Eli koneeseen on ilmestynyt tämmöinen ohjelma Registry Optimizer Winzip. Mikä tämä on ja miten saa poistettua?
Onko tämä jokin virus?
Winzip
112335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei ole haittaohjelma mutta ei hyödyllinen. Se kannattaa siis poistaa normaaliin tapaan ohjauspaneelin ohjelmien poisto kohdasta.
http://www.youtube.com/watch?v=_Xj7LBCuQR4
Joopati joo.
Minäkin koe-asensin tuon ja kyllä se oli löytävinään paljonkin erilaista "korjattavaa", mutta kuin ihmeen kaupalla, se ei voinut niitä poistaa/korjata sillä ilmaisversiolla, vaan olisi pitänyt ostaa kaupallinen ja "monipuolinen" versio!
Eli pelkkää rahastusta. Muitakin vastaavanlaisia ohjelmia löytyy.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20130423202428AAd9xFj
Roskaahan se on. Luultavasti asentunut jonkun ohjelman mukana, täytyy olla tarkkana eikä vain klikkailla next next next ja siellä on ruksit oletuksena ruksattuna kaikelle maholliselle.
Miten ja mistä onnistuit löytämään tuollaisen?
On varmaan ottanut nimeensä tuon "winzip" sanan ihan vain hämäyksen takia, koska varsinainen WinZip on ihan oikea ja toimiva ohjelma!
Nimillä ei haittaohjelmien / viirusten suhteen merkitysttä ?
Viiruksen / haittaohjelman tekijä voi "nimetä" ohjelman niin kuin haluaa ?
Vaikkapa notepadi:si ?
"Winzip
6.3.2014 17:10
Eli koneeseen on ilmestynyt tämmöinen ohjelma Registry Optimizer Winzip. Mikä tämä on ja miten saa poistettua?"
Windowsin ohjauspaneelista löytyy Lisää/poista sovellus, englanniksi Control Panel-> Programs and Features, tämä kyseinen ohjelma on luokiteltu "Ei halutuksi, adware, trojan, malware..." Suosittelen poistamaan ohjelman ellet satu omistamaan lisenssiä, koska ei se muuten tee kuin scanneja. Eli ei korjaa mitään ilman lisenssiä.
Poistin nyt tuon windowsin.
Mene nyt vaan pelaan pelejä välillä, sillä Windowsilla!
Ei tuo, mutta windows on helposti saastuva