lapsen tarvikkeiden hankinta

outoako

Oletteko te isät miten osallistuneet vauvan hankintoihin?

Mun mies ei ole ostanut yhtä tuotetta enempää meidän vauvalle vaan jättää kaiken mulle ostettavaksi ja viitsii vielä luetella mitä puuttuu vielä

9

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaaa5

      En mitään.

      Naisten hommia. Eikun ostin joskus ruokalapun eurolla (sekin virhe ostos).

    • Joku köyhäilijä

      ihan varmasti. Kannattaa katsoa kenen kanssa lapsia tekee. Ota ero ja pyydä elarit.

    • kolmas tulossa

      Yhteiset rahat. Kun minä ostan niin mies ostaa :) Kyllä ollut mukana valitsemassa ja yhdessä mietitty hankintoja.

    • ????????????????????

      On outoa. Jos mies osaa luetella mitä puuttuu, hän varmaan osaa myös hankkia kyseiset tavarat?

    • sasccd

      Olisin ostanut mielelläni, mutta ei minun mielipiteillä ollut väliä. Mieluummin kysyttiin hankinnoista siskolta ja omalta äidiltä. Olen kyllä maksanut aina vähintään puolet kaikesta (yhteinen taloustili), mutta jättänyt hankkimisen äidille, kun kerran paremmin osaa ja tietää... Ja sitten saanut kuunnella, kun en innostu... Isot tavarat olen joutunut yksin hakemaan ja kantamaan.

      P.S. Hoidin lapsiakin kotona vuoden koti-isänä, mutta silti sai kuunnella koko ajan ohjeita ruoasta, vaatetuksesta, pyllyn pesusta etc.

    • huomautus

      ap.lle... onko isukki maksanut teillä jo asumisen, auton ja ruuat?

    • ratkaisu

      Meillä on yhteiset rahat, ei tällaisia ongelmia ollenkaan.

      • Näin ikkään

        Ei aina välttämättä ongelma olekaan se kumman rahoista ne maksetaan vaan kumpi ne käytännössä ostaa. Eli käy siellä kaupassa, kirppiksellä tai tilaa netin kautta tai miten ne nyt sitten ostetaankaan.

        Meillä suurimmaksi osaksi lapsen äiti ostaa vaatteet ym. tarvikkeet. Isä saattaa ostaa, jos osuu jotain silmiin ruokaostoksilla marketissa tai vaimo on antanut tehtäväksi. Joskus käydään yhdessä ostoksilla. Leluista suurinmanosan ostaa lapsen isä.


    • Öystin

      Suunnilleen kaiken ostin (poislukien kuitenkin pienet vaatteet). Haalarit ja kengät kumminskin menivät minun rahoistani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe