Venäläisten etua puolustettava

Mainilan laukaus

Onkohan ihan viisasta antaa venäläisten ostaa maata ja perustaa yrityksiä. Mitä enemmän tilanne villiintyy, sitä enemmän "puolustettavaa" naapurille syntyy. Etua on valvottava.

Eletään jonkinlaista 30-luvun kopiota. Talous on kasvanut ja ökypalatsit ovat nouseet. Moni on saanutkin hyvää ja fyyreriin joukkioineen luotetaan. Mutta se ei riitä. Berliinin olympialaiset uusittiin Sotsissa ja nyt onkin jo Anschlussin vuoro. Nopeutettu aikataulu. Kansainliitto vikisee, Chamberlainit julistavat ikuisen rauhan tulleen sovituksi.

11

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ministeri tylleröt

      Ja Suomen armeija on suhteellisesti huonommassa valmiudessa ja kunnossa kuin armeija mallia Kajander 1939 Nyt kun on alkamassa uusi "Krimin sota" ja rauhattomuutta Euroopassa ja koko maailmassa.

      Edellinen presidentti, "Kassi Alma" riisui suomen miinoista.

      Kataisen nykyhallitus puolustusministereinä Stefan Wallin ja tämä nykyinen "ei vänrikki Nappula" ovat lakkauttaneet ison osan erityisesti Itä-Suomen varuskunnista ja miehistötilanne, ettei saada minkaillaista komppaniaa liikkeelle kuin parin päivän viiveellä.

      Krista Kiuru viestintä ministerinä sopi venäläisten kansa, että suomi ei käytä 800 Mz radiotaajuutta itärajallta noin 200 km länteen koko Suomen pituutta, ettei se häiritse Venäjän sotilasilmailun radioliikennettä.

      Nutta jäipä sinne saaristoon olikohan Draksvikiin ruotsinkielinen varuskunta, jos sattuisivat ruåtsalaiset hyökkäämään.

      • Mikään ei muutu

        Parhaansa venäläiset tekevät osoittaakseen, ettei heihin voi luottaa, ei ennen, ei nyt eikä tulevaisuudessa. Aina katsotaan naapuriin kuviteltujen vihamiehien ja kuviteltujen puolustettavien etujen löytämiseksi. Kuka muka Venäjää uhkaa ja miten?


      • kwjäwi

        Ei ole mikään pakko enää nykymaailmassa mennä sotaan.
        Täältä pääsee pois, jos haluaa, ei täällä ole pakko olla.
        Menkööt sotahullut sotimaan, jos siitä niin nauttivat.


      • Über alles, nix.
        kwjäwi kirjoitti:

        Ei ole mikään pakko enää nykymaailmassa mennä sotaan.
        Täältä pääsee pois, jos haluaa, ei täällä ole pakko olla.
        Menkööt sotahullut sotimaan, jos siitä niin nauttivat.

        Ennen pystyttiin kusettamaan ihmiset kaikenmaailman suojeluskuntien yms. avulla sotimaan. Ei onnistu enää tänä päivänä.
        Se pitäisi näiden "mainilan laukausten" yms. muistaa.
        Nuoret ei enää usko kaikenmaailman pönöttävien kenraalien ja viranomaisten propagandaa.


      • tjaahan
        Über alles, nix. kirjoitti:

        Ennen pystyttiin kusettamaan ihmiset kaikenmaailman suojeluskuntien yms. avulla sotimaan. Ei onnistu enää tänä päivänä.
        Se pitäisi näiden "mainilan laukausten" yms. muistaa.
        Nuoret ei enää usko kaikenmaailman pönöttävien kenraalien ja viranomaisten propagandaa.

        mutta Venäjällä uskovat edelleen, valitetavasti. Putinilla kaikki media hallussaan ja propaganda sen mukaan.


    • Luopio Aho

      Esko Aho kyllä puolustaa ryssäköitten etua. Loppaa ryssille kaikki.

    • russian-federatio

      kun olen vallannut ukrainan, on vuorossa suomi. passkokaa housuihinne! HURAAA!!T:Vladi & Dimitr

      • Mietis vähän

        Sillä ne vie nettikirjoittelijat ensimmäisten porukassa Siperiaan suota kuokkimaan.


    • Sieg heil

      Nyt kannattaa myydä maat Venäläisille,kun vielä maksavat siitä,kohta ottavat ilman?Poteron kaivuu kannattaisi alottaa välittömästi.

      • Elämän kevät

        Höpö-höpö
        Ota vaan rauhassa toisellekin jalalle..
        Prosit!

        Oikeasti, hakeudu hoitoon.


      • YK:ssa luettiin
        Elämän kevät kirjoitti:

        Höpö-höpö
        Ota vaan rauhassa toisellekin jalalle..
        Prosit!

        Oikeasti, hakeudu hoitoon.

        Bäcksmanin Putelle lähettämä kirje, jossa pyytää häntä turvaan venäläisten mökkien turvallisuuden lähettämällä ilman rekisterikilpiä olevat tankit rajan yli. Lisäksi hän pyytää asettamaan Terijoelle uuden Suomen hallituksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe