Hylätty eläkepäätös

harmittaa kovin

Tuli hylätty työkyvyttömyyseläkepäätös. Kuntoisuuteni on kuin veteen piirretty viiva olenko työkykyinen 60 vai 40 prosenttisesti. Tällä hetkellä siis osaeläkkeellä ja täyttä hain.
Kannattaako valittaa, onko joku onnistunut muuttamaan vakuutusyhtiön päätöksen?

8

1328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeus voitti !

      Kannattaa ehdottomasti valittaa.
      Muutoksenhakulautakunta ei muuttanut eläkelaitoksen hylkäävää päätöstä, mutta vakuutusoikeus kyllä.

    • näin on

      Tosi tarina. Sekä työeläkelaitos, että kela haastettiin normaalin haastemenettylyn kautta oikeuteen. Kumpikaan instanssi ei ryhtynyt käräjöimään, vaan pyörsivät kielteisen päätöksensä ja alkoivat maksaa eläkettä...

      • Anonyymi

        Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

        Aivan, sama täällä. Rahattomia pitkäaikaissairaita ja työkyvyttömiä höykytetään tekemään vaikka mitä selvityksiä lääkärinlausuntoineen vain saadakseen hylkypäätöksen.
        Kyllä normijärjellä ajateltuna pitäisi olla selvä tapaus, kun kymmenenkin vuotta kituutetaan kivuissa ja nälässäkin työkyvyttömänä. Ja kun varsinkin ikääntyneiden rappeumasairaudet eivät parane (ainoastaan pahenevat edetessään), vaikka kela ja ilmarinen päätöksiinsä taikoo näitä ihmeparantumisia.
        Toivoaksemme oikeuteen saadaan paikalle puolueeton ja oikeasti asiansa osaava lääkäri kertomaan näille taikureille tyly totuus.
        On jo korkea aika saada vakuutus"lääkäreiden" harrastama pyövelöinti loppumaan!!


    • köyhä ja kipeä

      Eipä vaan kaikilla ole varaa käräjöidä yksityisesti..samaa kittuuttamista pienillä varoilla elämien on..

      • näin

        JOs on pienet tulot, niin oikeusaputoimiston kautta. Tämäkin kaveri joutui maksamaan itse vähän yli 200 euroa, mikä oli pieni raha siitä, että pääsi pois työttömyyskortistosta ja alkoi normaali eläketurva.

        Pitäkää ihmiset enemmän vain puolianne. Järkkyvät ne suuret eläkelaitoksetkin, jos saavat negatiivista julkisuutta.


    • puuh-

      Käsittääkseni tuossa ei ole mitään ihmeellistä, yhtälailla se voi sitten mennä 2. tai 3. yrittämällä läpi kun kokeneet erikoislääkärit hiovat todistusta paremmaksi. Näin ne paperit pyörii ja pysyy lääkärit työllistettyinä poissa potilastyöstä.

      Samaten kun ikää tulee joka vuosi lisää niin todennäköisyys päästä eläkkeelle kasvaa.

      Jos teet valituksen, joka ei tietenkää Kelassa mene läpi ja se menee lautakuntaan sen jälkeen, niin voipi olla etteivät hyväksy uusia eläkeanomuksia kun asia on lautakunnassa kesken ja siinä on yli vuoden jonotus. Eli kannattaa harkita, tekeekö valituksen vai uuden hakemuksen uudella B-todistuksella.

    • Anonyymi

      Ennen pääsi/laskettiin työkyvyttömyyseläkkeelle helpommin, tosta noin vain.
      Nykyisin on vasemmiston hörhönarkomaaneja tuhansittain jonottelemassa, ym väkivaltaista lusmua, vieden paikat tositarvitsijoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      75
      938
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      28
      750
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe