Hylätty eläkepäätös

Tuli hylätty työkyvyttömyyseläkepäätös. Kuntoisuuteni on kuin veteen piirretty viiva olenko työkykyinen 60 vai 40 prosenttisesti. Tällä hetkellä siis osaeläkkeellä ja täyttä hain.
Kannattaako valittaa, onko joku onnistunut muuttamaan vakuutusyhtiön päätöksen?
81358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kannattaa ehdottomasti valittaa.
Muutoksenhakulautakunta ei muuttanut eläkelaitoksen hylkäävää päätöstä, mutta vakuutusoikeus kyllä.

Äänestä

Tosi tarina. Sekä työeläkelaitos, että kela haastettiin normaalin haastemenettylyn kautta oikeuteen. Kumpikaan instanssi ei ryhtynyt käräjöimään, vaan pyörsivät kielteisen päätöksensä ja alkoivat maksaa eläkettä...

Äänestä
  • Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jos toi oikeesti on totta, niin nyt lähtee....siihen malliin vituttaa tää kaikkien työ -ja toimintakyvyttömien nöyryytys!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    Aivan, sama täällä. Rahattomia pitkäaikaissairaita ja työkyvyttömiä höykytetään tekemään vaikka mitä selvityksiä lääkärinlausuntoineen vain saadakseen hylkypäätöksen.
    Kyllä normijärjellä ajateltuna pitäisi olla selvä tapaus, kun kymmenenkin vuotta kituutetaan kivuissa ja nälässäkin työkyvyttömänä. Ja kun varsinkin ikääntyneiden rappeumasairaudet eivät parane (ainoastaan pahenevat edetessään), vaikka kela ja ilmarinen päätöksiinsä taikoo näitä ihmeparantumisia.
    Toivoaksemme oikeuteen saadaan paikalle puolueeton ja oikeasti asiansa osaava lääkäri kertomaan näille taikureille tyly totuus.
    On jo korkea aika saada vakuutus"lääkäreiden" harrastama pyövelöinti loppumaan!!

    Äänestä

Eipä vaan kaikilla ole varaa käräjöidä yksityisesti..samaa kittuuttamista pienillä varoilla elämien on..

Äänestä
  • JOs on pienet tulot, niin oikeusaputoimiston kautta. Tämäkin kaveri joutui maksamaan itse vähän yli 200 euroa, mikä oli pieni raha siitä, että pääsi pois työttömyyskortistosta ja alkoi normaali eläketurva.

    Pitäkää ihmiset enemmän vain puolianne. Järkkyvät ne suuret eläkelaitoksetkin, jos saavat negatiivista julkisuutta.

    Äänestä

Käsittääkseni tuossa ei ole mitään ihmeellistä, yhtälailla se voi sitten mennä 2. tai 3. yrittämällä läpi kun kokeneet erikoislääkärit hiovat todistusta paremmaksi. Näin ne paperit pyörii ja pysyy lääkärit työllistettyinä poissa potilastyöstä.

Samaten kun ikää tulee joka vuosi lisää niin todennäköisyys päästä eläkkeelle kasvaa.

Jos teet valituksen, joka ei tietenkää Kelassa mene läpi ja se menee lautakuntaan sen jälkeen, niin voipi olla etteivät hyväksy uusia eläkeanomuksia kun asia on lautakunnassa kesken ja siinä on yli vuoden jonotus. Eli kannattaa harkita, tekeekö valituksen vai uuden hakemuksen uudella B-todistuksella.

Äänestä

Ennen pääsi/laskettiin työkyvyttömyyseläkkeelle helpommin, tosta noin vain.
Nykyisin on vasemmiston hörhönarkomaaneja tuhansittain jonottelemassa, ym väkivaltaista lusmua, vieden paikat tositarvitsijoilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harmittaa kovin kirjoitti:

Tuli hylätty työkyvyttömyyseläkepäätös. Kuntoisuuteni on kuin veteen piirretty viiva olenko työkykyinen 60 vai 40 prosenttisesti. Tällä hetkellä siis osaeläkkeellä ja täyttä hain.
Kannattaako valittaa, onko joku onnistunut muuttamaan vakuutusyhtiön päätöksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu