Hylätty eläkepäätös

harmittaa kovin

Tuli hylätty työkyvyttömyyseläkepäätös. Kuntoisuuteni on kuin veteen piirretty viiva olenko työkykyinen 60 vai 40 prosenttisesti. Tällä hetkellä siis osaeläkkeellä ja täyttä hain.
Kannattaako valittaa, onko joku onnistunut muuttamaan vakuutusyhtiön päätöksen?

8

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeus voitti !

      Kannattaa ehdottomasti valittaa.
      Muutoksenhakulautakunta ei muuttanut eläkelaitoksen hylkäävää päätöstä, mutta vakuutusoikeus kyllä.

    • näin on

      Tosi tarina. Sekä työeläkelaitos, että kela haastettiin normaalin haastemenettylyn kautta oikeuteen. Kumpikaan instanssi ei ryhtynyt käräjöimään, vaan pyörsivät kielteisen päätöksensä ja alkoivat maksaa eläkettä...

      • Anonyymi

        Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

        Aivan, sama täällä. Rahattomia pitkäaikaissairaita ja työkyvyttömiä höykytetään tekemään vaikka mitä selvityksiä lääkärinlausuntoineen vain saadakseen hylkypäätöksen.
        Kyllä normijärjellä ajateltuna pitäisi olla selvä tapaus, kun kymmenenkin vuotta kituutetaan kivuissa ja nälässäkin työkyvyttömänä. Ja kun varsinkin ikääntyneiden rappeumasairaudet eivät parane (ainoastaan pahenevat edetessään), vaikka kela ja ilmarinen päätöksiinsä taikoo näitä ihmeparantumisia.
        Toivoaksemme oikeuteen saadaan paikalle puolueeton ja oikeasti asiansa osaava lääkäri kertomaan näille taikureille tyly totuus.
        On jo korkea aika saada vakuutus"lääkäreiden" harrastama pyövelöinti loppumaan!!


    • köyhä ja kipeä

      Eipä vaan kaikilla ole varaa käräjöidä yksityisesti..samaa kittuuttamista pienillä varoilla elämien on..

      • näin

        JOs on pienet tulot, niin oikeusaputoimiston kautta. Tämäkin kaveri joutui maksamaan itse vähän yli 200 euroa, mikä oli pieni raha siitä, että pääsi pois työttömyyskortistosta ja alkoi normaali eläketurva.

        Pitäkää ihmiset enemmän vain puolianne. Järkkyvät ne suuret eläkelaitoksetkin, jos saavat negatiivista julkisuutta.


    • puuh-

      Käsittääkseni tuossa ei ole mitään ihmeellistä, yhtälailla se voi sitten mennä 2. tai 3. yrittämällä läpi kun kokeneet erikoislääkärit hiovat todistusta paremmaksi. Näin ne paperit pyörii ja pysyy lääkärit työllistettyinä poissa potilastyöstä.

      Samaten kun ikää tulee joka vuosi lisää niin todennäköisyys päästä eläkkeelle kasvaa.

      Jos teet valituksen, joka ei tietenkää Kelassa mene läpi ja se menee lautakuntaan sen jälkeen, niin voipi olla etteivät hyväksy uusia eläkeanomuksia kun asia on lautakunnassa kesken ja siinä on yli vuoden jonotus. Eli kannattaa harkita, tekeekö valituksen vai uuden hakemuksen uudella B-todistuksella.

    • Anonyymi

      Ennen pääsi/laskettiin työkyvyttömyyseläkkeelle helpommin, tosta noin vain.
      Nykyisin on vasemmiston hörhönarkomaaneja tuhansittain jonottelemassa, ym väkivaltaista lusmua, vieden paikat tositarvitsijoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe