mustamarjapensaan oksasta

uusi pensas

Tässä nykyisessä puutarhassamme on mustamarja pensaita, jotka kylläkin ovat aika vanhoja, mutta antavat silti hyvää marjaa.
Aiomme muuttaa toiseen taloon ja uuteen pihaan. Taloa ei vielä valittu. Siellä ei välttämättä ole mustamarja pensaita.

Miten voisi näistä pensaista ottaa oksan (?) ja laittaa kasvamaan uuteen pihaan?????

Kun marjoja jättää pihaan niin monesti niistä siemenistä leviää uusi pensas, mutta ajattelin, että olisi jo pikku taimi kasvamassa. Voiko oksasta saada uuden pensaan?

Nämä pensaat on sen verran vanhoja että en ajatellut siirtää. Se on pois suunnitelmista. Ostaa toki voi uuden, mutta ainakaan punaisn viinimarjan kohdalla ei tullut hyvän makuisia amrjoja kun pensas ostettiin. Niissäkin on laatu eroja, näköjään.

2

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Viinimarjapensaita voi lisätä pistokkaista, taivukkkaista ja multaamalla. Siemenistä ei kannatata lisätä, jos haluaa samanlaisen pensaan kuin emokasvi. Keväällä pistokkaiksi otetaan edellisen vuoden versoja. Pitsokkaita voi käydä vaikka heti ottamassa joko veitsella tai saksilla leikkaamalla. Laita pistokkaat juurtumaan kylvöturpeeseen ja suojaa kuivumista vastaan muovilla.
      Itse käyttäisin kuitenkin lapiota, ja ennen lehtien puhkeamista. Ensin kaivetaan pikku oja pensaan ympäri ja sitten kaivetaan alta. Lopuksi liiat mullat ja liiat juuretkin pois. Oksia myös vähennetään aika tavalla.

    • Taivukas

      Oksasta voi saada uuden pensaan. Menetelmä on muistaakseni taivukas? Isäni aikanaan nuukana ja vähävaraisenamiehenä taivutti viinimarjapensaan oksan maahan, niin että sen latva jäi kuitenkin kasvamaan, varsi taivutettiin maahan ja laitettiin multaa päälle. Kasteltiin kuin taimea.
      Kun taivutuskohta on juurtunut, pensaasta tuleva oksa voidaan katkaista ja siirtää uusi alku sopivaan kohtaan.
      Yritin tätä yhtenä kesänä niin että yritin saada taivukasta juurtumaan ruukkuun - mutta sitten nurmikkoa leikatessa tönäisin ruukun nurin jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe