osaako joku vastaa kysymykseen

surullinen

eli miten on minulla menossa todella iso lasku ulosottoon... en tiedä miten pystyn sen maksamaan ja asun tällä hetkellä asumisoikeusasunnossa perheeni kanssa.
Antaako ulosotto maksuaikaa vai ulosmittaako heti asunnon ja muun omaisuuden vai sovitaanko ensiksi minkä verran pystyy maksamaan palkasta?

12

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaana kaupp

      Jos sulla on säännöllinen palkkatulo niin siitä ottavat. Ihan sopimukseen se ei oerustu vaan laki määrää, paljonko otetaan. Pääsääntöisesti 1/3 nettopalkasta, mutta jos isot tulot niin enemmän. Toki alaikäiset lapset / huollettavat alentavat summaa.

    • kfgjgkg

      Ei ne mitään vaikuta itselläni on 2.
      Palkan uoosmittaus jos maksu onnistuu kohtuu ajassa. Muuten voi ulosmitata asumisoikeuden

    • velkaaa

      Googlaa maksukieltolaskuri ja voit laskea paljonko vähintään pitää ulosottoon maksaa tai palkasta pidätetään suoraan. Kolme alaikäistä lasta lisää suojaosuutta, mutta kaksi ei enää vaikuta (ainakaan noin 2300 € nettotuloilla). Lapsilisistä ei ulosmitata mitään.

    • surullinen

      minulla on vain yksi alaikäinen lapsi... ja suurin osa palkasta menee asumiseen joten ei hyvältä näytä. onko järkevämpää ottaa esim kulutusluottoa ja maksaa koko velka kerralla pois?

      • surullinen

        ja tietääkö kukaan voiko kulutus luottoa ottaa eripankista kuin se minne palkka tulee?


      • älä hätäile
        surullinen kirjoitti:

        ja tietääkö kukaan voiko kulutus luottoa ottaa eripankista kuin se minne palkka tulee?

        Älä ainakaan ryhdy maksamaan velkaa velalla. Siitä ei hyvä seuraa. Äläkä panikoi ulosoton kanssa. Jos sinulla kerran on palkkatuloja niin niistähän velkaa sitten ulosmitataan. Ja sen verran kerrallaan, että vähimmäistoimeentuloonkin riittää. Tavanomaista koti-irtaimistoa ei ulosmitata. Ja asunnon ulosmittaaminen on aina se vihoviimeinen konsti eikä sitä tehdä, jos ensisijaisesti ulosmitattavia palkkatuloja on.

        Odottele rauhassa voudin yhteydenottoa ja sovi sitten maksusuunnitelmasta. Silloin tietoa ulosmittauksesta ei mene työnantajasi palkanlaskijallekaan. Eivät ne vouditkaan mitään hirmuja ole, jotka tulisivat oitis heittämään sinut perheineen kadulle.


      • Onko puolisollasi luottotiedot ok? Vai oletteko molemmat samassa tilanteessa?
        Yrittäkää säilyttää toisen luottotiedot kunnossa jos mahdollista.
        Onko millainen palkka? Jos palkkatuloja niin anna ottaa siitä se UO:n osuus.
        Onko velkasumma suuri ja onko muita velkoja lisäksi?
        UO ei anna maksuaikaa vaan lähettää yhden laskun jolla voi vielä kuitata kok homman. Jos ei pysty maksaan niin tulee kutsu ulosmittaustilaisuuteen. Sinne kannattaa mennä selittään tilannettasi. Siellä selviää myös miten asunnon kanssa tehdään. Lain mukaan kuitenkin joudut "maksamaan". Ei tosiaan kannata pelätä ulosottoa, itse sain hyviä neuvoja ja käytös oli heillä asiallista. Toihan on eräänlainen "maksujärjestely" vaan vaikkakin pakon edessä.
        Kulutusluottoa hankala saada jos maksuhäiriömerkintä.


    • Paniikissa!

      Mulla ois sama tilanne paitsi että oon 16 eikä porukat sitä suostu maksamaan ja nyt tuli ulosotto virastosta lappu lasku ei iso ole 144e mutta ei ole hajuakaan mistä semmosen määrän rahaa saan alle 2vk eli mitä tossa nyt tapahtuu ku en sitä maksettua saa? onko tässä nyt kaikki pilalla ennenku edes omaan kotiin muutan?

      • älä turhaan

        hei paniikissa oleva sinun laskusi on vielä hyvin pieni minulla sitä on 15000e voit varmaankin sopia velkojan kanssa maksusta.


    • Paniikissa, olisiko vaikka isovanhemmilla lainata, pyydät kauniisti ja lupaat aikanaan maksaa takaisin? Sulla ilmeisesti luottotiedot jo menny kun uo:sta lappukin jo tullut. Vai onko esim jokin sakko tai vakuutusrästi yms? Omaan kotiin(vuokra) hankala muuttaa jos luottotiedoissa merkintä. Olisiko jotain myytävää tai pantattavaa omaisuutta?

    • Paniikkissa

      Edesmenneitä ovat rattijuopon takia, ja ihan sakko vaan mut silti ei se hyvä ole jos se ulosottoon lähtee on paljon muutakin makseltavana kesän toilailuista joista tulee yli 10000 helposti (14 moottoriajoneuvon luvatonta haltuunottoa) eli taisi aikalailla tuhota elämäni? 3 sovittelua saatu mutta loput vaativat rangaistusta

      • elämä on

        elämä ei ole pilalla tuon takia tärkeintä että otat opiksesi virheistäsi etkä koskaan niitä toista tai ainakaan samoja virheitä... ikävä tilanne sinulla, itse ainakin uskon että asiat järjestyy tavalla tai toisella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3119
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      74
      3024
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2880
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2564
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      39
      2037
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1647
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1605
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1580
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1546
    Aihe