Olen ensimmäistä vuotta lukiossa opiskeleva nuori ja kohta meillä on se aika, kun pitää valita seuraavan vuoden kurssivalinnat. Haluaisin tulevaisuudessa opiskella terveyden ja sen edistämisen parissa ja nyt minun tarvitsisi tietää, että minkälaista terveyden biotieteiden opiskelu on? Onko terevyden biotieteiden opiskelu paljon kemiapainotteista? Pärjäänkö opinnoissa jos luen lukiossa lyhyttä matikkaa, pitkää bilsaa ja pitkää kemiaa? Olen etsinyt netistä tietoa, ja jonkunlaista tietoa saanutkin, mutta näihin kysymyksiin en ole löytänyt selkeää vastausta. Olisi hienoa jos joku alaa tunteva osaisi auttaa. :)
Terveyden biotieteet
2
1207
Vastaukset
- Tietäjä
Kokemuksesta voin sanoa, että ei kannata hakea mihinkään koulutusohjelmaan, jonka nimessä on bio (biotieteet, biokemia, biologia ym.). Tiedän itse kymmeniä kyseisiltä aloilta valmistuneita maistereita, jotka ovat joko työttöminä tai tekevät pakon edessä väitöskirjaa, jonka jälkeen jäävät todennäköisesti työttömiksi tai tekevät pätkätöitä huonolla palkalla.
Jos haluat terveyden parissa opiskella, niin suosittelen farmaseutin tai sairaanhoitajan opintoja. Farmaseutin tutkinto työllistää todella hyvin ja voit työskennellä monissa eri tehtävissä, kuten apteekissa, sairaalassa tai lääketeollisuudessa. Kannattaa opiskella pitkä kemia ja biologia. - Patevaaan
Itse terveyden biotieteitä opiskelleena voin vastata noihin opintoihin liittyviin kysymyksiin. Pitkää matikkaa et tule tarvitsemaan, vaikkakin matemaattinen ajattelukyky on hyödyksi. Koulutusohjelmassa eteen tulevat laksut ovat vaikeimmillaan hieman lukiokemiaa vaikeampia kemianlaskuja. Laboratoriotöissä täytyy osata perus konsentraatiolaskut ja yksikkömuunnokset; niillä pääsee jo pitkälle. Apuakin saa, jos jotain ei osaa.
Pärjäät opinnoissa jos olet tosi fiksu tai ahkera. Jos olet molempia niin pärjäät todella hyvin:) Lukion biologia ja kemia on pääsykoemateriaalina niin niitä siis kannatta myös lukiossa opiskella. Englannin kielitaitoon kiinnittäisin myös huomiota jo lukiossa. Se on erittäin tärkeää, ja ainakin Turussa suunnitellaan jo maisteriohjelman vaihtamista englanninkieliseksi. Alalta on myös hyvät mahdollisuudet päästä ulkomaille töihin jos semmoinen kiinnostaa.
Tutkimuksen parissa riittää osaaville töitä, enkä olisi niin huolissaan työttömyydestä, kuin edellä annetaan ymmärtää. Terveyden biotieteiden ohjelmasta päätyy myös ihmisiä tutkimuksen ulkopuolelle töihin. Terbiolaiset ovat työllistyneet verrattain hyvin.
Jos apteekkityö kiinnostaa niin farmaseutiksi vaan. Farmaseutin tutkinnolla voi hakea myös terveydenbiotieteiden maisterivaiheeseen, ja tämmöinen kombinaatio voi ollakkin erittäin kannattava, jos apteekkityö ei olekkaan juttusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1446058
- 1673248
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4363167- 262414
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572264Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762113Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161969- 791613
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141224Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍151222