Outokumpu - sijoitusaika min. 5 vuotta

Miksi joku myy Outoa tänään n. 0,15 - 0,16 € hinnalla? Miksi ei myynyt perjantaina
hintaan 0,4 € tai sitten ollut myymättä ja myynyt merkkarit tai osallistunut antiin?
1352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Merkintäoikeudet irtosivat osakkeesta tänään. Varsinainen anti ja kuponkikauppa pörssissä alkavat vasta ensi viikolla. Se joka tänään myy osakkeen 15 sentillä omistaa edelleen neljä merkintäoikeutta, joiden yhteisarvo on 25-30 sentin paikkeilla eli noin 7 senttiä kappaleelta. Nämä voi sitten ensi viikolla myydä tai merkitä uusia osakkeita. Yhdellä merkintäoikeudella 8 sentillä saa yhden uuden osakkeen, jonka arvo on 15 senttiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei ole tyhmiä kysymy kirjoitti:

Miksi joku myy Outoa tänään n. 0,15 - 0,16 € hinnalla? Miksi ei myynyt perjantaina
hintaan 0,4 € tai sitten ollut myymättä ja myynyt merkkarit tai osallistunut antiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu