Huumepoliisin hyllytetyn päällikön Jari Aarnion epäillään vuotaneen peitepoliisin nimen ulkopuoliselle vuonna 2009.
Lisäksi Aarnion epäillään vuotaneen tiedon poliisin tietolähteestä.
Rikosepäilyjä koskevaa vanhenemisasiaa käsiteltiin tänään Helsingin käräjäoikeudessa.
Tutkinnanjohtaja Jukka Haavisto ei voi vielä valottaa kenelle tietojen epäillään päätyneen. Hän luonnehtii epäiltyä tietovuotoa erittäin vakavaksi.
Tietovuodon epäillään tapahtuneen alkuvuodesta 2009, mutta rikosepäily nousi esiin Aarnio-vyyhden tutkinnassa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201403060153941_uu.shtml
Onneksi tämä taparikollinen on jo kopissa, eikä pääse jatkamaan rikoksiaan.
Taparikollinen Aarnio: vuoti peitepoliisin nimen ulkopuoliselle?
22
323
Vastaukset
- passi pois
Aika aarnio
- perseeseen pantu sika
Sika rotta poliisikunnan syöpä
- ei luottoa
Taas själtä julkisuuteen pelkkiä syytöksiä. Ja ilmaisukielto muille tietysti? Milloin tuohon puututaan.e
- mikä kucee ??????
Eikö syyttäjän toimenkuvaan kuulu juuri syyttäminen? Mitä pahaa siinä on jos syyttäjä tekee työtään?
Ilmaisukielto lienee aivan tavanomainen ja laillinen toimenpide. Mitä haittaa siitä on Aarniolle? Eihän Aarnion tarvitse julkisuudessa puolustautua. Tuomiot jaetaan vasta oikeudessa ja siellä Aarnio saa puolustautua miten parhaaksi näkee.
Mihin nyt sitten sinun mieletäsi pitäisi puuttua? Kyllä Aarniolla on taatusti sama oikusturva, kuin muillakin rikollisilla. Kun Auerin tapauksessa annettiin ilmaisukielto itkitkö sitäkin? Auer voi olla syyttön, tosin kuin Aarnio, jonka syyttömyyteen en usko. - näin se menee
mikä kucee ?????? kirjoitti:
Eikö syyttäjän toimenkuvaan kuulu juuri syyttäminen? Mitä pahaa siinä on jos syyttäjä tekee työtään?
Ilmaisukielto lienee aivan tavanomainen ja laillinen toimenpide. Mitä haittaa siitä on Aarniolle? Eihän Aarnion tarvitse julkisuudessa puolustautua. Tuomiot jaetaan vasta oikeudessa ja siellä Aarnio saa puolustautua miten parhaaksi näkee.
Mihin nyt sitten sinun mieletäsi pitäisi puuttua? Kyllä Aarniolla on taatusti sama oikusturva, kuin muillakin rikollisilla. Kun Auerin tapauksessa annettiin ilmaisukielto itkitkö sitäkin? Auer voi olla syyttön, tosin kuin Aarnio, jonka syyttömyyteen en usko.Hyvin sanottu
- terapeutti Stråle
mikä kucee ?????? kirjoitti:
Eikö syyttäjän toimenkuvaan kuulu juuri syyttäminen? Mitä pahaa siinä on jos syyttäjä tekee työtään?
Ilmaisukielto lienee aivan tavanomainen ja laillinen toimenpide. Mitä haittaa siitä on Aarniolle? Eihän Aarnion tarvitse julkisuudessa puolustautua. Tuomiot jaetaan vasta oikeudessa ja siellä Aarnio saa puolustautua miten parhaaksi näkee.
Mihin nyt sitten sinun mieletäsi pitäisi puuttua? Kyllä Aarniolla on taatusti sama oikusturva, kuin muillakin rikollisilla. Kun Auerin tapauksessa annettiin ilmaisukielto itkitkö sitäkin? Auer voi olla syyttön, tosin kuin Aarnio, jonka syyttömyyteen en usko.Mikä kucee?????? 7.3.2014 klo 14:02
Oikeusturvaa ei ole ollenkaan niillä ihmisillä jotka joutuvat massiivisen nettidemonisoinnin kohteeksi.
Tästä ei vielä ole paljon kokemusta kenellekään koska NETTI työvälineenä on niin nuori. - mikä kucee ??????
terapeutti Stråle kirjoitti:
Mikä kucee?????? 7.3.2014 klo 14:02
Oikeusturvaa ei ole ollenkaan niillä ihmisillä jotka joutuvat massiivisen nettidemonisoinnin kohteeksi.
Tästä ei vielä ole paljon kokemusta kenellekään koska NETTI työvälineenä on niin nuori.Taitaa aarnion huolista olla pienimpiä tämä nettikirjoittelu? Luulisi, että lukuisat viralliset syytteet olisivat hieman haastavampi asia? Ei tämä netti aarnion jutussa ole mitenkään merkittävä työkalu, sillä näillä kirjoitteluilla ei ole mitään merkitystä aarniolle. Arrnio on mokaillut ihan itse omat juttunsa ja tuomio tulee ihan virallisilta tahoilta. Tuskin aarnion oikeusturva on mitenkään huono, sillähän on ihan tunnettu oikeusavustaja. Tuomiot jaetaan oikeudessa, täällä vain keskutellaan.
Olisit sinäkin mieluummin kertonut vastauksen kysymykseen: mikä kucee ? - mikämättäääää
mikä kucee ?????? kirjoitti:
Taitaa aarnion huolista olla pienimpiä tämä nettikirjoittelu? Luulisi, että lukuisat viralliset syytteet olisivat hieman haastavampi asia? Ei tämä netti aarnion jutussa ole mitenkään merkittävä työkalu, sillä näillä kirjoitteluilla ei ole mitään merkitystä aarniolle. Arrnio on mokaillut ihan itse omat juttunsa ja tuomio tulee ihan virallisilta tahoilta. Tuskin aarnion oikeusturva on mitenkään huono, sillähän on ihan tunnettu oikeusavustaja. Tuomiot jaetaan oikeudessa, täällä vain keskutellaan.
Olisit sinäkin mieluummin kertonut vastauksen kysymykseen: mikä kucee ?En osaa tätä juttua edes seurata Aarnion huolia pohtien. Onhan muitakin huolia ja muidenkin huolia.
- missäkallio?
mikämättäääää kirjoitti:
En osaa tätä juttua edes seurata Aarnion huolia pohtien. Onhan muitakin huolia ja muidenkin huolia.
Uskoa netissä tuputetaan. Mutta usko ilman tietoa on höttöä.
- mikä.cusisi
missäkallio? kirjoitti:
Uskoa netissä tuputetaan. Mutta usko ilman tietoa on höttöä.
Luonnollisestikaan Aarniolla ei ole ollut missään vaiheessa pienintäkään huolta tai piittaamista siitä mitä nettiin kirjoitetaan. Itsestäänselvyys.
Sehän on Kalsken, Nissisen ja Haaviston harmi, mikä cusee.
Ehkä eniten cusee,loppujen lopuksi, profeetta.
- 1urpo
Ehti vaan saada tuolla valehtelulla taas yhden kiihkouskovaisen tännekin meuhkaamaan puuta heinää.
Tutkinnanjohtaja Jukka Haavisto täsmentää STT:n torstain (6.3.) kotimaan uutista Jari Aarnioon kohdistuvista rikosepäilyistä.
Jutussa kerrottiin virheellisesti, että Helsingin huumepoliisin hyllytetty päällikkö Jari Aarnio olisi vuotanut peitepoliisin nimen.
Tutkinnanjohtaja täsmentää, että Aarnion epäillään vuotaneen tiedon peitepoliisitoiminnasta, ei peitepoliisin nimeä. Aarnio kiistää epäilyt. - Ei muuten ole noin
Valehtelija! Älä levitä väärää tietoa.
- Pääterö
" Auer voi olla syyttön, tosin kuin Aarnio, jonka syyttömyyteen en usko."
On aika uskomatonta tosiaan että poliisimiehn toiminnasta löytyy 15 syytekohtaa. Hyvin vaikea on uskoa etteikö hän olisi ainakin suurimpaan osaan niistä syyllistynyt. Ainoa vapauttava selitys olisi tietysti salaliitto, mutta kuinka laajaa sen toiminta sitten olisi? Ja merkittävä osa tätä salaliittoa täytyisi olla tapausta tutkivan KRP:n rivistössä.
