Monikulttuurinen toimintakeskus Mylly saa taas avustusta Ray:ltä 100 000 € sillä ehdolla, että Toiminnanjohtaja ei nosta enää palkkaansa kulukorvauksina mitä on tehnyt edellisvuosina mikä onkin ihmetyttänyt suuresti. Nyt hänen päiväpalkkansa on 170 €/pvä, hu hu.............eipä ole ainakaan vapaaehtoistyötä jota se ei ole ollut aikaisemminkaan!
Mylly ry
22
335
Vastaukset
- Hyi helevetti!
Oksettaa!
- joutoherrojen kuppau
Kouvolassa on samanmoinen kokoontumistila keskellä kylää. Verorahoilla pitävät hengissä että muutama musta saa kahvia.
Eiköhän sielläkin nokkamies liki 4000 e kuussa tienaa ja korvaukset päälle kun jotain keksii ajella.
- Hullu suomi.
Pääasia onkin että afrikan kullan nupuilla ja inkerin ryssiillä menee täällä hyvin ja on hauskaa suomalaisista hiton väliä.
- työpaikat meni
Suomalaisilta vietiin työpaikat uimahallista, kyllä täällä Kotkassa on mamuilla hyvät oltavat..........................onkohan muissa kapungeissa samanlaista touhua, kun mamuja työllistetään?
- Ei ollu työpaikka
Eipä tuolla kyllä ennen töitä tehty. Lymyilivät nurkissa ja välttelivät asiakkaita. Ei tehnyt mieli mennä uudestaan kun oli niin nuivaa. Jospa nämä uudet osaavat palvella?
- kahvijapulla
..ni, vie meijän työpaikat, ja naiset, ja miehet, nii... voi sentää..
Ensin valitetaan että kukaan ei tee mitään töitä, sitte kun tekee siitäkin valitetaan, ihan oikeesti kukaan ei ole vienyt kenenkään työpaikkaa, mutta saahan siitä vääntää ihan mitä kukin haluaa. - vitun elätit
kahvijapulla kirjoitti:
..ni, vie meijän työpaikat, ja naiset, ja miehet, nii... voi sentää..
Ensin valitetaan että kukaan ei tee mitään töitä, sitte kun tekee siitäkin valitetaan, ihan oikeesti kukaan ei ole vienyt kenenkään työpaikkaa, mutta saahan siitä vääntää ihan mitä kukin haluaa.Eli miksi niitä mustia pellejä tänne sitten raahataan kun kukaan suomalainen niitä hyväksy koskaan..
- Myllyn fani
vitun elätit kirjoitti:
Eli miksi niitä mustia pellejä tänne sitten raahataan kun kukaan suomalainen niitä hyväksy koskaan..
Älkäähän nyt innostuko ainakaan toimintakeskus Myllyn toimintaa mollaamaan. Kuka edellä olevista kirjoittajista on siellä käynyt tai osallistunut tapahtumiin. Ei moittimista näin valko-väri-viallisenkaan näkökulmasta.
- Uimari104
kahvijapulla kirjoitti:
..ni, vie meijän työpaikat, ja naiset, ja miehet, nii... voi sentää..
Ensin valitetaan että kukaan ei tee mitään töitä, sitte kun tekee siitäkin valitetaan, ihan oikeesti kukaan ei ole vienyt kenenkään työpaikkaa, mutta saahan siitä vääntää ihan mitä kukin haluaa."ihan oikeesti kukaan ei ole vienyt kenenkään työpaikkaa"
Ööö siis muuten vaan ne suomalaiset tyypit siirrettiin pois Kotkan uimahallista ja tilalle näitä myllyn tukityöllistettyjä tai mitä lie työharjoittelijoita? - mina soita rumpu.
Uimari104 kirjoitti:
"ihan oikeesti kukaan ei ole vienyt kenenkään työpaikkaa"
Ööö siis muuten vaan ne suomalaiset tyypit siirrettiin pois Kotkan uimahallista ja tilalle näitä myllyn tukityöllistettyjä tai mitä lie työharjoittelijoita?Just suomalaiset siirettin pois jotka olleet siellä töissä kymeniä vuosia ja nokitapit tilalle ja veronmaksajien piikkiin ei niitä väkisin voi yhteiskuntaan tunkea jos oma kansa samalla siitä kärsii.
- Ahmettisaitöitä
Kerrohan kuinka monta jäi työttömäksi.
- lähentöihinnyt
Ketkä "joutuivat" vaihtamaan työpaikkaa, kertoivat että paremmin ei voi enää käydä, oli kuulemma kuin lottovoitto kun pääsi muualle töihin.
Että se siitä työpaiikkojen viemisestä
- Töitä riittää
Niille suomalaisille muuten järjestettiin töitä mm. kirjastosta.
- työtön
No jos kerran kirjastoon ym. tarvittiin lisää työvoimaa niin miksei palkattu suoraan sinne sitten? Kyllä varmaan TE toimiston listoilta löytyisi useampikin ilman että tarvitsisi kaupungin sisällä työntekijöitä pyöritellä paikasta toiseen ja vähitellen korvata normaalipalkkaisia työntekijöitä erilaisilla harjoittelijoilla yms. joille ei tarvitse maksaa palkaa.
Voisiko kaupungin organisaatiossa korvata muitakin palkollisia "ilmaisilla" harjoittelijoilla esim. joitakin kallispalkkaisia virkamiehiä?
- Niskalaukaus.
Mikä teitä kotkalaisia oikeen vaivaa kun pidätte afrikan kullan nupuista ja inkerin ryssiistä parempaa huolta kun omista kansalaisista,Vai onko se hienompaa nuolla neeckereitten anuksia ja ryssiin percereikä nostaako se vihervassujen suut paremmin korviin vai mikä on...
- kotkanheterot
kyllä tumman eksoottisen kaunottaren kannikat kiinnostavat huomattavasti enempi, meitä heteroita. Toki ymmärrän ettei niin heterot tätä voi ymmärtää, sekaannutaanhan siinä vastakkaiseen sukupuoleen.
Rasistisen takinkääntäjän ylipainoinen ahteri taas ei meitä kiinnosta, ei vaikka kuinka ko henkilö käyttäytyy kuinka neitimäisesti.
Mielestäni rasistisille natsiapinoille voisi myös hankkia oman toimintakeskuksen, oksennuksenkatu, tai yrjönkatu kuulostaisi sopivilta katuosotteilta. - miää oon kotkast.
kotkanheterot kirjoitti:
kyllä tumman eksoottisen kaunottaren kannikat kiinnostavat huomattavasti enempi, meitä heteroita. Toki ymmärrän ettei niin heterot tätä voi ymmärtää, sekaannutaanhan siinä vastakkaiseen sukupuoleen.
Rasistisen takinkääntäjän ylipainoinen ahteri taas ei meitä kiinnosta, ei vaikka kuinka ko henkilö käyttäytyy kuinka neitimäisesti.
Mielestäni rasistisille natsiapinoille voisi myös hankkia oman toimintakeskuksen, oksennuksenkatu, tai yrjönkatu kuulostaisi sopivilta katuosotteilta.No kun olet niin innokas ja valmiina maksamaan omista rahoistasi tämän hulluuden niin tilataan sinulle kotiisi vaikka aluksi 4 somali mies nuorukaista kotiisi mölisemään ja sontimaan.
- natsihomokriittinen
miää oon kotkast. kirjoitti:
No kun olet niin innokas ja valmiina maksamaan omista rahoistasi tämän hulluuden niin tilataan sinulle kotiisi vaikka aluksi 4 somali mies nuorukaista kotiisi mölisemään ja sontimaan.
Kysehän on siitä mihin veroja ohjataan. Humanitäärinentyö on arvokasta, kun taas ihmisviharikollisuus, Uskonrauhanrikkojat, kirkkomurtautujat, pahoinpitelijät, laittomat varainkeruut on tuomittavia, eikä moisia järjestöjä tulisi tukea lainkaan verovaroin.
- yksittäistapaus
SDP osaa homman myös Lieksassa.Sikäläinen sosiaalitonnisto on jakanut eräälle somalialaiselle 1600€ lyhyessä ajassa harkinnanvaraisena tukena.
Tämä jamppa on tilittänyt sossulta saamansa rahat Afrikan sarveen. Kunnon demaritouhua.Onko myös täällä Kotkassa?
Lue täältä lisää mutta älä ihmettele ääneen.Se on rasismia.
http://jlokka.blogspot.fi/2013/09/from-lieksa-with-tiliote.html- venytetty €
Korutonta kertomaa.Kukahan perkaisi vastaavat sotkut Kotkassa?
Ei ole Kervisjutut mitään tähän verrattuna.
- töitä............
Toivotaan, että joku ottaa peratakseen. Täällä Kotkassa kantasuomalaisiakin työttömänä aika paljon jos vaikka he saisivat ensin töitä, sitten keskityttäisiin maahanmuuttajiin, mutta luulen, että mamut menee pienemmällä palkalla töihin jotenka he työllistetään ensin.
- Ihan laillista.
Jos minä alan nostaa kulukorvauksina palkkani...
Hmmm eipä taida ihan onnistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403771Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333364- 692968
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912820- 351828
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no831816- 241659
- 281597
- 291579
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231564