Krimin tilanne - Ukrainan oikeus omaan maahan ja sisäiseen päätöksentekoon ilman ulkoista painostusta on loukattu. Naapurimme on tehnyt hyökkäävän - sotilaallisen aloituksen. ..
Putinin suurvaltamenttaliteetti
12
88
Vastaukset
- iloinen vasemmisto
Toveri Putin pitänyt hienosti Ukrainan Toverien puolta. Demariporukalla mietittiin että nyt olisi hyvä hetki lähentyä Venäjän kanssa, saataisiin vaurautta ja voitaisiin lopettaa järjetön työnteko.
- Tuntematon souturi
Nyt viimeistään pitäisi laittaa rajat venäläisten Suomen valtaukselle. Heitä on täällä jo yli 30 000 ja lisää tunkemassa koko ajan. Jotkut länsi- ja eteläsuomalaiset haahuilijat haluavat taata venäläisille rajattoman oikeuden ostaa maitamme ja yrityksiämme. Venäläisvyöry on kohta hallitsematon. Heille toimitetaan jo nyt suomalaisten veronmaksajien pakkoverovaroin kustantamia omia tv- ja radiouutisia, rakennetaan infraa, terveyspalveluja ym. On vain ajan kysymys koska venäjän kieltä vaaditaan Suomen viralliseksi kieleksi, jota on osattava päästäkseen julkiseen virkaan.
Itä-Suomessa rajan kirot tunnetaan eikä sinne haluta yhtään vanjaa lisää. Mitä takeita on, ettei Putin tule vaatimaan Suomessa pesiville venäläisille kaikkia samoja oikeuksia kuin suomalaisillekin ja tietysti suomalaisten verovaroin kustannettuna. Jos ei anneta, Putin marssittaa Venäjän puolustuspolitiikan doktriiniin vedoten sotaväkensä Suomeen puolustamaan venäläisten oikeuksia.
Putin keksii kyllä syyt Mainilan laukauksille. Kun ne on ammuttu, täällä on ,myöhäistä rypistellä.- avoimet ovet.
Aivan samaa on täälläkin mietitty. Heitä ( venäläisiä ) alkaa olemaan Suomessa tuhansia ja jotkaa omistaa jotain Suomesta.
Voisihan suomikin olla olla vastaavassa tilanteessa kuin Ukraina , tehdään jokin aihe että oikeuksia esim, (maanomistus ) on loukattu joita pitää puolustaa ja sitten rautaa rajalle jota lieneekin olevan jo ihan riittävästi , onhan Sumikin ollut joskus venäjän vallan alla.
Onkohan meidän päättäjiä painostettu , vai höpläyttettiinkö Halosta , Venäläiset saa omisttaa kiinteistöjä Suomessa, mutta Suomalaisilla on joitakin rajoituksia vastaavaan rajan toisella puolen. - sotaako kohti
avoimet ovet. kirjoitti:
Aivan samaa on täälläkin mietitty. Heitä ( venäläisiä ) alkaa olemaan Suomessa tuhansia ja jotkaa omistaa jotain Suomesta.
Voisihan suomikin olla olla vastaavassa tilanteessa kuin Ukraina , tehdään jokin aihe että oikeuksia esim, (maanomistus ) on loukattu joita pitää puolustaa ja sitten rautaa rajalle jota lieneekin olevan jo ihan riittävästi , onhan Sumikin ollut joskus venäjän vallan alla.
Onkohan meidän päättäjiä painostettu , vai höpläyttettiinkö Halosta , Venäläiset saa omisttaa kiinteistöjä Suomessa, mutta Suomalaisilla on joitakin rajoituksia vastaavaan rajan toisella puolen.Samaa mieltä. Olemme kansakuntana höynäytettävissä liian helposti. Eurooppa on nyt säikähtänyt ja tekee yhteneväisenä kaikkensa sodan estämiseksi. Mielenkiintoiseksi jää onko noilla taloudellisilla toimilla mitään hillitsevää vaikutusta Putinin hyökkäys- ja laajentamis intresseihin.
- Pahaveli
Perkeleen Putin kun tuppaa tänne Hämeenlinnaan...
- 15 151 15
Huom, aloittaja, kirjoita mieluummin oikein MENTALITEETTI, muuten kukaan ei usko sanomaasi.
- njivcx
Siinähän vain aloitetaan tekemään uutta kirjakielen sanastoa puhekielen perusteella.
- kuka keksii
njivcx kirjoitti:
Siinähän vain aloitetaan tekemään uutta kirjakielen sanastoa puhekielen perusteella.
Jokohan Suomen tosi yksinkertinen enemmistö käsittää, että sama todennäköisesti tapahtuu aikanaan myös täällä? Venäjällä on siihen selkeät intressit ja valmisteluja on tehty jo pitkään. Venäläiset ovat jo syvemmällä omistusoikeuksineen yritystoimintoineen kuin moni käsittää.
Mitähän olisi nyt viimeiset hetket tehdä? - cgvhyt
kuka keksii kirjoitti:
Jokohan Suomen tosi yksinkertinen enemmistö käsittää, että sama todennäköisesti tapahtuu aikanaan myös täällä? Venäjällä on siihen selkeät intressit ja valmisteluja on tehty jo pitkään. Venäläiset ovat jo syvemmällä omistusoikeuksineen yritystoimintoineen kuin moni käsittää.
Mitähän olisi nyt viimeiset hetket tehdä?Juurikin noin. Uutisissa oli miten energian tuotantoon ei venäläisomistus investoijana ole hyvä. "Lintukotomme" ei olekaan niin turvallinen mihin olimme tuudittautuneet.
- onko riski?
cgvhyt kirjoitti:
Juurikin noin. Uutisissa oli miten energian tuotantoon ei venäläisomistus investoijana ole hyvä. "Lintukotomme" ei olekaan niin turvallinen mihin olimme tuudittautuneet.
Nyt ollaan antamassa ulkomaalaisille pääsy maaomistuksen ja energiatuotannon lisäksi myös pohjavesiin. Kehke ajaa ulkomaiselle bisnekselle mahdollisuutta vedenottamoon Hämeenlinnassa. En tietenkään usko enkä maalaa piruja seinille, mutta jossain poliittisessa tilanteessa pumppaamolta voitaneen uhata päästää virtausta myös toiseen suuntaan, eli pohjavesivirtauksiin.
Pohjavesivaroihin teollisessa mittakaavassa päästäminen edellyttää täydellistä luottamusta ja viranomaisten ehdotonta toimintavaltaa kaikissa olosuhteissa.
En epäile vesibisneksen vilpittömyyttä, mutta siitä olen varma, ettei Kehken osaamisella kaikkia vaihtoehtoja hallita.
Saattaahan olla, että tämä on vain luulotautia.
- puttin setä
Seuraavaksi rakas eu antaa venakoille viisumivapauden, pääsee köyhimmätkin miljoonat vanjat ostoksille! Tähän asti sitä on estänyt viisumin hinta..heh hee hee.
Tänne ryntää heti muutama miljoona ja suomen poliittiset valtaapitäjät nuolee eu;ta ja sallii VIISUMIVAPAUDEN.
ÄÄNESTÄKÄÄ VAAN KOKKELIPÄÄDEMUJA - Hei haloo
Onko Putin = Kari ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283241Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282696Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822424Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181803Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91424Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201293Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218