"Haulikon voi lainata henkilölle, jolla on lupa haulikkoon, kivääriin tai yhdistelmäaseeseen". (finlex)
En löytänyt Finlexistä kohtaa, jossa oltaisiin sanottu mitään, että lainatun haulikon tulee olla toimintatavaltaan samanlainen, samaa kalibeeria tms... Pitääkö siis paikkansa, että jos minulla on hallussapitolupa .36- kaliiperin yksipiippuiseen haulikkoon, niin käytännössä saan lainata 4- kaliiperista puoliautomaattia??? Metsästäähän Suomessa tosin ei saa käytännössä kuin .20cal ja .10cal väliseltä olevilla haulikoilla. (paitsi esim. pyy jotkut muut pienet eläimet.)
Haulikon lainaaminen
9
292
Vastaukset
- porakone kookoo
Haulikko on hyvä rakentaa itse.
a) keksijän intoa
b) jeesus teippii
c) ilotulitteita
d) merkinanto pistooli
e) henkivakuutus
f) veemäinen luonne - Lystiä
Jos laki sanoo kuten kirjoitit niin lainaat vaan. Ei siis näköjään vaadita muuta kuin haulikko vaihdetaan haulikkoon.
- kaikki ne paukahtaa
Haulikko on haulikko, se on samanlainen pössykkä, sylkee se miten monta grammia hauleja piipusta. .410 sylkäsee sellasen 17 grammia ja joku maaknumi sitten noin 50 grammia.
- laikisanoo
Asia on niin kuin laissa lukee: "haulikon voi lainata haulikon luvan omaava." Koska toimintatavasta ei ole määritelmää, niin siitä ei tarvitse välittää.
Sama juttu on kiväärin kanssa. Kiväärin voi lainata kiväärin luvallla vaikka kivääritkin on luokiteltu useaan luokkaan. - Kollaakestää
Ei pidä paikkaansa edellinen jos sulla on lupa hirvikivääriin et saa lainata pikakivääriä etkä konekivääriä.
- mitähän sanoo
Oletkos muuten ihan varma, ettei saa? En jaksa nyt kaivaa lakitekstiä tarkemmin, että mten siellä asia ilmaistaan. Onko siellä mahdollisesti erikseen mainintaa erva aseista?
- Kollaakestää
Jos jotain kirjoitan sen myös tiedän!!
- Jori 18v
Voinko vaihtaa omistamani ja luvallisen Feinkenbergerbaum kilpapienoiskiväärini naapurin ooppeeliin.Ampuminen ei enää mua kiinnosta. Kohta on mansikka-aika ja räksien ammunta kiinnostaa naapuria. Ajokortti löytyy molemmilta.
Pitääkö vaihto ilmoittaa jonnekin, käykö sähköpostilla? - oiu
Mee töihin Jori ja tule pois sieltä Äitisi hameen alta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833