Haulikon lainaaminen

Kysyjäääääääj

"Haulikon voi lainata henkilölle, jolla on lupa haulikkoon, kivääriin tai yhdistelmäaseeseen". (finlex)

En löytänyt Finlexistä kohtaa, jossa oltaisiin sanottu mitään, että lainatun haulikon tulee olla toimintatavaltaan samanlainen, samaa kalibeeria tms... Pitääkö siis paikkansa, että jos minulla on hallussapitolupa .36- kaliiperin yksipiippuiseen haulikkoon, niin käytännössä saan lainata 4- kaliiperista puoliautomaattia??? Metsästäähän Suomessa tosin ei saa käytännössä kuin .20cal ja .10cal väliseltä olevilla haulikoilla. (paitsi esim. pyy jotkut muut pienet eläimet.)

9

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porakone kookoo

      Haulikko on hyvä rakentaa itse.

      a) keksijän intoa
      b) jeesus teippii
      c) ilotulitteita
      d) merkinanto pistooli
      e) henkivakuutus
      f) veemäinen luonne

    • Lystiä

      Jos laki sanoo kuten kirjoitit niin lainaat vaan. Ei siis näköjään vaadita muuta kuin haulikko vaihdetaan haulikkoon.

    • kaikki ne paukahtaa

      Haulikko on haulikko, se on samanlainen pössykkä, sylkee se miten monta grammia hauleja piipusta. .410 sylkäsee sellasen 17 grammia ja joku maaknumi sitten noin 50 grammia.

    • laikisanoo

      Asia on niin kuin laissa lukee: "haulikon voi lainata haulikon luvan omaava." Koska toimintatavasta ei ole määritelmää, niin siitä ei tarvitse välittää.
      Sama juttu on kiväärin kanssa. Kiväärin voi lainata kiväärin luvallla vaikka kivääritkin on luokiteltu useaan luokkaan.

    • Kollaakestää

      Ei pidä paikkaansa edellinen jos sulla on lupa hirvikivääriin et saa lainata pikakivääriä etkä konekivääriä.

      • mitähän sanoo

        Oletkos muuten ihan varma, ettei saa? En jaksa nyt kaivaa lakitekstiä tarkemmin, että mten siellä asia ilmaistaan. Onko siellä mahdollisesti erikseen mainintaa erva aseista?


    • Kollaakestää

      Jos jotain kirjoitan sen myös tiedän!!

    • Jori 18v

      Voinko vaihtaa omistamani ja luvallisen Feinkenbergerbaum kilpapienoiskiväärini naapurin ooppeeliin.Ampuminen ei enää mua kiinnosta. Kohta on mansikka-aika ja räksien ammunta kiinnostaa naapuria. Ajokortti löytyy molemmilta.
      Pitääkö vaihto ilmoittaa jonnekin, käykö sähköpostilla?

    • oiu

      Mee töihin Jori ja tule pois sieltä Äitisi hameen alta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe