavaa (Sepa) halvemmaksi, vaikkei siinä ollut niitä katoksen tuoleja mukana.
Alkuperäinen tarjous oli sama, ainoastaan Kotasen hinta oli alvillinen ja Sepa ilman alvia.
www.ah-ristikot.fi
www.puu10.fi
nastolan kattorakenne
kysyin hintaa viideltä länsi-vantaalle; nastola oli halvin rahteineen.
Hyvät dokumentit ja ristikot ajallaan.
http://www.koskisen.fi
Itse pyysin tarjoukset Sepalta, puu kympeiltä ja koskiselta. Viimeksi mainittu oli edullisin ja niissä oli levein käyttöullakkko.
Sijaitsee hausjärvellä eli ei kovin kaukana uudeltamaalta.