Ylivartijaksi

HaluunVartijaksi

Hei,

kuinka kauan on tarvinnut olla töissä vartijana/järjestyksenvalvojana, että saa tuon ylennetyn tittelin, ylivartija? Tiedän sen verran, että tarvii olla vuoden kun pääsee vanhemmaksi vartijaksi. Ainakin joissain firmoissa on tämä menetelmä.

21

8518

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole mitää

      Aikaan säädettyä vaan käytännössä mitä enemmän raahaat pullaa toimistolle, kaveraat ja nuolet päälliköiden per**ttä niin sillä tavalla nyky vartoimisliikkeissä nuo ns yleennykset hoidetaan.

      • HaluunVartijaksi

        Eikö siinä ole mitään aikarajaa, olemassakaan?


      • vtunkääpät!
        HaluunVartijaksi kirjoitti:

        Eikö siinä ole mitään aikarajaa, olemassakaan?

        Mitä v..tuu ootko joku ylimielinen kersa? Joka maan päällä ylennetään se taivaassa alennetaan! Eikä sekään riitä!
        Leijonan motto: "Eikö tuota esiriippua saa muka nopeammin auki?"
        Lohikäärmeen motto: "no on mulla natsat mut ei meinaa sitä että olisin oikeesti..."


      • ipparcaakkos
        HaluunVartijaksi kirjoitti:

        Eikö siinä ole mitään aikarajaa, olemassakaan?

        jos antaa pesää sille isomahaiselle...


    • väijyPena

      Ylivartijaksi voi päästä joko nopeasti, vajaat vuosi on lyhyin aika jonka tiedän, tai sitten pitkän kaavan kautta -18 vuoden uskollisen palvelun jälkeen !
      Todellakin, ruskeakieliset ylenevät ylivartijaksi piankin, joten kaikkien kohdalla ei todellakaan ole kysymys ammattitaidosta ... valitettavasti ! Jotkut kun vaan ovat niin tittelinkipeitä, että tekevät nimityksen eteen mitä tahansa. Säälittävää !
      Tiedän monia kokeneita ja todellisia ammattimiehiä, joilla ei ole kunnianhimoa tippaakaan ja joille ylivartijan natsa ei merkitse mitään. Heillä on kyllä sitten asioita hoidettu firman kautta toisella tavalla - henkilökohtaista palkanlisää ropisee ihan kivasti. Mutta tämä onkin sitten taas asioita, joista ei puhuta julkisesti yhtään mitään, ymmärrettävistä syistä.

      • Penapenakone

        Tässä kohta neljävuotta alalla olleena kiinnostaisi tietää, että mitä noille maksetaan tai mitä kaikkea joutuvat tekemään kun ovat yv:n nappulat saaneet.


      • sieriously
        Penapenakone kirjoitti:

        Tässä kohta neljävuotta alalla olleena kiinnostaisi tietää, että mitä noille maksetaan tai mitä kaikkea joutuvat tekemään kun ovat yv:n nappulat saaneet.

        Vastuuta kohteista tulee lisää, kem tai jopa vem voivat jakaa hommia yv:lle. Paperihommia, välillistä edustusta toimeksiantajan edustajan kanssa. Ja toki pääsee saunailtoihin helpommin. :D

        Meillä ylivartijanimitys tarkoittaa käytännössä sitä, että kaveria koulutetaan ottamaan vastuuta. Rivivartija voi saada samalla tavalla tehtäviä/nakkeja, mutta vastuu ei ole yhtä kova.


      • Anonyymi
        sieriously kirjoitti:

        Vastuuta kohteista tulee lisää, kem tai jopa vem voivat jakaa hommia yv:lle. Paperihommia, välillistä edustusta toimeksiantajan edustajan kanssa. Ja toki pääsee saunailtoihin helpommin. :D

        Meillä ylivartijanimitys tarkoittaa käytännössä sitä, että kaveria koulutetaan ottamaan vastuuta. Rivivartija voi saada samalla tavalla tehtäviä/nakkeja, mutta vastuu ei ole yhtä kova.

        Antaa persettä pomolle niin antaa natsat ihan kenelle vaan, kummasti pikkujoulujen jälkeen aina tietyt henkilöt ylenty millon mihinkin- sairasta touhua päästää parikymppiset mitään kokemattomat puikkoihin ylimielisenä kuin mitkä . Näin homma iss:llä aikoinaan meni


      • Anonyymi
        sieriously kirjoitti:

        Vastuuta kohteista tulee lisää, kem tai jopa vem voivat jakaa hommia yv:lle. Paperihommia, välillistä edustusta toimeksiantajan edustajan kanssa. Ja toki pääsee saunailtoihin helpommin. :D

        Meillä ylivartijanimitys tarkoittaa käytännössä sitä, että kaveria koulutetaan ottamaan vastuuta. Rivivartija voi saada samalla tavalla tehtäviä/nakkeja, mutta vastuu ei ole yhtä kova.

        Miksi joku haluaisi saunaan jonkun neli viisikymppisen poikamiehen kanssa hyi hel… pitäisi kylpeä työkavereiden kanssa samassa paljussa …


    • nilviäis

      Pitää olla johtoportaan suojatti,niin sitten irtoo ylennys.Pyydät esimiestäsi vaikka häihisi ja muuta mielistelevää toimintaa.Myöskin lapin matkailua kannattaa harrastaa pomojen kanssa.

    • Teleskooppivinyyli

      Eihän tuo ylivartija mikään intin korpraalin natsoihin verrattavissa oleva "ylennys" ole.

      Omassa firmassa ylivartijat ovat kenttäväen ja vuoroesimiehen välissä oleva operatiivinen johtoporras, jotka tarvittaessa tuuraavat esimiehiä. Päivävuorossa olevat ylivartijat tekevät paljon toimistohommia ja ajavat joitain hälyjä/arvokuljetuksia/sekalaisia nakkeja. Yövuorossa ajavat samoja piirivuoroja kuin muutkin, elleivät sitten tosiaan ole virkaa tekeviä vemmejä tarvittaessa.

      Jos siis ylivartijaksi "ylennetään", se tarkoittaa myös lisää vastuuta ja lisää töitä (kaikenlaisia jänniä nakkeja). Näin ainakin piiripuolella toimitaan.

    • sekkilis

      Nuoleskelet vaan esimiehiä niin ylennystä pukkaa. Turha odottaa että hyvä työ palkitaan tällä alalla.

      • vaksi1995 lähtien

        Tää pitää kyllä paikkansa. Jos haluut esim pyhätunteja, niin sama nuoleskelu/ pullan tuonti auttaa kans, ei työteot, vaan mielistely. Nainen jos antaa vähän piirakkaakin esimiehille, niin ne on uraputkessa :).


    • jfdjkdfgd

      Joskus "natsat" annetaan kun ei oikein muuta hyväksyttävää tapaa keksitä palkan korottamiseksi muutamalla sentillä. Muuten muut saman kohteen vartijat voisivat myös kerjätä lisää rahaa, mutta kun annetaan lisäraha täysin arvottoman yv nimityksen mukana niin kaikki on tyytyväisiä.

    • ixxxiiix

      Ylivartija nimike on melko turha, ja monet firmat ovat luopuneet ko. tittelistä kokonaan. Alan työehtosopimus ei myöskään tunne ko. titteliä, joten aivan hälläväliä nimike tuo on. Toki firmat (joissa sellainen on mahdollista) voivat nimetä kohde- tai vuoroesimiehen tarpeeseen ylivartijan, ja maksaa tyypille jotakin naurettavaa lisää, sen sijaan että maksaisivat tes:in mukaisen (joskin myös naurettavan, mutta kuitenkin vähän paremman) palkanlisän.

      • Anonyymi

        Ylivartija käytännössä tekee paikallisvartionnissa kemmin hommia ja saa siitä vastineeksi pienen ylivartijan lisän palkkaansa. Piiripuolella ylivartija tekee vuoroesimiehen hommia ja saa sitten saman lisän.

        Käytännössä tuosta ylivartijan pestistä kannattaa nopeasti yletä sillä mitään tulevaisuutta hommalla ei ole. Monet ylivartijat alennetaan myöhemmin rivimiehiksi.


    • LOL!!!

      Meidän firmassa ei ole ylivartijoita enää ollenkaan, ainoastaan vuoroesimiehiä. Hommaan "pääsee" jos on kavereita esimiehinä, jos olet nainen niin sitten "reittä pitkin".

      • Anonyymi

        Juurikin näin, norjalainen ukkomies nai parikymppistä blondia niin hyvä tulee- tätä joskus tapahtui eräässä firmassa useasti ja paljon


      • Anonyymi

        Hyi video joku läski esimies nainen koitti syyllistää kuinka tullaan toimeen, ois varmaan pitänyt lähtee saunomaan sen ällötyksen kanssa, no oma emäntä riittää kaunis ja puhtoinen.


    • Anonyymi

      Itse kouluttauduin v.2000 7kk vartija juban ja titteli on vartija/ylivartija ---> vankeinhoidon bla bla

    • Anonyymi

      Yleensä osaston tyhmimmät pakotetaan ylivartijaksi tai kohde-esimieheksi,koska kukaan järkevä ei siihen hommaan ala.Näin Seculla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      130
      842
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    5. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      523
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      512
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      38
      447
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      433
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe