Ihmettelijä

Jemina vm-83

Minkälaiset sisarukset pyrkivät systemaattisesti tuhoamaan perheenjäsenensä elämän? Mikä mielenterveydenhäiriö saa ihmisen tunkeutumaan toisten elämään jatkuvasti, jopa tämän asuntoon, viikottain.Kyseiselle ihmiselle ei olla viitsitty vinkata, muuta kuin hienovaraisesti ettei hänen seuransa ole kovin toivottua...
ei silti näytä auttavan.

Kyseisellä henkilöllä on suuruuskuvitelmia, hän näkee aina vain muissa ihmisissä vikaa, ei koskaan itsessään. Kyseinen ihminen on huono ottamaan edes rakentavaa kritiikkiä vastaan. Mm. siskonsa elämän kys. hlö. on melkein onnistunut pilaamaan täysin. Miten henkilön saisi hakemaan apua?

Henkilö mitätöi muita ihmisiä samalla heitä auttaessaan. Kuitenkin hän on siis jollain tapaa riippuvainen näistä "uhreistaan" joita mitätöi ja haukkuu. Mikäli uhri pistää touhulle stopin on hän hyvin kostonhimoinen ja ilkeä.
Henkilö hyväksyy vain samoin ajattelevat ja on suuttuessaan hyvin uhkaava. Henkilö osaa tarvittaessa tekeytyä hyvin empaattiseksi.

Kuitenkin on hyvin kateellinen ja epälojaali; omasta vaimostaankin puhuu pahaa muille ihmisille. Puhuu pahaa valikoiden, seuransa mukaisesti.
Kys. Hlö myös suuttuessaan ryöpyttää muiden ihmisten yksityiselämän asioita julkisesti, myöskin internetissä, olemalla ivallinen.

Mikä on diagnoosinne?

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TympääntynytN

      Kyseessä on pesunkestävä narsisti.

      Exäni oli samanlainen, oli kuin iilimato. Vielä sen jälkeen kun siitä pääsi eroon niin yritti roikkua minussa kiinni etsien opiskelutovereitani ja muita tuttujani ja kysellen tietoa minusta.. ärsyttävää ja rasittavaa tuollainen touhu.

      Ei mene hullun kaaliin perille että haluaisi joskus olla rauhassa näiltä tyypeiltä.

      Lähestymiskielto ainoa ratkaisu.

    • Ex-uhri

      Narskulta kuulostaa, ja pahalta tapaukselta. Juokse pakoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11467
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9940
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      150
      5619
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3760
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3645
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3193
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2835
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2623
    Aihe