Kävelykatua Loviisaan

Loviisaan kävelykatuhenkinen ratkaisu, vaikuttaa aikas hyvältä.

http://77.105.94.16/d2/FIN/kokous/20143638-16-1.PDF
17180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Pysäköintikadultahan tuo vaikuttaa. Kävelijöille ei ole yhtään enempää tilaa kuin ennenkään. Hyvänä esimerkkinä käy suunnittelun toiminnasta.
Kävelykatua suunniteltiin - parkkipaikka tuli.
Kenen intressi mahtaa olla.

Äänestä
  • jonnekin mailmalle ei tainnut nyt olla varaa lähteä pienelläkään johtojoukolla kun tuommoinen ratkaisu tuli. Vai kävelykatu!

    Äänestä

  • Keskustelun avaaja puhuu virheellisesti kävelykadusta, teknisen sivuilla se on katusuunnitelma. On tuo askel parempaan suuntaan. Nopeudet putoaa, selkeästi varattu alue vaikka kahvilalle tai myyntikojulle. Autollakin pääsee mestoille mikä tärkeää Loviisassa, kun jengi ei ole tottunut pysäköimään ja kävelemään kulman taakse. Eteen pitää päästä parkkiin.

    Äänestä

  • oikea suunta kirjoitti:

    Keskustelun avaaja puhuu virheellisesti kävelykadusta, teknisen sivuilla se on katusuunnitelma. On tuo askel parempaan suuntaan. Nopeudet putoaa, selkeästi varattu alue vaikka kahvilalle tai myyntikojulle. Autollakin pääsee mestoille mikä tärkeää Loviisassa, kun jengi ei ole tottunut pysäköimään ja kävelemään kulman taakse. Eteen pitää päästä parkkiin.

    Totta, on näitä "invaliideja" tämä kaupunki pullollaan. Toiset kiertää korttelia vaikka neljästi autolla jotta saa invalidipaikalle pysäköityä apteekin edessä, mielummin kuin että olis suoraan pysäköinyt torille ja kävellyt 20 metriä. Olen nähnyt...sekä nuorta että vanhempaa väkeä.

    Äänestä

on täytynyt laatia joku ajokortiton vihreän puolueen kannattaja. Viisimetrinen auto kääntyy varmaan mennen tullen nelimetriseltä ajakaistalta ja pois ruudusta takaisin ajoradalle kun autojen etäisyydet ruudussa ovat olemattomat. Lisäksi parkkirudut lienee tarkoitettu vain liukuovisille autoille autosta poistuloon ja palaamiseen.

Äänestä
  • Voihan sitä aina viedä kahden auton paikkaa jos tarvii lisätilaa, aika yleistä täälläpäin. Ei poliisi huomaa.

    Äänestä

Pysäköintialueilla tapahtuu suuri osa pienistä peltikolareista.
Vaarallisinta kuitenkin ihmisille, peruuttelevista autoista on huono näkyvyys.
Minne lumet talvella, nythän ne kasataan jonkun pysäköidyn auton eteen ja taakse.
Oikeaa kävelykatua olisi voinut testata.
Jos alusta asti olisi ollut tiedossa että rakennetaan pysäköintialuetta ja tarjoilutasannetta keskustan kaupalle niin pitääkö tehdä veronmaksajien varoin.
Pitäisi palauttaa harkintaan, ei ainakaan suoraan kalliita rakenteiden muutoksia.
Muutokset siirrettävin kukkalaatikoin. Terassin käyttäjät voivat sen rakentaa itse.

Äänestä

ole ottanut huomioon sen enempää lumitöitä kun kunnossapitoakaan huomioon laatiessaan hankkeen mittakaavaan. Joko Loviisassa ei sada lunta lainkaan tulevina talvina tai sitten koko alue on tarkoitus kattaa lisäsuunnitelmana kun ensin rakentaminen on saatu vaiheeseen, ettei voi enää keskeyttää.
Tosinhan autojen parkkeerausväli on niin pieni ja viisimetrisen auton pitäisi kääntyä nelimetriseltä ajoväylältä viistoruutuun, että monesta ruudusta tullee siten se lumenkeräyspaikka käsilumitöissä kun konetöihin ei ole tilaa, jos ei kateta.
Kannattaisi varmaan palauttaa hanke uuteen suunnitteluun mutta sitä ennen olisi tehtävä päätös, miten katuosuutta aiotaan hyödyntää.asukkaiden kannalta.
Pakokaasu ja terassi on huono yhdistelmä. Pakokaasu ja kävelytie ei ole yhtään parempi yhdistelmä.

Äänestä
  • Kunnon katos vaan. Pitää peltipolle saada sisään. Alla autot, päällä kävelykansi.

    Äänestä

  • Autiokaupunki kirjoitti:

    Kunnon katos vaan. Pitää peltipolle saada sisään. Alla autot, päällä kävelykansi.

    Mikä tuossa sitten muuttuisi. Autot kahdelta puoleta yhdelle ja itse rakennettu kesäterassi muiden rakentamaksi.

    Äänestä

Kävelykadusta ei enää edes puhuta. Tarkoitus on kehittää keskustaa viihtyisäksi ja laajentaa kehitystä jatkossa myös muille kaduille.
Ja ei tarvitse pelätä, että terassi jäisi kuntalaisten maksettavaksi, kyllä se taitaa mennä kauppakeskuksen yrittäjien kukkarosta! Hienoa että tehdään jotain kaupungin ja viihtyvyyden puolesta!

Äänestä

Kuningattarenkadun rakenteet eivät lehden mukaan kestä muutoksia. Miten muutokset aiheuttaisivat lisää rasitusta. Päinvastoin nopeuksien aleneminen keventäisi niitä. Oikea kävelykatu vielä enemmän. Miten istutusryhmät voisivat olla raskaita.
Suurimman kuormituksen aiheuttaa kaupungin oma ylisuuri konekanta tärisyttäessään kaikkia paikkoja.
Jäljelle jää siis vain terassi mikä siinä on ollut jo aiemmin.
Suunnittelukuluja mennyt ...kymmentä tuhatta euroa.

Äänestä
  • Pätkällä on 20 nopeusrajoitus. Sitä ei vaan Loviisassa osata kunnioittaa. Eikä kunnioiteta jalankulkijoita.

    Äänestä

Perustele mitä tarkoitat ylisuurella konekannalla?

Äänestä

Hyväksi se siitä jalostuu. Mukavaa kun jotkut rakentaa ja kehittää sen ikuisen itkemisen ja valituksen sijaan.

Äänestä

Rakennusoikeudesta saatu korvaus on?
Kun niin mukavaa niin saako nyt kuka vaan tehdä eteensä terassin. Vai onko vain etuoikeutettujen vapautta.

Äänestä
  • Varmasti saa jos kokonaisuuden kannalta toimii ja ulkonäkö ok. Rupea hommiin vaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesä tulossa kirjoitti:

Loviisaan kävelykatuhenkinen ratkaisu, vaikuttaa aikas hyvältä.

http://77.105.94.16/d2/FIN/kokous/20143638-16-1.PDF

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu