Historisa toistuu

Vanha sävelmä

Putinin perustelut sudettialueestaan ovat kuin Hitlerin suusta.

Nyt tämä Krimin äänestykset ovat kuin Neuvostoliiton baltian maiden kohtalo 1939.
Tai sitten Tšekkoslovakian tapahtumat 1968.

Ihan kuin vanhat nuotit olisi otettu esiin.

8

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maailmanmatkaaja9

      Kaksikymmentä viisi vuotta takaperin olin Ukrainassa. Ihmiset kyselivät missä Suomi on?
      Sitten he kyselivät että kuuluuko se liittoon? Kun heille kertoi että ei kuulu niin Selvästi näki että on heidän mukaansa toisenluokan maa. Nyt on tilanne toisinpäin. Suomi kuuluu liittoon ja Ukraina ei kuulu. Se on niinpäin että Venäjä on lähtenyt kehittymään Ukrainasta eikä toisinpäin. Ukrainalaisista melkein kaikki puhuvat Venäjää. Kieletkin ovat niin lähellä että ymmärtä vaikka ei ihan kaikkea. Ihmist ovat Slaaveja. Ukrainainan suhde Venäjään on ihan erilaatuinen kuin nuo mainitsemasi pienet kansat. Sinä todennäkösesti olet hankkinut tietosi Suomalaisten tiedoitusvälineiden kautta. Ukrainassa on ihan täysipäisiä ihmisiä nuo kadulla mellakoivat eivät edusta kuin itseään.

      • Joojoo2

        Kerrankin asiaan perehtynyt ihminen. Luojan kiitos teitäkin on vielä nykymaailmassa!


    • Vanha sävelmä

      Tuota noin, kohteliaasti sanottuna et tainnut ymmärtää sanaakaan tarkoituksestani.

      Baltian maissa Neuvostoliitto käytti kommunistiagenttejaan ja sai aikaan, että noissa maissa myönnyttiin NL:n pyyntöön sotilastukikohdista ja viimein NL:n suojelusta. Ihan sama menettely kuin Krimillä tänään.

      Ukrainalaisista en omasta mielestäni puhunut yhtään mitään. Korkeintaan annoin ymmärtää, että heitä kohdellaan kuten ovimattoa jonka yli kävellään.

    • Maailmanmatkaaja9

      Oleksandr Turtšynov sai helmikuuta 2010 vaaleissa 7% äänistä joten ei voi olla
      kovin selvästi kansan valitsema. Kun politiikka nyt vain ei tehdä noin. Nuo alueet ovat mm. vahvasti Venäläisen energin varassa. Neuvostoliitot ovat hajonneet aikoja sitten. Kuviitletko sinä että joku velkainen USA toisella puolella maailmaa olisi joku liittolainen Ukrainalle. Kreikan , Espanijan ja Portugalin avustaminen
      on EU-lle jo kova ponnistus. Ukraina on iso maa asukasmäärällisesti ja pinta-allailisesti. Ihmiset Ukrainassa onvat ihan toista mieltä mitä jostain Suomalaisien lehtien sivuilta voi lukea. Pitää pysyä tosiseikossa eikä alkaa uskomaan siihen miten kuvittelee asian olevan. Kai sitä jokainen Suomainen toivoisi että Ukraina kuuluisi Suomeen ja olisi rikas maa ja auttaisi Suomea, mutta kun se ei vain ole niin.

    • real3

      Voi raukka , et ymmärrä mistä höpiset. Krimin niemimaa on zelsukien asuttama
      ollut ainakin 5000 vuotta. Singiskaanin mongoolit valtasivat sen ottomaaneilta ,
      perustivat kaanikunnan , jonka kansa muodostui zeltsukeista ja mongoleista.
      Heitä nimitettiin Krimin tataareiksi. Krimin sodassa ( johon Suomikin osallistui)
      Venäjä yritti valloittaa sen ottomaaneilta, muttei onnistunut. Ensimmäisen maa-
      ilmansodan aikoihin Venäjä valloitti krimin turkkilaisilta ( ottomaaneilta).Siitä tuli
      sosialististen neuvostotasavaltojen yksi jäsenvaltioista. Ei ukrainan osaa. Krimin
      kansa ei ole Ukrainalainen , sen maaperä ei myöskään. Venäläiset sen nyt ottivat
      erittäin nätisti , ilman mitään kahinoita , siis sivistyneesti. Kateellinen rakkilauma
      räksyttää , minkä ehtii ja jaksaa. sillä tosin ei ole asiaan liittyvää merkitystä

      • soomenazimaa20

        ei soomea ollutkan Krimin sodan aik.


    • Pthyi !

      Sivistys on Venäjältä yhtä kaukana kuin itä on lännestä.
      Rosvojen , sadistien ja kierojen murhaajien pesäpaikka se on aina ollut ja tulee aina olemaan.

    • Perspektiiviä skisma

      Hei. Tietäisikö kukaan historiakirjaa tai 8hjelmaa ukraina Historiasta? HuutoNetis on yksi. 25euroa. Onko se Teistä sopiva hinta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe