autoilu tukholman keskustassa

rohkea londi

onko siellä yks suuntaisia kuinka paljon, mistä löytyy parkkipaikkoja? Mitä pitää ottaa huomioon heidän liikennekäyttäytymisessä verrattuna suomen ajokulttuuriin. En ole ajanut suomessakaan suurissa kaupungeissa joten apu on todella tarpeeseen.
Tarkoitus käydä myös kolmårenissa, onko sellainen paikka jonne kannattaa mennä?

2

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmoordeni

      Ajaminen kuten suomessa, mutta maantiellä enemmän todellisia kaahareita, eli katso peileihin ennen kaistanvaihtoa.
      Tukholman keskustaan en ota kantaa, mutta ruuhka-aikana meno on takkusta kehätie mukaan lukien, itse olisin mennyt aamulaivalla ja pois iltalaivalla...

      Kolmården on ihan hyvä paikka pistäytyä, ruotsalaiset ei vaan osaa jonottaa delfiininäytökseen vaan etuilevat törkeästi ja korkeuseroja on paljon eli hieman käy kuntoilusta.

    • 10+11

      Yksisuuntaisia katuja löytyy, ja parkkipaikat ovat tiukassa. Eli ihan samanlaista autoilua kuin vaikka Helsingissä. Tukholmassa annetaan kyllä kaistanvaihtajille helpommin tilaa kuin Suomessa.
      Satamista on hyvät opasteet ulos kaupungista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      264
      3231
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      77
      1295
    3. 66
      1203
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      933
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      931
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      41
      772
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe