Ajokiellon lyhentäminen parilla kuukaudella

dolanizer

Minulla on ollut ajokieltoa ajokiellon perään 15-vuotiaasta lähtien. Lääkkeiden kanssa veivattiin ees sun taas, kun sopivaa ei löytynyt ja sain aina uuden kohtauksen. Oma epilepsiani on siitä erikoinen että kohtaukset tulevat/tulivat aina vain unessa.

Olen nyt 18, ja muutin omilleni. Sain viimeisimmän kohtauksen viime syyskuussa, jonka jälkeen, luojan kiitos, minulle löydettiin VIHDOIN lääke joka toimii. Nyt olo on kuin koko tautia ei olisi koskaan ollutkaan. Olen elänyt epäsäännöllisempää elämää verrattuna siihen mitä jouduin taudin ollessa päällä elämään eikä ole ollut pienintäkään oiretta. Joka ikinen oire mikä minulla on ollut, on yksinkertaisesti jäänyt pois.

Aion hakea töitä kesäksi ja mahdollisesti abiturienttivuoden ajaksi sivutoimisena. Minulla on hyvät mahikset päästä kys. lafkaan töihin. Ongelmana on se, että mahdollisuuksiani vahvistaisi huomattavasti se että minulla olisi ajokortti. Ajokieltoni loppuisi syyskuussa, ja tarvitsisin kortin kesäksi. Onko nykylainsäädännöllä MITENKÄÄN mahdollista anoa ajokiellon lyhentämistä parilla kuukaudella, jos on todella hyvät perustelut? Kuuntelevatko neurologit edes jos puhun asiasta? Minulla on muutaman viikon päästä kontrollikäynti.

3

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dolanizer

      Vielä siis tarkennus, että kohtaukset ja oireet ovat olleet poissa syksystä lähtien. Tarvitsisin kovasti ajokorttia sillä työssä se olisi hyödyllinen ja itsestään asuminen vie kieltämättä rahaa.

    • Ceda

      Tähän on meidän muiden epiläisten helppo yhtyä: elämä ilman ajokorttia viimeisen 8 vuoden ajan on ollut todella ikävää. Mutta myös tuonut turvallisuutta muille tiellä liikkujille. Itselläni ensimmäinen kohtaus oli vuonna 2003 ja sen jälkeen kohtaustaukoa oli useampi vuosi, eli sairaus säilyi kuitenkin taustalla. Kannattaa kuitenkin ehdottomasti tiedustella asiaa hoitavalta neurologiltasi ja selittää tilanne: mitään et voi hävitä. Epäilen kuitenkin vahvasti, että hänen on työnsä vuoksi luettava lainsäädäntöä tiukasti ja päädyttävä säilyttämään vuoden pituus. Tsemppiä!

    • ???

      Onko sinulla ajokortti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      76
      5245
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      67
      4668
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      126
      4606
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      339
      1946
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      89
      1609
    6. 92
      1524
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1476
    8. 336
      1154
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      991
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      55
      967
    Aihe