Olisikos jollain vinkata noin hintaa muuttovalmiille hirsitalopaketille. Tai tarjoaako joku hirsitalofirma tällaista vaihtoehtoa ylipäänsä? Tarkoituksena olisi rakennella n. 100-140 neliöinen kolmen makkarin tönö yhteen tasoon.
Muuttovalmis hirsitalo
4
877
Vastaukset
- eiköhän tuo tarvitse
ensin "pieniä" tarkennuksia kuten tarkoitatko talolla ympärivuotiseen ja määräykset täyttävää taloa vai pelkästään kesäkäyttöön soveltuvaa jolloin niin seinä- ala- ja yläpohjat poikkeaa toisistaan suuresti em. välillä yms? Neliöheitot jo hajottaa hinta-arviot ihan persiilleen-
- Raksamies kusettaa
LIsäksi huomioon perustuksien vaatimat massanvaihdot, salaojat hulevesiviemäreineen, routareristykset.
Ota laskelmissa huomioon myös liittymien hinnat, kytkentä- ja kaapelimaksuineen. - Ei muuttovalmis
Itsekin aikoinaan pidin muuttovalmiin paketin ottamista ainoana mahdollisuutena, kun en rakentamisesta mitään tiedä. Mutta muuttovalmiin ottaminen yhdellä sopimuksella olisi ollut noin 20-30 000 euroa kalliimpi ratkaisu kuin se, mihin lopulta uskaltauduin, eikä tämä projekti nyt mahdoton ole ollut.
Ota itsellesi hirsitalofirmalta vain materiaalipaketti, johon yleensä kuuluu lähes kaikki tarpeellinen (hirret, kattotuolit, aluskatteet, vesikatto, ikkunat, ovet, sisäpaneelit ja kipsilevyt jne). Ota itsellesi hyvä pääsuunnittelija, joka toimii vastaavana mestarina.. Sitten mestarilta kysele hyviä ja luotettavia maatyöporukoita alueelta. Kilpailuta ja ota niistä joku tekeen maatyöt. Samalla systeemillä perustukset. Sama juttu sähköurakan kanssa ja lvi-urakan. Kilpailuta myös alueen pystytysporukat ja ota niiltä säältä-suojaan asennus hirsitalollesi (hirsiseinät, vesikatto, ikkunat paikoilleen). Tehdasasennuksenkin voit ottaa, mutta yleensä paljon kalliimpia niin. Sitten palkkaa kirvesmies hoitamaan hommat loppuun sisältä. Keittiöfirmalta tai paikalliselta puusepältä tilaa kaikki kalusteet.
Itselle siis jää vain kilpailutus ja työntekijöiden hankkiminen, ja joidenkin materiaalien hankkiminen (parketti/laminaatti/laatat, hanat, kodinkoneet, maalit). Vastaava mestari, jos on hyvä, auttaa kaikissa hankinnoissa ja luotettavien työmiesten etsinnässä. Pieni vaiva ja säästät sen 30 000 euroa, kun nämä teet.
Suosittelen. - omalle mökille
En nyt tiedä saako täällä "mainostaa" mutta kerron mielipiteeni kysymykseesi.
Kodin Terralla on yhteistyötä Honkarakenteen kanssa, näin olen ymmärtänyt.
En ole nyt aivan varma, mutta olisko se "mainio" mökkinimellä.
Ja sitten vinkkaan näistä Salvos-mökeistä.
Pyydä ihmeessä tarjouksia.
Jos mahdollista käy katsomassa jotain valmista ratkaisua paikanpäällä tai ainakin käy kurkkaamassa nettisivuja.
Salvos mainostaa, että avaimet käteen periaatteella valmis mökki. Itse tinkisin siitä minkä voisi "tee se itse" periaatteella tehdä. (kuten keittiön kaappien asennus jne)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224730Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa43354Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1263160Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss252583Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu602280Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181759Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91364Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171225Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut81223Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky4988