Veneen alv-todistus

Verottaja

Onko miten yleistä että kyseistä paperia kysellään Euroopassa?
Veneen osto olisi edessä. Mutta nykyisellä omistajalla ei ole aiemman omistajan tarvikkeiden kuitteja jne.. Rakentanut siis veneen itse. Ainoastaan kauppakirja löytyy.
Onko mitään ratkaisua tähän. Pahimmassa tapauksessa siis joutuu maksamaan verot vaikkapa Espanjassa..

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauppakirjassa VAT

      Jos myyjän, ostajan ja todistajien allekirjoittamassa kauppakirjassa todetaan myyjän suorittaneen VAT-maksut, tuskinpa mitään muuta verotodistusta tarvitset.

      Kun itse ostin veneen ulkomailta, kauppakirjassa oli myyjän vakuutus, että verot veneestä varusteineen oli suoritettu. Kuitteja purjeiden, kumijollan yms varusteiden VAT-maksuista ei ollut. Missään maahantuloselvityksissä minulta ei ole kysytty VAT-todistusta, mutta kauppakirjan kopion olen varmuuden vuoksi pitänyt mukana ulkomailla purjehtiessani.

    • lkkjdsgh

      Olen antanut itseni ymmärtää että hommamenee seuraavasti:

      Yksityishenkiöiden välisessä kaupassa kauppakirja riittää todisteeksi, liikkeestä ostetussa pitää olla kuitissa alvit eriteltynä tai sitten erillinen todistus niitten asianmukaisesta hoitamisesta.

    • Harvoin kysytään

      Alv-todistusta eli todistusta jossakin EU-maassa maksetusta alv:stä kysytään, kun tuot veneen ensimmäisen kerran EU-alueelle. EU:n sisäisessä liikenteessä sitä ei kysytä, eikä yleensä myöskään enää siinä maassa, johon vene on rekisteröity. Meillä oli alv-todistus mukana 10 EU-maan kierroksella, eikä sitä vuoden aikana kysynyt kukaan missään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe