Mitä voi tehdä?

Naishunsvottiko?

Naisella lääkäri löysi kilpirauhasen vajaatoiminnan, kun potilas oli viiskymppisenä jatkuvasti kovin väsynyt. Hoito on halpaa, sillä joka päivä otettava tabletti maksaa muutaman euron per 3 kk.

Näihin aikoihin myös vaihdevuosivaivat olivat varsin pahoja mutta kilpirauhasvaivan takia potilas ei halunnut mitään lääkettä niihin, vaikka saatavilla on reseptilääke, joka on tarkoitettu juuri tällaisille potilaille.

Kilpirauhasvaivan yhteydestä ihmisen mieleen on paljon kirjoitettu. Toki vaihdevuodetkin vaikuttavat asiaan.

Joitakin vuosia sitten A. Johansson teki Åbo Akademissa tohtorinväitöksen alkoholin vaikutuksesta henkilöön. Kontrolloiduissa oloissa yliopistolla juotettiin satoja koehenkilöitä hallitusti ja kontrolloidusti humalaan pienissä ryhmissä. Havainto oli, että oksitosiini-geeni on 7 prosentilla suomalaisesta sellainen, että koehenkilö humaltuessaan tulee äkäiseksi ja häijyksi. Suurelle osalle koehenkilöistä tuli kokeessa "väsähtämistä", kuten ministerillekin voi tulla. Osa koehenkilöistä tulee aggressiivisiksi ja he aloittavat hajottaa paikkoja ja tavaroita. Kansan omaisesti: tulee juoppohulluja.

Tämä jo iällä oleva nainen tekee kodin ulkopuolella raskasta työtä, jonka takia selkävaivaa on kuin myös käsien vaivoja ja mm. reuman tapaista.

Pahinta on, että nainen ottaa oikein mieluusti valkoviiniä, kirkasta viinaa taikka erityistä lempijuomaa, konjakkia. Mutta kun hän jo arviolta 0,2 promillen tasolla alkaa häijyttelynsä, joka edelleen pahenee juopottelun jatkuessa. Kaikenlaista on sattunut - rattijuopumus, eksyminen talviyönä vieraaseen kaupunkiin, matkapuhelinen hukkaaminen humalassa. Lähimmäinen on pari kertaa tilannut poliisipartion rauhoittelemaan naista mutta häntä ei ole viety putkaan. Humalassa nainen antaa tappouhkauksia mutta hän ei ole vielä toteuttanut niitä. Vielä tässä kirjoitan! Rahasta ja tavarasta ei juurikaan ole puutetta taloudessa!

Kerran on saatu diakoni kotiin puhumaan järkeä mutta ei hänellä ole mitään auktoriteettia - molemmat vanhemmat aikoja sitten jo kuolleet, muu sisarusparvi muilla paikkakunnilla on suureksi osaksi julkijuoppoja renttuja. Naisen aviomieskin erään pitkän naisseikkailunsa jälkeen lähti metsään auton hinausköyden kanssa ja sille tielle jäi. Viranomaiset ottivat alas. Naisen poika on kolmikymppinen ja aivan persaukinen, tosin 47000 euroa on ulosotossa eikä naisystävääkään mutta hän pelaa sentään World of Warcraft-peliä jo 12. tuotta.

22

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dhfgjghj

      olet apina mene nukkumaan

      • Naishunsvottiko?

        Ei naishunsvotin tilanne nukkumalla parane!

        Potilas tarvitsisi jonkinlaista mielenterveyslääkitystä ja eritoten raittiutta, koska häijytysvaivat ovat vähäiset selvin päin mutta vähäisenkin alkoholin vaikutuksen alaisena aivan kammottavat.

        Paha on, jos häijytysvaivat ovat lopun elämää tuommoiset! Ei tuommoista kukaan halua eikä jaksa kuunnella enää vuosikausia!

        Ongelma on, että potilas ei ymmärrä ollenkaan omaa tilaansa ollessaan vähänkin humalassa!


    • tojota harmaa.

      voi herttanen veri sanoi hagelberi.

    • Naishunsvottiko?

      Ja taas on perjantai-ilta ja hänellä salassa alkoholin ottoa!

      On aivan kamalaa selvin päin kuunnella, kuinka on paska ja kusipää tuntikausia! Yhden peilinkin hajotti tahallaan! Toivottavasti taas hän sammuu jossakin vaiheessa!

      Pitääkö minun kutsua poliisi kotirauhan saamisen takia?

    • epäily

      näkeekö ne kilpirauhasen vajaatoiminnan tavallisist verinäytteestä ?

      • Huns vottiko

        Kilpirauhasen toiminnan selvittää lääkäri lähetteellä laboratorioon. Verikoe selvittää mutta samalla yleensä otetaan sairaalassa ns. ohutneulakoe asiassa!

        Sekin on tehty ja vajaatoiminta havaittu.

        Räyhäämisen ylitoimintaa esiintyy, kuten kirjoitun, A. Johanssonin väitöskirjan mukaan 7 prosentilla suomalaisista humalassa, vaikka vähänkin ottaneena!


    • Hunsvottiko

      Viittaan edelliseen ja kone oli automaattisesti poistanut kirosanat! Ne olivat k u s i p ä ä ja p a s k a, jotka kuulin useita kertoja. Toki muitakin! Rauhaisaa perjantai-iltaa!

    • Naishunsvottiko

      Nyt on mennyt ihan hyvin kun nainen on selvinnyt eikä ole ottanut lisää pöhnää!

    • Naishunsvottiko?

      Ja eilen illalla nainen taas alkoi salajuopottelun. Viina sekoitti taas pään!

      Onneksi ei juonut yöllä lisää, joten selvisi pöhnästä aamuksi ja oli ihan ihmisiksi selvin päin.

      • naapurit kiinnostaa

        kyylää


    • hiundsvottiko

      Ja taas nainen joi salaa ja tuli känkkäränkäksi

    • Ei voi olla totta!

      Viinan pään sekoittava vaikutus on kyllä melkoinen! Viime aikoina nainen on suunnitellut jo rekisteröityä parisuhdetta - onhan hänen pitkäaikainen kumppaninsa jo hautuumaalla, koska tämä käytti köyttä metsässä. Erikoista on parisuhteen toinen osapuoli - hänen nuorimmainen poikansa, 31 vuotta! Ajatus johti tekoihin eli käyntiin kirkkoherranvirastossa, jossa haettiin kuulutuksia. Kanslisti haki kirkkoherran paikalle, koska pari on epätavallinen. Kukaan paikkakunnan papeista ei suostunut heitä vihkimään - ei ainakaan kirkossa. Tällöin pariskunta koki syrjäytymistä ja jopa vainoa jopa kirkon taholta. Pari joutuu asumaan edelleen erillään mutta toki päivittäiset huoltoajot lapsosen luokse jatkuvat. World of Warcraft pelittää jo kahdettatoista vuotta 24/7. Onko katsottava lapsen olevan koukussa, josta rekisteröity parisuhde pelastaisi?

      • Ketään ei kiinnosta

        Huolehdi omista asioistasi juorukalkkuna


    • Hundsvottiko

      Lapsonen on hädässä ilman huolenpitoa!

    • huhhahhei,,,,

      pullonpohjat rilleinä ja vesirakkuloita leikelty aivoista,niin ja tietysti jossakin lääkefirmassa töissä niin saa tropit edullisesti jotta päässä pörisee..

    • Hundsvottiko

      Ja taas nainen sekosi pienestä viinimäärästä!

      • vittuku votti

        sinä ilmeisesti!


    • Hundsvottiko

      Tänään loputon möykkä alkoi vasta klo 22:09.

      Kammottava nainen!

      • sinua kiinnostaa

        muita ei kiinnosta


    • Hundsvottiko

      Tänään möykkä alkoi tänään jo klo 16:20, kun ei enää tarvitse lähteä autolla!

      Viinaksista aiheutuu potilaan oksitosiini -geenin vikaisuuden takia aina kammottava ilmiö läheisille. Ei tuommoista pöhnässäpäiten tehtyä vihankylvöä kukaan kestä pitempään. Mitään hoitoa ei potilas voi saada, koska potilas on edelleen "terveitten kirjoissa" eikä hän itse suostu menemään mihinkään hoitoon, eikä edes AA-kerhoon!

      Vain 7 prosentilla suomalaisista on tämä vikaisuus tohtori A. Johanssonin (Åbo Akademi) tutkima viallinen geeni! Onneksi he kaikki eivät käytä alkoholia!

    • Naishundsvottiko?

      Ja taas lapsosen luo tehtiin huoltoajo. Tuttipullot täyteen 31-vuotiaalle asukille!

      • häivy lutka

        ketään ei kiinnosta, paitsi sinua. vitun kalkkuna


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22279
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7480
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5960
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe