Poliisipöpö?

pöpöjä?

Tuli tuossa tänään törmättyä johonki outoon juttuun. Selailin ja nettisivu uudellee yhdisti johonkin osotteesen joka oli jollain "After wild prints" ta joku tollanen ja selain meni jumiin ja sivusto ilmotti että selaimesi on lukittu. No olen lukenut tästä poliisiviruksesta mitä on liikkunut nyt paljon. Noh sain tehtävienhallinnasta suljettua chromen prosesseja ja Nähtävämmin kun sain suljetua jonkun prosessin niin chrome ilmotti että shcokwave on kaatunut ja selain rupes taas toimimaan normaalisti ja tämä kyseinen sivu ilmotti shockwaven kaatuneen.

Kävin tuon jälkeen läpi malwarebytesillä ja avastilla ja f-securella koneen. Mitään ei löytynyt. Malwarebytesillä löyty joku PUP.Optional.GreatSaver.A ja senkin se poisti. Poistin vielä varmuuden vuoksi appdata/local/temp kansion tiedostot(certin sivulla neuvottiin etsimään jotain tiettyä, mutta päätin deletoida kaikki sieltä) jos olisi sinne pesiytynyt. Muutaman tiedoston kanssa oli ongelmia poistossa, mutta unlockkerilla sain nekin poistettua. Tyhjensin jopa selain historian jos on pesiytynyt sinne

Kone toimii aivan normaalisti ja käynnistyy aivan normaalisti ja mitään outoa ei tunnu olevan noissa prosesseissa käynnissä.
Joten oliko tuo nyt vain tuollainen ihme selainlukitsija joka ei muuta tehnyt kuin jumitti selaimen vai pitääkö tässä käydä vainoharhaseksi ja laittaa windows uusiksi ja asentaa kaikki monta kymmentä peliä ja ohjelmaa uusiksi? Vai voiko olla nyt ihan turvallisin mielin :)

4

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "...oliko tuo nyt vain tuollainen ihme selainlukitsija joka ei muuta tehnyt kuin jumitti selaimen..."

      Lähes varmasti juuri tuollainen oli vain kyseessä. Minä jättäisi asian silleen. Tuollainen kiristyshaittaohjelma (joka tässä tapauksessa ei edes ollut mikään ohjelma) kertoo kyllä itse itsestään koska se haluaa että menet maksamaan sen "sakon" jonnekkin.

      • pöpöjä?

        Joo kävi mielessä näin kun oon tässsä rauhottunut ja käyny eri ohjelmilla konetta läpi :) Juu tästäkin niin monta kertaa raportoitu uutisissa ettei tollaseen mene edes enää halpaan.


      • Vakström

        En ole samaa mieltä. Minulta meni 5 minuuttia asian korjaamiseen. Minun aikani on kallista. Mistähän saisi tietää kuka noita tekee ja levittää? Oikea rangaistus on elinkautinen tai oikeusvaltioissa kuolemantuomio.


    • Vakström

      Jaha, nyt selvisi. Tulee selvää jälkeä, ehkä jopa "ehdollista".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe