eikä oikeasti kellään ole tullut vastaan tälläistä? mitä ihmettä minä nyt teen, heitän ison ja hyväkuntoisen jukkapalmun menemään??
koko koti haisee kamalalta. olen paikantanut hajun lähteen olohuoneeseen ja siellä ilmeisesti jukkapalmuun.
multa ei haise miltään. sen sijaan haju tuntuu lähtevän kasvin lehdistä. se on sellaista kompostoitumisen hajua.. en oikein osaa kuvailla miltä se haisee, mutta pahalta joka tapauksessa.
jukkapalmu on ikivanha, mutta multaa olen vaihtanut joka tai joka toinen kevät sille, ja se on kasvanut aina reippaasti. lehdet on virheettömän näköisiä.
mistä ihmeestä siis johtuu tämä yhtäkkinen haiseminen. en millään malttaisi luopua tuosta ylväästä kasvista, joten ajattelin konsultoida teiltä, onko kellään kokemusta moisesta?
kiitos!
paha haju kasvista!
7
7596
Vastaukset
- Ara
Onko tämä keskustelu ollut aiemminkin, vai onko kaikilla alkanut palmut haisemaan? pari kysymystä aiemmin olen ehdottanut suihkutusta syyksi: ruiskutin omaan traakkiini vettä, jossa oli lannoitetta ja se alkoi haista. Kunnon suihkutus ja puhdistus lehdille voisi auttaa!
- kerttu
sama palmu se täällä haisee. ongelma ei ratkennut aikaisemmassa keskustelunavauksessani, joten nostin sen uudelleen aiheeksi sillä tilanne täällä kotosalla käy hyvin akuutiksi.
suihkutteluna silkkaa vettä.
kukaan? joku? auttakaa! - Anna
kerttu kirjoitti:
sama palmu se täällä haisee. ongelma ei ratkennut aikaisemmassa keskustelunavauksessani, joten nostin sen uudelleen aiheeksi sillä tilanne täällä kotosalla käy hyvin akuutiksi.
suihkutteluna silkkaa vettä.
kukaan? joku? auttakaa!Ettei vaan olisi ruvennut mätänemään jukkasi?
Onko runko mistään pehmennyt?
Jos Jukka saa liikaa vettä voi rungon sisus alkaa "kompostoitumaan".
Jukka selviää aika vähällä vedellä. - kerttu
Anna kirjoitti:
Ettei vaan olisi ruvennut mätänemään jukkasi?
Onko runko mistään pehmennyt?
Jos Jukka saa liikaa vettä voi rungon sisus alkaa "kompostoitumaan".
Jukka selviää aika vähällä vedellä.hajun ilmetessä loppukesästä olen vähentänyt kastelun minimiin. nytkin multa on rutikuiva.. kunnes syy pahalle, voimakkaalle hajulle selviää.
runko tuntuu ainakin olevan kova joka kohdasta. korostan vielä, että multa ei haise yhtään miltaan, vaan kasvin lehdistä lähtee hyvin voimakas haju.
alan olla epätoivoinen... en millään raaskisi heittää komeaa kasvia roskikseen. :( - ukkopekka
kerttu kirjoitti:
hajun ilmetessä loppukesästä olen vähentänyt kastelun minimiin. nytkin multa on rutikuiva.. kunnes syy pahalle, voimakkaalle hajulle selviää.
runko tuntuu ainakin olevan kova joka kohdasta. korostan vielä, että multa ei haise yhtään miltaan, vaan kasvin lehdistä lähtee hyvin voimakas haju.
alan olla epätoivoinen... en millään raaskisi heittää komeaa kasvia roskikseen. :(tosin ei jukkapalmu vaan viirivehka ja multa ei haise mut ne lehet vaikka ovatkin ihan hyvän näköisiä... tekeekö ne ennen kuolemaa?
- Navettahaisee
Mulla kävi näin mikähän timanttiananas se nyt on kanssa. Ja nimenomaan, niin et on ollu tosi vähällä kastelulla..... :O
- rakenteet
Jos on terve multa, terve kasvi, ei se haise. Ei vaikka tekisi kuolemaakin.
Sinuna tutkisin onko lattialla hajua, pidätkö kasvia patterin edessä, onko vesijohtoja tai patterin vuotoja lähettyvillä. Ovatko putket näkyvillä vai lattian alla? Onko vesivalumia ikkunan rakenteissa?
Yleensä kertomasi tyyppinen haju kertoo kosteusvauriosta rakenteissa. Siirrä kasvi eri huoneeseen ja seuraa häviääkö haju.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4416407Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1393731Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?982478Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251939Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1171301Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741253- 641081
- 631075
- 44973
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76970