Koko tapaus Aarnio laittaa kyllä miettimään että kuinka mätä koko poliisi oikeasti on. Paateron ja muidenkin poliisipamppujen ympäripyöreät selitykset eivät oikein vakuuta. Suomen poliisin toiminnan valvonta ja raportointi täytyisi olla ilmeisesti jonkun toisen maan viranomaisen hallussa. Näinhän se pitäisi oikeastaan olla aivan kaikessa, varsinkin silloin kun verorahat ovat jaossa. - .. .........
Katainen & Urpilainen & co. Ltd. kohta ulkoistaa poliisin putinille poistaakseen kolmen miljardin kassavajeen.
- pölliisi
on se ihme ja kumma ku nyt aarnio on vankilassa ni iltalehti ei mainosta poliisin suurista huumetakavarikoista niinku aarnion aikana eli onkohan keskusrikospoliisikin syyllistynyt huumerikoksiin vai loppuko suuret huumetakavarikot aarnio linnareissuun... kertokaas mulle isoista takavarikoista kulunee 2 vuode aikana.ja jos poliisi ei saa rikkoa lakia ni tehää nii ettei tavallinenkaan poliisi enääsaa ajaa missään nimessä ylinopeutta... ni ehtis paremmi pakoo
- rouva Tappinen
Mielenkiintoisin tuossa uutisessa on 6.3.2014 tullut tieto Haaviston korjausliikkeestä:Aarnio ei ollutkaan vuotanut peitepoliisin nimeä vaan oli vuotanut tietoja peitepoliisitoiminnasta. Ja tämä vuoto olisi tapahtunut vuonna 2009. Mahtaako olla peräti kyse Peite Seppo-episodista?
Peitepoliisin toiminnasta suuri yleisö sai tietää KRP:n Kurenmaa(muistaakseni) -nimisen poliisitiedottajan toimesta AamuTV:n lähetyksessä, liittyi Auerhärdelliin. Mutta minä vuonna se tiedottaminen tapahtui? En muista vuotta mutta keväällä se oli. Ja muistan jopa AamuTV:n haastattelijankin, on edelleen Ylen palkkalistoilla, nimenkin saan selville kunhan näen kaverin taas TV:ssä. - puolustus
Valehtelet ja vastaat.
- Conversation1
Kenen puolustus? Itsesi? Aarnion? Auerin? peiteSepon?
tässä viimeisessä kommentissahan on kyse KRP:n peitepoliisista - Näinonmarjat
Eikös se ollut Aarnio joka sen salaisen raportin Putinin nimen paljasti, niin mikään ihme jos olisi peitepoliisin nimen paljastanut.
Joku pelasi myös Tampereella, henkilö joka tiesi tarkkaan Tampereen bisneksen ja poliisien, syyttäjien toimet, eli on pakko olla jokin korkea arvoinen henkilö.
Sitten Tampereella on joku joka oli korkea arvoisen henkilön avustaja.
Elikkäs 2011 vuoden ja aiemmat rikokset Tampereella on avattava uudestaan, joku näpelöi oman edun takia. - JotainRajaa
Yrittääkö syyttäjä laittaa kaikki poliisin tietovuodotkin Aarnion piikkiin?
Hieno meininki.
"Monte Carlo"- syytemenettelyä: syytteitä vai pyörimään hakuammunnalla ilmaan mahdollisimman paljon niin että edes joku osuisi edes jossain määrin uskottavana. - LakiaKehiin
Eikös peitepoliisia saa käyttää vain järjestäytyneen rikollisuuden tutkimisessa? Anneli Aueria ei ole koskaan epäilty järjestäytyneestä rikollisuudesta.
Silloinhan koko peitepoliisin käyttö olisi laitonta?
Jolloin pitäisikin tutkia kuka määräsi laitonta peitepoliisia käytettäväksi?
Miksi niin ei ole tehty? Tai jos on tehty, niin miksi sitä ei kerrota?
Silloinhan ei ole oleellista edes pohtia kuka ilmiantoi laittomuuden. - Ulkopuolinen.trolli
Tietovuoto vuodelta 2009 aloituksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694