Kissa ei syö // tekee minikakat lattialle

Hjelps

Viime perjantaina huomasin 6kk vanhan pennun silmän olevan melkein kiinni. Tsekkasin silmän ja vähän rähmän tapaista oli, vanupuikolla otin pois ja ajattelin, että katsotaan viikonlopun yli miltä silmä näyttää. Jo seuraavana päivänä silmä oli normaali, luulen, että silmässä oli vain roska tms. koska ei enää ollut huonon näköinen.

No sitten siihen ongelmaan.. Olen syöttänyt kissalle ruokaa Latzista Applawsiin ja Pirkan / Rainbown tonnikalaa, myös raakaa jauhelihaa ja seitä on testattu. Kissalla on aina kylmää vettä tarjolla sekä 75 % kalaa sisältäviä kuivaraksuja saatavilla. Olisiko ollut tuo samainen perjantai kun huomasin ettei kissalle kelpaakkaan märkäruoka. Pesin kulhon, kokeilin toisenlaista astiaa; muovi / lasinen / pelkän lehden päältä.. Ei kelvannut märkäruoka. Kissa vaan maukuu, että ruokaa ruokaa, mutta ei kelpaa safka mikä aikaisemmin oli maittavaa. Tätä jatkui sen pari päivää. Onneksi pentu kuitenkin syö raksuja, ei ihan nälkään kuole.

Läpimurto tapahtui eilen kun sain kissan syömään märkäruokaa kun tarjosin kädestä. Kuitenkaan tänä aamuna ei ole kelvannut.
Lisäksi on ilmaantunut häiritsevä tapa: lattialta löytyy silloin tällöin rusinan kokoinen ( tai pienempi) kakkakikkare. Eilen kissa oli kuulemma tehnyt "köntsät lattialle" ja yrittänyt vielä peittää sitä. Tämä tapahtui siis illalla ja keittiön lattialle.

Kissan hiekkalaatikko on puhdistettu päivittäin, joten vika ei ole siinä. Mietin sellaista onko mahdollista, että peräpään karvoihin jäisi "kötstä" kiinni ja sitten vaan tippuu aikanaan pois? Ei kai kissa tee normaalien kakkojen lisäksi minikakkaa merkatakseen ? :O

Onko kellään mitään kokemusta tällaisesta ?

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lekuriin mars!!

      vie kissasi lääkäriin. Turhaa täällä kyselet noin vakavasta asiasta! Voi olla suolitukos tms joka johtaa pian kuolemaan. Siinä sitten et voi syyttää ketään muuta kuin omaa typeryyyttäsi.

    • kat unge

      Pikkuisella pennulla jäi kakka joskus pyllyyn ja löytyi laittialta. Tuntuisi, että kissasi on sairas. Mene lääkäriin nopeasti.

    • --------------------

      Ja mitähän lääkäri sanoi, mikä kissaa vaivasi?

    • anita 8

      Kissanpennut tarvitsevat myös maitoa, mielellään hylaa tai voi kokeilla kermaviiliä. On kaupassa erityistä pentumaitoakin. Oletko kokeillut sebaa, se on oikein kissojen herkkua. Iloa elämään kissan kanssa.

      • huåh

        Ei tuon ikäinen enää maitoa tarvitse...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2543
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1818
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1637
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1281
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      988
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      979
    8. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      978
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      891
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      884
    Aihe