Apua farmasiaan!

HELPM3

Olen lukion ensimmäisen vuoden opiskelija ja olen miettinyt joskin hakisin lukion jälkeen yliopistoon farmasiaa opiskelemaan. Minkälaista farmasian opiskelu on? Onko siellä paljon matikkaa ja fysiikkaa ja minkälaista kyseisten aineiden opiskelu siellä on? Ja onko kemian opiskelu enemmän laskemista vai kirjallista? Missä on oltava hyvä, että siellä pärjää ja mihin aineisiin kannattaisi panostaa erityisesti nyt lukiossa biologian ja kemian lisäksi? Olisi upeaa jos joku viitsisi vastata.

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6 +12

      Ensimmäinen vuosi on erittäin kemiapohjainen, silloin suoritetaan kemiankurssit ja kemian labrat, joten kannattaa satsata kemiaan. Matematiikka on sellaista perusmatematiikkaa jota tarvitaan laskuissa.

    • höpöpöpöp

      Paljon ollut kemiaa sekä ihmisen fysiologiaa ja anatomiaa ja kaikkea soveltavaa näihin. Labroissa ollaan niin kemian, mikrobilsan ku lääkkeenvalmistuksen osalta. Fysiikka on oikeastaan vain teknologian kursseissa ja se on tosi suppeaa, siitä ei kannata stressata. Matikkaa ei juurikaan tarvi. Eli kemiaa, ihmisen biologiaa ja mikrobiologiaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe