Olen reilun puoli vuotta juonut joka päivä, yli puolet vuorokaudesta on mennyt viinaa vetäen. Nyt on ollut jo monta päivää paha olo ja rytmihäiriöitä, joten yritän tosissani lopettaa. Mitä tästä viinahanojen sulkemisesta seuraa? Päähän sattuu ihan sikana. Onko käsitystä, kauanko tätä tuskaa kestää?
17 tuntia ilman viinaa
Nainen, 39 v
12317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Arvelinkin, jotta tämmöinen on vastaanotto. Mutta jos edes yksi vastaisi asiallisesti, olisin tosi kiitollinen. Päihdelinkissä puhuttiin, jotta voisi lääkäriltä hakea jotain lääkkeitä, mutta mitä minä semmoisilla. Ei nyt just tee viinaa mieli, kun pää on kuin tulessa. Täytyy kaivaa buranat esille, tuskin näen kirjottaa..
Toivoin, että palstalla olisi jo meininki muuttunut, mutta turha toivo. No, odottelen tässä mitä tuleman pitää, jotta halkeaako pää. Toivottavasti asiattomuuksien kirjoittajille tuli hyvä mieli.
Miksi et mene sinne päihdelinkkiin? Kaikki palstat suoli24 portaalissa on aivan pelleilyä ja... no.. suolesta.
Viikko tai kaksi kestää kuvaamallasi juomisella viekkarit. Ainakin... Jos olet selvä niin pamit tietysti auttaisi. Jos olisin sinun tilanteessasi hakisin katkolle. A-klinikalle aamulla vaan ja sitä kautta.
Fyysinen kipu kestää muutaman päivän, loiventuen. Unettomia ja levottomia öitä on edessä. Suosittelen ulkopuolista apua.
Mulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö ja sen peruslääkkeen lisäksi psykiatri on lykännyt massoittain Oxepameja. En ole niitä noutanut apteekista kuin jotain 10 tbl, kun käytän niitä vain kun ahdistus on ihan mahdoton.
Tämä juomaputki alkoikin siksi, kun ajattelin, jotta josko näillä palstoilla mellastavat läkkeiden vastustajat ovatkin oikeassa. Jotta jos koittaisin ilman mielialalääkettä. Huono idea, siirryin sitte viinaan. Mulla on sellainen päiväohjelma, jotta jos karkaan johonkin tukiryhmään, narahdan oitis. Pitää koittaa pärjätä itsekseen. Ei ole takeita onnistumisesta, tiedän.
Tuota olen itsekin surkeimpina hetkinäni suunnitellut. No, olen ennenkin joutunut vaikeuksiin, kun olen uskonut, jotta me kaikki ollaan pohjimmiltaan hyvä ihmisiä. Antaa olla. Turhaa tässä on itteään pettää.
Haen aamulla sen Opamox-reseptin tyhjäksi ja lopetan tämän tuskan. Siihen päälle Lamictalit, Levozinit ja Tenoksit ja beetasalpaajat. Olen ennenkin yrittänyt, mutta on puoliso roudannut suljetulle osastolle. Hän lähti työmatkalle ja tulee vasta perjantaina, joten nyt ei kukaan estä. Olis pitänyt jo aikoja sitte sisäistää, että olen vaan säälittävä etanolinarkki. Kiitos Tosimies että palautit todellisuuteen. Kiittää ja kuittaa.
ookko elossa?
Epäasialliset törkyviestit kannattaa vain sivuuttaa ja keskittyä vain niihin vastausviesteihin, joita haluaa lukea ja/tai kommentoida.
Ei se niin vaikeaa ole.
AP moi. Miten menee? Toivottavasti hait lääkkeesi ja ammattiapua otat vastaan. Kirjoittele!
Hienoa sinä!
Löylykauhaterapia auttaa hyvin. Suosittelen myös päivittäistä 17 oluen terveellistä annosta aluksi niin raitistut ja lopulta voit jatkaa 10 oluen terveellisellä tahdilla eteenpäin.