Skoda keksi jo 70-luvulla Stop&Go-järjestelmän tai oikeastaan sen alkuosan eli Stop-järjestelmän. Skodahan aina taatusti sammui kuumakin jokaisissa liikennevaloissa, kun jalan nosti kaasulta. Käyntiinlähtö olikin sitten jo enemmän hyvää tuuria.
Skoda aina kehityksen kärjessä
Taavi Okta
15104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niin, edellä aikaansa oli, mutta keksintö oli vielä vähän vaiheessa eli puolivälissä... Tuotiin markkinoille liian hätäisesti.
Ja sitten tuli saksalaiset noin 20-vuotta myöhemmin ja heitti tuonkin mainion puolivalmiin idea roskikseen muun tsekkiläisen skodatekniikan kanssa.. Meni taas parikymmentä vuotta ennenkuin asiaan palattiin ja nyt valmiimpana eli oli keksitty GO-osuuskin.
Olisikohan nopeuttanut, jos olisi hyödynnetty tsekkien aiemmin keksimään STOP-osuutta heti..
Kukapa tietää...
Tässäkin taisi käydä vain niin, että hieno keksintö keksittiin vain liian aikaisin. Ihmiskunta ei ollut vielä valmis sen hyödyntämiseen eli ymmärrys nerokkaasta ideasta, vaikkakin vielä puolivalmiista, ei ollut saavuttanut automaailmaa ja sen kehittäjiä.
Saati niitä kuluttajia, jotka tätä varhasta Beta-versiota käytännössä kokeilivat, joilla ymmärrystä sitten ei mitenkään riittänyt moiseen nerokkaaseen ideaan. Moni muukin loistava idea on kaatunut tai sen kehittäminen pysähtynyt/hidastunut liian aikaiseen ja puolivalmiin tuotteen lanseeraukseen markkinoille.
Ei taida olla ensimmäinen kerta maailmanhistoriassa, kun näin käy...
No juu.
Tuo uuden ja edistyneen tekniikan tuonti markkinoille oli poliittisesti ja propakandamielessä erittäin tärkeää tuon ajan Tsekkoslovakiassakin, kuten muissakin itäblokin maissa.
Ihan niin väliä ei ollut pienistä puutteista toiminnallisuudessa ja laadussa. Pääasia oli, että länsimaille voitiin näyttää että ollaan kehityksen kärjessä...
Onneksi tilanne on nykymaailmassa muuttunut tuolla. Onhan?
Eihän koko Tsekkoslovakiaakaan enää ole. Toisaalta ei myöskään alkuperäisestä skoda-autostakaan ole enää muuta kuin logo olemassa.
Lehva Lesa oli ensimmäinen koekaniini joka testasi Skodan kehittämää STOP järjestelmää. Lehva sanoi tyttöystävälleen, että puolanjohto on uusittava kun Lehvan Skoda oli sammunut risteykseen ja Lehva oli konepellin alla tutkimassa STOP järjestelmää. Miliisi kuuli tämän ja Lehva joutui telkien taakse. Muistaakseni Lehva oli alun perin sähkömies. Juuri tämän takia kehitystyö pysähtyi Lehvan linnatuomion ajaksi.
Olikohan Lehva ottanut muutaman Urquellin liikaa, kun meni petolliselle tyttöystävälleen toitottamaan Puolan johdon vaihtamistarpeesta.
Tyttöystävä mokoma sitten ilmoitti asiasta miliisille, joka korjasi kansanvihollisen vankilaan.
Näin se politiikka vaikutti myös autonjenkin kehitykseen...
Nyt trolleilla heitää pahasti ja tietämättömyys jälleen rehottaa.
Walesa oli kyllä puolalainen. Tsekkoslovakia ja Puola ovat kaksi ihan eri asiaa.
Mitäs tekemistä tuolla kommentillasi on Skodan kehittämän tuon aikaisen huipputtekniikan kanssa?
No ehkä siten, että joku Lehva Lesan nimeä muistuttava puolalainen telakkasähkömies on tunnetumpi. Hätäisempi voisi sekoittaa henkilöt, jos on liian innokas tuomaan esiin kuvitelmansa historiallisen virheen. Ei ehtinyt lukea juttua ajatuksella ennenkuin sormet rallatteli näppäimistöllä ettei vain kukaan muu ehtisi ennemmin.
Puolalaisella kuululla sähkömiehellä kuitenkin taisi olla oman maansa huipputekiinkan, ja myöhemmin vähän muunkin jutun kanssa, parissa muuta puuhaa kuin naapurimaan Tsekkoslovakialaisen auton huiputekniikan kehittämiseen liittyvää. Olikohan hänellä edes autoa?
Go-osuus todellakin vaati usein lihasvoimaa. Kyllä siitä vanhasta itäblokin takatuupparista väännettiin vitsi ja toinenkin.
Muistelen, että olisin useammankin kerran nähnyt tienvarressa Skodan, josta oli takapyörä irronnut siten, että jarrurumpukin oli irronnut pyörän mukana, ja jarrukengät olivat kadulla levällään.
Lehva on koulutukseltaan automekanikko, ei kai sillä ole väliä onko Skodan kehittäjä Tsekki vai Polakki.
Skoda Jormien kannattaisi olla iloisi, että tuomoisia muurin murtajia on naapurista löytynyt.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lech_Wałęsa
Hei, ihan ystävällisesti voisit mennä poliittisen historian palstalle.
Arka paikka vieläkin Skoda Jormalle kommunismi ja Skoda. historiasta, kun ei pääse eroon. Menikö herne nenään?
Skodalta tulee uusia mallia Lehva Lesa ja Lassila & Tikanoja
Minä vuonna Skodikkiin tuli pyörä nelikantin sijaan? Vai onko tullut vieläkään?
Skodassa se GO on käynnistysveivi.