Uutisointia abortinvastustuksen keinoista ei sallita?

Mikähän näissä aborttia koskevissa uutisissa on niin kauheata, kun ei niistä saisi keskustella?

http://yle.fi/uutiset/aborttia_harkitsevia_naisia_varoitettiin_neuvontakeskuksessa_sinusta_voi_tulla_pedofiili/7082433

Vaikkeivat nämä väitteet pedofilian, abortin ja rintasyövän yhteyksistä tietenkään pidä paikkaansa, niin voihan niistä silti keskustella ja uutisia linkittää siitä, millä tavalla amerikkalainen fundamentalistinen politikointi näkyy Euroopassakin. Onneksi näistä puhutaan julkisesti.

Jos nyt jolle kulle on epäselvää, mitä mahdollisia jälkivaikutuksia abortista voi tulla, niin tietoa saa onneksi omalta lääkäriltä ja terveyskeskuksesta.

http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/.../hoi27050

Tässähän näkyy mukavasti lähteetkin.

7

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaa...

      nää on taas näitä sun joutavia vääristeltyjä proppissonta-alotuksias.. johan se todettiin kuinka joku haastattelija oli johdatellu puhuun pedofiliasta! Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita.

      • Mitä vääristelyä on Ylen uutisessa? Oliko se niin, että joku "ei kestänyt häviöö" tai jokin"sensuroidaan kun on liika selvästi näkyvillä" (lainasin toisesta ketjusta)

        :)


      • henkilö X

        Eikö mielestäsi aborttiaihetta käsitteleviä uutisia voida sallia siis tällä palstalla? Tulisiko mielestäsi myös aborttia vastustavia uutisia käsittelevät viestit poistaa tältä palstalta?

        "johan se todettiin kuinka joku haastattelija oli johdatellu puhuun pedofiliasta! Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita."

        Miksi tästä aiheesta ei mielestäsi sitten saisi keskustella ollenkaan? Jos kerran tällaista johdattelua on uutisessa huomattu, miksi haluat että asia sensuroidaan ja lakaistaan pois ihmisten silmistä?


      • "Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita."

        Kumma, että sinusta uutinen on naurettava, eikä se väite, että abortti aiheuttaa pedofiliaa ja rintasyöpää. Onko nyt niin, että se "totuuden soihtu" viestinviejän kädessä on kärventänyt jonkun parrat? :D


    • ymmärrys ei riitä?

      "Onko nyt niin, että se "totuuden soihtu" viestinviejän kädessä on kärventänyt jonkun parrat? :D"

      Onko siis näin kun koko alotus on ollu pelkkää valhepropagandaa kohun lietsontaa?

      • henkilö X

        Saisinko vastauksesi näihin kysymyksiin, kiitos:

        Eikö mielestäsi aborttiaihetta käsitteleviä uutisia voida sallia siis tällä palstalla? Tulisiko mielestäsi myös aborttia vastustavia uutisia käsittelevät viestit poistaa tältä palstalta?


    • Anonyymi

      Lääketiede näyttää olevan elämänkoululaisten hallussa 😆😆😆

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 43
      631
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      623
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      496
    Aihe