Osaisitteko antaa mitään hinta-arviota että paljonkohan noin suurinpiirtein tulisi maksamaan kun vanhasta 50-luvulla rakennetusta 60-neliöisestä rintamiestalosta puretaan pois ulkoseinistä vanhat mineriittilaatat ja tilalle laitetaan lautaverhoilu ? Työ on ajateltu tettää jollekkin rakennusfirmalle. ( Maalauksen voisimme kyllä suorittaa itsekkin ) Talo sijaitsee Kanta-Hämeessä.
Paljonko maksaa uusi ulkoverhoilu ja vanhan purku ?
24
13483
Vastaukset
- Lähellä ollaan
Meillä kävi noin kuukausi sitten arvioija joka mittasi ympärysmitan ja korkeuden sekä laski ikkunoiden lukumäärän ja kylmäneteisen mitat. Talo on rintamamies talo ja neliöitä on kolmessa kerroksessa n.200. Tuo 200 neliötäon vakuutusyhtiön miehen mittausten tulos. Ulkoverhoilun poisto tuulensuojalevyt pohjamaalattu ulkoverhoilu = 24000€ eli ei ole halpaa lystiä rintamamies talon ylläpito.
- Lähellä ollaan
niin ja tuon puretun ulkoverhoilun hävittämisen saa hoitaa itse
- Häme vai ei?-rajalla
Kymppi - katto kävi meillä tekemässä tarjouksen vastaavasta hommasta ja samoissa hinnoissa oli tarjous.
Tuttava uusi juuri vähän isomman (kaksi kerrosta maan päällä) rintsikan vastaavan verhoilun PK-seudulla. Maksoi muistaakseni 14 000. Sitä en tiedä, minne jätteet päätyivät ja kenen toimesta.
Työlle tulee kummasti lisää hintaa, jos otat firman joka ottaa asbestin tosissaan. Pikkufirmoissa ei välttämättä ole niin tarkkaa.- Anonyymi
Jos tuttava uusi niin hinta on tosi kova. Sillä hinnalla saisi jo firman tekemään.
- -.-.-.-.-.-.
pohjamaalattu ja kerran tehdas maalattu asiakkaan pyytämään väriin n,17-20000€.
Vanhan purku kuuluu hintaan - Lähellä ollaan
Näillä hinta-arvioilla tunnen tulleeni kusetus yrityksen kohteeksi. Ei meidän rintamamies talo voi olla isompi kuin muutkaan vastaavat. Kellari on maan alla, mutta yläkerran huoneet ovat täyskorkeat.
- Nuuka
Purku ja tuulensuoja levyjen laitto on niin helppo homma,että sen voi tehdä itsekin.Ainakin purku työt.HHinta halpenee,jonkun verran.
- Anonyymi
Vai että "jonkun verran". Onko puolet hinnasta pois jonkun verran?
- ei mainos
vinyyliverhousta vaan pintaan..
- suomi poeka
huom.ottakaa paikallisia timpureita hommiin nyt on remontin tekiöitä vapaana ympäri suomen tulee huomattavasti halvemaksi tai antakaa paikalliselle pienyritykselle EI KANNATA ANTAA JOLLEKIN MARKINOINTI YRITYKSELLE JOKA KUORII KERMAT PÄÄLTÄ firmojen nimiä en viitsi mainita.
- häme
Vaakaan halvinta ja ripaverhoilu kalleinta
- rak.ins.
häme kirjoitti:
Vaakaan halvinta ja ripaverhoilu kalleinta
moro nimim. häme
Kerro mikä on ripaverhoilu. Ei ole tullut opinnoissa esillä.
- mikkos1
Vanhan purku, ja uusi lauta.verhoilu.
Materiaalit hoitaa työntilaaja, samoin kuin vanhan purkujätteen poisvienti.
Teemme työn 9000e. ei muita kuluja..
[email protected]- xdfbdfbdf
Koljosella on ihan sama hinta työn osuudella kuin muillakin.
- ei Kankkulan kaivoon
Tässä työssä pääsee tosi palkoille jos tekee itse. Onnistuu jos vasara ei ole ihan keskellä kämmentä. Nämä ovat ihan perustöitä, pitäisi kyllä onnistua. Kannattaa vaikka kysellä tuttavilta sopivaa tekijää. Työ on niin yksinkertainen, että on vaikea saada sutta aikaan.
- asbestia 79alkaen
Suosittelen että jos mahdollista puratte talkoilla mineriittilevyt pois ja viette kaatikselle jossa hautaavat koska levyt sisältävät asbestia ja sen käsittely ei ulkotiloissa ole NS.vaarallista joten siitä saatte kohtuullisen säästön. Pohjat ovat valmiit urakoitsijalle jos muutoksia esim. lämpöeristykselle ette halua niin projekti tulee varmasti edulliseksi.
Jos mineriittilevyjen purkamisesta tulee pakokauhu palstalla olisi erittäin hyvä että kommentoija esittäisi myös faktaa ulkotiloissa purettevan asbestipitoisen materiaalin käsittelystä ilman työstöä sisältyvää terveydellistä vaaraa aiheutuvaa koskevaa faktatietoa! Itse en ole koskaan saanut työsuojeluviranomaisilta toimenpidemääräyksiä ko tehtävää varten kun se suoritetaan vapaassa ilmatilassa ilman materiaalin koneellista leikkausta eli rälläkän käyttöä. - kunto nousee
Puutalon verhoilun uusimisen materiaalikustannukset rintamamiestalon koossa on luokkaa 4 000 €. Pääsee hyville palkoille jos tekee itse. Jos työ maksaa 10 000 niin pitää ensin itse tienata n. 15 000 euroa.
- A1 timpuri
Ennen vuotta 1979 tehdyt mineriittilevyt sisältää 20% asbestia.Joten mahdollisimman ehjinä irroitus viisasta.
!979 jälkeen valmistetuissa mineriitti levyissä ei ole asbestia. - 100 € tunti
Jos joku maksaa 20 000 € niin täytyy olla ökyrikas tai muuten hölmö. Ei voi olla totta.
- Teen itse
Teen itse. Kolme seinää viime syksynä, viimeistä seinää aloitan kohta. Taloni on v.1947 rakennettu 70m2 rintamamiestalo. Mineriitit purin itse. Kaatiksella niistä perittiin aika pieni summa ( n.100e ). Usein, kuten talossani, alajuoksut sokkelin päällä, niissä on kuivalahoa aika paljon. Kannattaa korjata. Avasin seinät metrin korkeudelta, laitoin uudet alajuoksut ( sokkelin päälle bitumikaista ) ja pystytolppien alapäät ( n. 30 cm ). Ikkunan aluset kannattaa avata kokonaan, koska puru laskeutunut, ellei sitten ole ikkunoiden vaihdon yhteydessä avattu sisäpuolelta ja laitettu villaa ).Sitten umpeen uudella laudalla. Laitoin 2 x 12mm tuulensuojalevyn ( siis kaksi kerrosta ), siihen pystyrimoitus, ja sitten vaakaan 120mm pohjamaalattu paneeli. 2 x maalaus päällle. KOlmen seinä materiaali yhteensä 3500e, eli koko talon verhous n. 5000e.
Aloitan 19.05.2014 viimeisen seinän ( päätyseinän ) työt. Tule katsomaan. Talo Nastolan Villähteellä, Koritie 7 ( soita, jos tulet: 040 3569092 / Hannu ). Voin myös tehdä toisille, koska minulla on toiminimi ( yhden miehen puusepän yritys ), ja edullisesti, kun olen eläkkeellä. Pientä korvausta vastaan annan ohjeita ja neuvoja vaikka paikan päällä Päijät-Hämeessä.- Anonyymi
Harvinaisen asiallinen vastaus, näin 10 vuoden jälkeenkin.
- tuunari18
jaa, hakee kaupasta pahvilaatikoita, jotka avaa levyiks, ja naulaa pahvinaulalla limittäen saumat, päälle lateksi.. hyvä ja halppa korjaus..
- Anonyymi
Halppa on sinun vitsisikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"558785Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1515350Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1194896Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83822Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m833426Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533339Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä352682Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392583En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102531- 241707