Näin se vaan menee, kaikki päihteet vaikuttavat aivojen toimintaan jollainlailla. Kaikki myös sisältävät maksaa ja munuaisia rasittavia aineita, mutta jos jotain pitää käyttää niin valitkaa ihmeessä joku muu aine kuin teollisuusliuotin etanoli. Suosittelen kannabista.
Mikään päihde ei ole hyväksi
Juuhani
3359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Suosittelet laitonta ainetta!!!
Keskusteluissa ei saa:
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia
Kirjoittaa rasistisia tekstejä
Kirjoittaa tai kuvata karkeaa pornografiaa
Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua
Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja. Toisin sanoen saman sisältöisen viestin lähettäminen usealle eri palstalle on kielletty.
Kaikki päihteet vaikuttavat jollain tavalla negatiivisesti ihmiseen. Niiden käyttö on loppujen lopuksi negatiivisen hedonismin tulosta ja oikean elämän kannalta tarpeetonta.
Kunhan tämä asia muistetaan voidaan alkaa tutkia että mikäs näistä huonoista päihteistä sitten onkaan se vähiten huonoin... Kannabiksen tosielämässä toteutuvat maksimihaitat liittyvät ennenkaikkea psyykkiseen puoleen ja ruumiillinen rasite on todellisuudessa varsin pieni vaikka kannabiksenvastaiset tahot toisin propagoivatkin. Ei se alkoholikaan mikään ihan demoninen aine ole jos homma pysyy lapasessa ja määrät on pieniä. Itseasiassa ihan mukava päihde - sääli vaan että jokseenkin myrkyllinen.
Näiden yleisimpien aineiden suhteen olisi todella hyvä että maahan saataisiin todellinen positiivienn kontrolli. Alkoholiin suhtaudutaan todella löyhäpäisesti ja muihin aineisiin sitten äärimmäisen kielteisesti vaikka molemmat asenteet ovat suoraansanottuna suolesta ja vahingollisia pitkällä tähtäimellä. Soisin että yleisimpiä päihteitä saa pieniä määriä omaan käyttöön esim. päihdekortin tyylisellä systeemillä jossa varmistetaan ettei liikakäyttöä synny ainakaan myyjätahojen avokätisen jakelun vuoksi. Koko roskan pitäisi tähdätä oikeasti terveeseen päihteidenkäyttökulttuuriin jossa aineisiin suhtaudutaan järkevästi niiden todellisien ominaisuuksien ja yhteiskunnallisten ilmiöiden kautta eikä muinaisen mystisyyteen perustuvan tabukulttuuri-kieltosääntöluokittelun kautta.
Terveisin: entinen alkoholin suurkuluttaja, sittemmin kannabiksen suurkuluttaja ja nykyisin raitis päihdekriitikko ...(ellei joku tule tarjoamaan pössyä. Voihan sitä aina pikkuisen langeta ;-)
kyllä päihteet voi olla kohtuudella käytettynä hyväksi, poistaa stressiä, tarjoaa elämää rikastuttavia kokemuksia ..mutta kannattaa käyttää kohtuudella ...jos huomaa päihdeongelman merkkejä itsessään niin heti stoppi sekoilulle ja jos on psyykkisesti epävakaa henkilö tai muuten elämän perusasiat hakusessa niin ei kannata käyttää psykedeelejä. toi väite että kaikki päihteet rasittaa maksaa ja munuaisia ei pidä paikkansa esim kannabis, lsd.