Hylätty eläkepäätös

harmittaa kovin

Tuli hylätty työkyvyttömyyseläkepäätös. Kuntoisuuteni on kuin veteen piirretty viiva olenko työkykyinen 60 vai 40 prosenttisesti. Tällä hetkellä siis osaeläkkeellä ja täyttä hain.
Kannattaako valittaa, onko joku onnistunut muuttamaan vakuutusyhtiön päätöksen?

8

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeus voitti !

      Kannattaa ehdottomasti valittaa.
      Muutoksenhakulautakunta ei muuttanut eläkelaitoksen hylkäävää päätöstä, mutta vakuutusoikeus kyllä.

    • näin on

      Tosi tarina. Sekä työeläkelaitos, että kela haastettiin normaalin haastemenettylyn kautta oikeuteen. Kumpikaan instanssi ei ryhtynyt käräjöimään, vaan pyörsivät kielteisen päätöksensä ja alkoivat maksaa eläkettä...

      • Anonyymi

        Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

        Aivan, sama täällä. Rahattomia pitkäaikaissairaita ja työkyvyttömiä höykytetään tekemään vaikka mitä selvityksiä lääkärinlausuntoineen vain saadakseen hylkypäätöksen.
        Kyllä normijärjellä ajateltuna pitäisi olla selvä tapaus, kun kymmenenkin vuotta kituutetaan kivuissa ja nälässäkin työkyvyttömänä. Ja kun varsinkin ikääntyneiden rappeumasairaudet eivät parane (ainoastaan pahenevat edetessään), vaikka kela ja ilmarinen päätöksiinsä taikoo näitä ihmeparantumisia.
        Toivoaksemme oikeuteen saadaan paikalle puolueeton ja oikeasti asiansa osaava lääkäri kertomaan näille taikureille tyly totuus.
        On jo korkea aika saada vakuutus"lääkäreiden" harrastama pyövelöinti loppumaan!!


    • köyhä ja kipeä

      Eipä vaan kaikilla ole varaa käräjöidä yksityisesti..samaa kittuuttamista pienillä varoilla elämien on..

      • näin

        JOs on pienet tulot, niin oikeusaputoimiston kautta. Tämäkin kaveri joutui maksamaan itse vähän yli 200 euroa, mikä oli pieni raha siitä, että pääsi pois työttömyyskortistosta ja alkoi normaali eläketurva.

        Pitäkää ihmiset enemmän vain puolianne. Järkkyvät ne suuret eläkelaitoksetkin, jos saavat negatiivista julkisuutta.


    • puuh-

      Käsittääkseni tuossa ei ole mitään ihmeellistä, yhtälailla se voi sitten mennä 2. tai 3. yrittämällä läpi kun kokeneet erikoislääkärit hiovat todistusta paremmaksi. Näin ne paperit pyörii ja pysyy lääkärit työllistettyinä poissa potilastyöstä.

      Samaten kun ikää tulee joka vuosi lisää niin todennäköisyys päästä eläkkeelle kasvaa.

      Jos teet valituksen, joka ei tietenkää Kelassa mene läpi ja se menee lautakuntaan sen jälkeen, niin voipi olla etteivät hyväksy uusia eläkeanomuksia kun asia on lautakunnassa kesken ja siinä on yli vuoden jonotus. Eli kannattaa harkita, tekeekö valituksen vai uuden hakemuksen uudella B-todistuksella.

    • Anonyymi

      Ennen pääsi/laskettiin työkyvyttömyyseläkkeelle helpommin, tosta noin vain.
      Nykyisin on vasemmiston hörhönarkomaaneja tuhansittain jonottelemassa, ym väkivaltaista lusmua, vieden paikat tositarvitsijoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1061
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      277
      1036
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      84
      842
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe