Sykkeen vaihtelu

huolestunut5

Moi!

Tulin miettineeksi onko muilla havaittavissa pienestäkin rasituksesta kovaa pulssia? Itselläni meni pari päivää sitten tälleen: 20 min reipas kävely 15min jalkakäytävää 5 min pururataa (joista 30m melko jyrkkää ylämäkeä). Muljahduksia ei ole missään välissä tuntunut rinnassa ja kipu vasemmassa rinnassa/selässä on tunnusteltavissa eli on lihasperäistä. Pientä hengästystä vieläkin ja ei tulisi mieleenkään nousta tuolilta ainakaan tuntiin.

Kävelylenkille pukiessa syke 100-110.

Kävelylenkki ensimäiset 5min syke 120

Seuraavat 5min 130

Ylämäki jonka jälkeen syke laski 175 -> 145

Seuraavat 10min syke 145

lenkin jälkeen seisoskellessa syke 140

20min lepoa lenkin jälkeen: Makuultaan 90-95 / aina makuullaan liikahtaessa syke nousee 100-120 / Rauhallinen kävely vessaan 120-130

Vessan jälkeinen verenpaine: 139/71

Nyt koneella istuessa 40min lenkin jälkeen. 95-110

Tuntemukset lenkin jälkeen:

Pientä heikotusta ja kevytpäisyyttä
Pientä hengästystä
Väsymys

Käytössä tällä hetkellä Liothyronin ja prednisolon. Oireet ovat olleet vuoden täysin samanlaiset, eli eivät ole kehittyneet parempaan päin. Kyseisistä lääkkeistä ei vaikutusta sykkeen käyttäytymiseen ja kahvin olen jättänyt pois, sekä alkoholin. Mitään tarkoituksenmukaista lenkkiä en ole kävellyt pitkään aikaan juurikin tämän sykkeen takia. Olo on varmasti pitkään huono tämä 20min (1,5-2km) kävelyn takia. Ainoat oireet tosiaan hengenahdistus ja nopea syke.

Astmaa tutkittu: ei ole (puhallustesti 540) (olen mies 178cm, 75kg)
Keuhkoröntgen, jonka kardiologi katsonut. Ei poikkeavaa sydämmen rakenteessa.
Holterointi vuosi sitten maaliskuussa: en liikkunut sinä päivänä paljon, joten syke hyvä eikä löydöksiä.
Sydäntäkuvaavia verikokeita otettu monesti päivystyksessä. Aina olleet normaalit. (oireet yleensä rahoittuneet)
Sydänfilmi otettu ainakin 10x päivystykseessä yleensä, mutt aina puhtaat.

Tulevia kokeita:
Vuoden jatkunut niin suostuivat yleisellä puolella ottamaan sydänultran & rasituskokeen. (Ajan saamisessa voi mennä 2vk - 2kk kuulema)

Minulla on tällä hetkellä diagnosoitu CFS, mutta haluan vielä nuo sydänkokeet. Virusvasta-aineet sun muut otettu, mutta poikkeavaa ei löytynyt.

Pahimmat oireeni ovat olleet alusta asti nämä: Syke nousee rasituksessa korkealle, eikä meinaa tulla sen jälkeen alas & lihasjumit (niskat, vasen ranne, vasen pohje, rintakehä (varsinkin vasen puoli).)

Kävin tänään kävelemässä testiksi 21min kävelylenkin. Kävelyvauhti oli hieman rauhallista kovempi, mutta ei kuitenkaan reipas. keskisyke lenkin ajalta oli 133 ja maximisyke 145, joka tuli lievässä ylämäessä. Korkeimmat sykelukemat sain pukiessani vaatteita lenkille lähtiessä (150) ja lenkiltä tuliessani eteisessä (155). En tuntenut lenkin aikana mitään kipuja tai muljahduksia, vaikakin pientä hengästystä oli ja huimausta (joka johtuu niskoista, jotka ovat super jäykät). nyt on kulunut 10min lenkistä ja tässä tietokoneella istuessani syke on edelleen 95-100. Tuolista noustessani syke pomppaa heti n.130.

Ylikunnossa en ole, sillä eihän se mitenkään ole voinut vuotta jatkua. Omalla kohdallani eniten häiritsee se kuinka pitkään syke on koholla lenkin jälkeen. Voisin kävellä vaikka 1h tuolla 130-140 sykkeellä rauhallisesti, mutta se pitää sykettä niin pitkään koholla lenkin jälkeen, että se ei ole kannattavaa. Onkohan tässä osaa autonomisella hermostolla, joka ei ns. havaitse rasituksen loppumista ja jättää kehon hyrräämään lenkin jälkeen?

______________________________________


Myös pots: oireesta minulle on puhuttu lääkärissä ja autonomisen hermoston toimintahäiriöistä. Se on myös mielenkiintoista, että vuosi sitten minulta otettiin rintarangan röntgen, jonka kardiologi katsoi ja totesi, että mitään rakenteellista vikaa ei löydy. Myös holter oli otettu, mutta sen syketasot, eivät vastaa ollenkaan nykyistä tasoa.

Seuraavat muutokset ovat tapahtuneet vuoden aikana:

Leposyke 50 -> 60-70 (iltaisin edelleen parhaimmillaan 52)
Syke seisomaan noustessa 100 -> 120-130
Kävellessä normaali vauhtia 120 -> 135-150

-Palautuminen kävelystä hidastunut tunneilla.
- Hemoglobini 150 -> 175 vuodessa.

Toisaalta kun miettii olen puoli vuotta ollut välillä petipotilaana ja välillä jalkeilla, mutta parhainakin päivinä kävely on jäänyt alle kaikkien suositeltujen askelmäärien. Tämän takia olen miettinyt vaihtoehtona yleiskunnon laskua, joka on osan sykemuutoksista tuonut. Myös yläkropan lihakset vaativat entistä enemmän verta, joten sekin saattaa nostaa vähän sykettä. Hierojalla kävin ensimäistä kertaa tällä viikolla, jossa hän totesi että rintakehästä ylöspäin kaikki lihakset ovat täysin jumissa ja hän ei ole minun ikäiselläni (22v) aikaisemmin nähnyt näin jumiutuneita lihaksia kahdenkymmenen vuoden uransa aikana.

_________________________________

Verenpainetesti:

Istuessa:

Ylä 131
Ala 75
Syke 61
Heti ylösnoustua mitattuna:

Ylä 157
Ala 84
Syke 77

Tämän jälkeen jonkun aikaa paikallaan:

Ylä 139
Ala 75
Syke 64

Ongelma ei siis ole ainakaan, että verenpaine romahtaisi.

2

2049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bellis1

      Pään MRI?, Chiari ?

    • Anonyymi

      Kullostaa ahdistukselta. Hampaiden yhteen puremista öisin / päivisin? Ruokavalio? Hermosto ainakin kierroksilla. Tee pitkiä hengityksiä ja pitkiä rauhallisia ulospuhalluksia 4sek ryppäissä (myös hapen pidätys sisällä ja ulospuhalluksen jälkeen) 5min-10min päivässä

      Poista sokerit ja prosessoitu ruoka. Syö kilo kasviksia päivässä (4 osassa)
      Lisää harmaasuolaa (merisuolaa) 1,5L vettä ja juot sen päivän mittaan tasaisesti.
      Ota 1000mg C-vitamiinia päissä

      Onko henkinen puoli missä jamassa? Tiedostamattomia traumoja?

      Ja tiedän aloittajan viestin olevan jo vuosia vanha, mutta tässä tämä komentti seuraavalle tarvitsijalle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe