Kytkinöljy askarruttaa

Ihmettelen sitä, että perävetolaitteella varustetun moottorin kytkinöljy on syksyllä vaihdettaessa aivan uuden näköistä, puhdasta ja kirkasta. Akselivetoisen kytkinöljy on sitä vastoin melko likaista, melkein kuin moottoriöljy. Mistä ero johtunee? Molemmissa tapauksissa on kyse Volvo-Pentasta.
1455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Akselivetoisen vaihteessa öljynjäähdytys tapahtuu vaihteiston läpi menevän moottorin merivesiputken kautta. Veikkaan että putkessa on talvisäilytyksen jäljiltä jään tekemä halkeama, josta tihkuu öljyn sekaan vettä muuttaen sen harmaaksi. Tämä koskee ainakin VP2003:sen vaihdetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Umts kirjoitti:

Ihmettelen sitä, että perävetolaitteella varustetun moottorin kytkinöljy on syksyllä vaihdettaessa aivan uuden näköistä, puhdasta ja kirkasta. Akselivetoisen kytkinöljy on sitä vastoin melko likaista, melkein kuin moottoriöljy. Mistä ero johtunee? Molemmissa tapauksissa on kyse Volvo-Pentasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu