Iso Skoda Superb oli 3. myydyin taksi auto vuonna 2013 Suomessa ja tahti tuntuu kiihtyvän.
Tämä ei sinänsä ole ihme asiantuntija piireissä;
- Volvo 70 70:stä isommat tilat (vrt Superb Combi) ja kestävyys
- BMW 500-sarjaa parempi ajettavuus ja kestävyys
- huomaamattomasti vaihtava ja kestävä DSG-vaihteisto
- MB tuoreempi imago
- energiatehokkaat moottorit.
Kaiken kaikkiaan Skodalla on paketti jossa hinta ja laatu kohtaavat tavalla jonka ammattilaiset ovat jo hyväksyneet varauksitta ja jota kilpailijat pelkäävät - syystä,
Octaviahan on jo valmiiksi luokkansa 1.
Tämä ei sinänsä ole ihme asiantuntija piireissä;
- Volvo 70 70:stä isommat tilat (vrt Superb Combi) ja kestävyys
- BMW 500-sarjaa parempi ajettavuus ja kestävyys
- huomaamattomasti vaihtava ja kestävä DSG-vaihteisto
- MB tuoreempi imago
- energiatehokkaat moottorit.
Kaiken kaikkiaan Skodalla on paketti jossa hinta ja laatu kohtaavat tavalla jonka ammattilaiset ovat jo hyväksyneet varauksitta ja jota kilpailijat pelkäävät - syystä,
Octaviahan on jo valmiiksi luokkansa 1.
Vastaukset 57
Vanhimmat
amattilaisten hyvät kokemukset puhuvat puolestaan. Skoda tosiaan menestyy. Trollit saavat koko ajan itkupotkuraivareita.
Sillä saa sen saman taksan mukaisen hinnan kuin oikeilla autoillakin.
Kestävä DSG, salli nauraa. Mites Tukholmassa kävikään DSG-vaihteisten taksien kanssa, en nyt muista.
yleisyys taksikäytössä alnetunut huikeasti. Syy: huonot dieselmoottorit eivät kestä ammattikäytössä. Skodat pelittävät.
Koota ei kuulu taksiin.
Aloitus on trolli. Superb on Volvoon nähden todella heikko auto. Ajettavuus erittäin huono esim. Bemariin nähden. DSG ei kestä, imago on alhainen ja moottorit porsivat.
Aivan ´taksarilla ei ole varaa seisottaa autoaan remontissa ja se fakta kertoo pljon luotettavuudesta.
Mitähän hauskaa trollit keksivät selitykseksi, mielenkiintoista luettavaa tiedossa.
Aika vähän tolpalla näkyy noita itäblokin takseja.
Kukaan itseään kunnioittava taksimies ei skodalla aja, rengeille itämaan kulkuneuvo voidaan antaa, se sopii paremmin heidän aatteeseensa.
kun näin aidon itäblokin auton taksissa. Taisi olla Volga joskus -60 luvulla. Skodahan on moderni saksalaiskonsernin laatutuote.
Skoda ei ole moderni eikä laatutuote vaan itäblokissa kyhätty Volkkarin huono painos.
Onneksi Sotkan reuhkoja ei yleensä ole, kuin perä kylien takseina. Perä kylillä ei kilometrejä tule paljon, niin voi ottaa manuaalilla ja muukin tekniikka voi jotenkin kestää eikä seisonta päivät niin haittaa. Lentokenttä takseina harvemmin näkee Vantaalla siellä autot kelaa jopa 400 tkm. parissa vuodessa ja sitä ei sotkan reuhka kestä.
Skoda on ehdottomasti Keski-Eurooppalaisen autotehtaan saksalaistuote. Jotkut vaan eivät tunne talousmaantietoa heikon koulutuksensa ja yleissivistyksensä takia. Eihän sille mitään voi, jos korvienväli ammottaa tyhjyyttään.
Ei kai kukaan tuota kiellä. Skodan on kopio volkkarista ja näin ollen saksalaistuote alkuperältään. Se, että merkki on nk 'itäautomerkki' juontuu historiasta. Kaikki, joilla on vähänkin yleissivistystä ja tuntemusta lähihistoriasta, tämän tietävät. Eihän sillä teknisessä mielessä ole mitään merkitystä auton hyvyydestä tai huonoudesta, korkeintaan imagoon tms, jos siihenkään juuri mitään.
Uskomuksia on monenlaisia. Kukaan näistä tälle palstalle kirjottaneista ei kuitenkaan ole taksikuski, joten he eivät aikuisten oikeesti tiedä mitään näistä asioista. Mutta hyvä että on suolipalsta, jonne voi vapaasti kirjoittaa mitä vaan puuta heinää. Skodaa on tosiaankin taksikäytössä yhä enenemässä määrin, niin superbia kuin Octaviaakin, onpa Yetiäkin nähty taksina. Että repikää siitä.
Kyllä uudessa Skodassa haisee mahorka ja hapankaali.
vaatteesi ja hampaasi....Haisisi vähemmän.
Oot vissiin sitten siellä perä kylällä katsellut jotain telkkarin lentokenttäsarjaa, piipahdapa joskus oikeesti täällä Etelä-Suomessa.
Muuten jatka vaan samaan malliin - perä kyläsi tosiaan kirvoitti päivän hersyvimmät naurut!
Täällä Westendissä ei näy ensimmäistäkään Skodaa. Olisihan se koominen näky jos näkyisi.
sanomalehtiä siellä aamuyöllä. kekskity työhösi, äläkä laske Skodamerkkisiä autoja.
Täällä Jakomäessä näkyy kyllä paljon Skodia.
Ei meilläkään Kauniaisissa Skodia näy kenenkään pihassa. Kohta voi näkyäkkin, kun jouduimme ottamaan ensimmäiset siirtolaiset perk...
manoliitto-seatille suorastaa repeillä siellä. No, kaikkihan tietää että asut vuokralla kotiapulaisen huoneessa, mutta kuiteskin herätät aika rankkaa vitsailua Kauniaisten vakiasukkaiden parissa.
Se taas on tilastoharha sikäli, että kun työttömänä nojailet koko päivän ikkunaan, niin teet suhteessa enemmän havaintoja.
Täytyy vissiin pyörähtää työmatkalla sitä kautta niin yksi näkyy. Länsiväylä voisi olla tilastollisesti merkittävämpi havaintokohde - joka kymmenes rekisteröitä uusi auto kun on Skoda. Mun on vähän vaikea uskoa, että Westendissä asuvaa kiinnostaa tulla tänne sanailemaan provoilumielessä, sen verran sivistystä omaavat ko. suunnalla asuvat omassa tiimissäni.
Mutta joo - kahvit nyt juotu ja paltsuun!
Mee äkkiä lääkärille ,sulla on paha tauti!!!
Taksikuski ammattina on alinta moskaa niinkuin skoda autona. Siinähän notkutte tolpilla.
Alinta moskaa olet sinä, kun lähdet aamuyöllä baarista ja notkut ja soperrat ja haiset ja haluat päästä taksilla kotiin. Kiität armeliasta taksikuskia joka suostuu ottamaan noin vetelän tyypin kyytiinsä.
Meille vaimoni kanssa kelpaa vain ja ainoastaan taksiksi Mercedes-Bentz.
Mulla on rima korkeammalla. Mulle kelpaa vain PARAS ELI SUPERB:
ja se on paalikypsä 2.5 TDI.
Siellähän suurin osa ajoista on koululaisten ja vanhusten kuskaamista. Skodassa ei ole niin väliä, jos vähän lorahtaa penkille.
Eipä ihme kun useat skoda-taksarit ovat niin ärtyisiä, selvähän se jos työpaikka on noin surkea.
Pääkaupunki seudulla on Skodassa ja busseissa samanväriset kuskit.
Skoda taksina on asiakkaiden pettämistä. Ainakin tilattaessa pitäisi
mainita,että Sotka olisi tulossa jotta asiakkaalla olisi tilaisuus kieltäytyä.
Taksikyyti Suomessa on niin sikakallista että asiakkaalla pitäisi olla oikeus
tietää ja valita. Jos sotkakyyti olisi esim puolet halvempi kuin Mese- tai
Volvokyyti niin jotenkin asiakkaana voisin hyväksyä.
Kaikkein nolointa kyytiä on kuitenkin matkustaa jonkun Toyotan Verson kydissä, joka on kuin bajamaja pyörien päällä, tai Priuksen kydissä, jonne sisään täytyy ahtautua kenkälusikan kanssa ja istua polvet suussa.
Olin Superb-taxin kyydissä. Ensimmäisenä kiinnittyi ovea aukaistaessa huomio niiden keveyteen. Rämpsäytin sitten oven kiinni. Renki oli autoa ajamassa, kehtasin kyselläkin autosta. Ovet ovat kuulemma Kiinan Passatista (mitä tarkoittaneekin) ja siksi niin rimpulat. Kolmeen kertaan vielä kysyin kun melu oli niin valtava, etten meinannut kuulla.
Ei tuommoisesta kyydistä täyttä hintaa pitäisi joutua maksamaan.
Skodalla en ajaisi itse enkä varsinkaa juhlailtoja pilaa sellasella sontatallilla ajelemisella. Pitää olla mese tai volvo sitten kelpaa mullekkin. Vaimokaan ei sotkaan hyppää!!
On se kumma, kun kaikille muille kelpaa, vaan ei sulle! Mutta ei se mitään .... SKODAT lisääntyvät taksitolpilla ja muualla. Osta polkupyörä ja kuskaa siillä akkas juhliin!
Ei ole kyllä aloittaja Bemarilla ikinä ajanut jos skooda on parempi ajaa.
20v. vanhakin 5-sarjalainen on ajolleen toista kuin uusi Suberb.
Olen samaa mieltä . Skoda hakkaa AINA bemarit . Huomaatko kirjoitin sen häviäjän nimen pienellä?
Pieni s on tämmönen kirjain,etkö tiennyt? Ennen kävelen kuin maksan
jostain kapisesta hapankaalin hajuisesta sotkakyydistä
Ja pian ei juuri muita tolpilla juuri olekaan kuin Skodaa, Fordia yms. "tavisautoja". Ylihintaisten Mersujen ja Volvojen osuus taksissa tulee tipahtamaan huomattavasti kun taksien veroetu tulee poistumaan - tosin tietysti viiveellä.
Ja ihan oikein. Vapaamatkustajat kuriin ja sama yksinkertainen verokäytäntö kaikille. Ja taksiliikenne pitäisi myös lopultakin vapauttaa sääntelystä. Markinnatalouden lainalaisuudet tähänkin toimintaan, vihdoin ja viimmein.
Ei ihmiset suostu maksamaan Sotkan kyydistä kuin korkeintaan Jakomäessä asuvat. Mersuille ja Volvoille on aina asiakkaita. Sitäpaitsi Skodat on aina rikki.
Skodat on pelkkiä häkystimiä joilla kusettaja-taksarit vie asiakkaiden rahat. Mieluummin vaikka riksalla aasiassa.
Takseina autoja pidetään korkeintaan se 2 vuotta.
Mitäs sitten? Skodako kertakäyttökulttuurin ilmentymä?
Skeidoja valmistetaan Venäjällä sinne ne kuuluukin toivotaan ettei niitä lahdattais enempää suomeen mätänemään
Niin valmistetaan Tojojakin Venäjällä. Ne vasta lahoavatkin käsiin nopeasti.
Skodat tehdään tsekeissä ja toyotat tehdään japaniassa.
Takseissa on tärkeintä toimivuus, ergonomia ja tilat. Mersussa, Volkkarissa, Skodassa ja Volvossa nuo asiat ovat kunnossa.
Totta. Huonot merkit häviävät taksista.
Näin on. Riisipussit hävinneet pois.
Eivät asiakkaat halua maksaa riisipussin kyydistä.
En minä ainakaan.
Takseissakin markkinaosuus vain nousee.
Paljon olen jututtanut taksiautoilijoita. Hienosti toimivat Skodat ja Volkkarit.
Taksimiehet eivät huonoja osta.
Joo, olen nähnyt tuollaisen skoda taksin. Kyllä nauroin !!!
Kyllä skotalla oma paikkansa on huokeana työläistaksina.