Miksi Putin haluaa palan maata?

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288662576065.html

Rakentavat uutta sevastopolia omalle maalleen, miksi siis kaapata toisen maata?
19199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuleepa mieleen vanha satu myrskystä ja auringosta jotka kilpailivat kumpi saa riistettyä turkin kulkijan päältä. Myrskyn riehuessa kulkija kääri turkin tiukemmin ympärilleen mutta pudotti heti auringon paahteessa. Sopisi Venäjä-muu maailma-asetelmaan. Jos joku valtio tunkeutuu tietoteknologian keinoin kaikkeen niin yleiseen kuin yksityiseen ja haluaa vaikuttaa kaikin tavoin eikö se itse asiassa vastaa jonkinlaista miehitystä, Helpompaa ja halvempaa vain. Mutta niin mukavaa kunhan se ei vain ole se V-alkuinen.

Äänestä

No koska se uus tukikohta valmistuu vasta 2040-luvulla.

Äänestä

Ai joo, totta sen verran pitkä rojekti että voi ottaa toiselta maata.

Äänestä

Pieni historiakatsaus voisi sivistää ja auttaa ymmärtämään.

Krimin nimeimaa on kuulunut Venäjälle 1700-luvulta Katariina Suuren ajoista lähtien.

Ukrainalaissyntyinen neuvostojohtaja "lahjoitti" Krimin osaksi Ukrainaa 1954 - yhteisessä Neuvostoliitossa ei rajalla ollut niin paljoa merkitystä. Krimin asukkaiden enemmistö oli kuitenkin Ukrainasta poiketen venäjänkielisiä.

Neuvostoliiton romahduttua 1991 myös krimiläisiltä kysyttiin, minkä asteista itsemääräämsoikeutta he haluaisivat. Kansanäänestyksessä 90% äänesti itsenäisyyden puolesta (!) Itsenäisyys ei kuitenkaan 1991 kelvannut vaijhtoehdoksi sen enempää itsenäistyneelle Ukrainelle kuin Venäjällekään. Ukraina olisi pitänyt aluemenetystä omana tappionaan, Venäjä taas taisi nähdä Krimin itsenäisyydessä varoittavan esimerkin koko Venäjän kansallisesta sirpaloitumisesta.

Krimille myönnettiin autonomia Ukrainan alaisuudessa ja oikeus käyttää venäjää virallisena kielenä. Vasta viime aikojen toimet Ukrainassa Krimin asukkaiden oikeuksien kaventamiseksi - mm. pakkoukrainanielisyys - johtivat lopulliseen pesäeroon Ukrainasta.

Ehkä jokin Ahvenanmaan mallin tapainen sopisi Krimille? Toisaalta, tulehtunut raaja on joskus syytä leikata irti....

Äänestä
  • Historiaan vetoaminen on tyhmää. Kenelle alueet kuuluivat esimerkiksi v. 3000 ennen meidän ajanlaskuamme? Vastaus on myös historiaa. Totta on vain se, että vahvoilla valloilla ja hallitsijoilla on aina laajentumishaluja. Nyt kun historiasta puhutaan niin muistellaan vaikkapa vain Aleksanteri Suurta tuota pikkuisen Makedonian kuningasta. Sehän valtasi ison osan Lähi-Itää, meni aina nykyisen Intian rajoille asti. Hänellä oli vahva laajentumishalu, ei tästä mihinkään selittelyllä pääse.

    Äänestä

  • suuret-halut kirjoitti:

    Historiaan vetoaminen on tyhmää. Kenelle alueet kuuluivat esimerkiksi v. 3000 ennen meidän ajanlaskuamme? Vastaus on myös historiaa. Totta on vain se, että vahvoilla valloilla ja hallitsijoilla on aina laajentumishaluja. Nyt kun historiasta puhutaan niin muistellaan vaikkapa vain Aleksanteri Suurta tuota pikkuisen Makedonian kuningasta. Sehän valtasi ison osan Lähi-Itää, meni aina nykyisen Intian rajoille asti. Hänellä oli vahva laajentumishalu, ei tästä mihinkään selittelyllä pääse.

    Vedät historiaasi turhan kauas.

    Aleksanteri Suuren porukat eivät enää seiso Indus-virralla - jos seisoisivat, asiaa voisi jotenkin relevantisti verrata siihen, mïtä Venäjällä on tapahtunut muutama vuosikymmen takaperin. Tai viikko sitten.

    Putin ei vedonnut 3000 vuoden takaiseen omistukseen, vaan venäläisiin, jotka asuvat Krimillä tänä päivänä.

    Etnosentrismiin kuuluu toki, että meidän historiankirjoituksemme esittää Aleksanteri Suuren sankarina, mutta Tsingiz-kaanin roistona. Molemmat kuitenkin osoittivat yhtä lailla julmuutta.

    Kyse onkin vain valloitusretken suunnasta: meille päin vai meiltä päin?

    Äänestä

  • Kyllä, uskon juuri näin.

    Ahvenanmaan malli olisi Ukrainalle OK.

    Äänestä

Krimissä 600 ekr eli Chersonesus taurica asu kreikkalaisia.
640 jkr itä-rooma.
Sitten gootit.
Tataarit
Turkkilaiset

Äänestä
  • Olen valmis kannattamaan Krimin palautusta gooteille kahdella ehdolla:

    1. Krimin asukkaiden enemmistö on gootteja.
    2. Goottien laillinen edustaja tulee sitä esittämään.

    Äänestä

  • Asdertson kirjoitti:

    Olen valmis kannattamaan Krimin palautusta gooteille kahdella ehdolla:

    1. Krimin asukkaiden enemmistö on gootteja.
    2. Goottien laillinen edustaja tulee sitä esittämään.

    Vaikka kirkkomme ovat goottilaista tyyliä niin ei aukea.

    Äänestä

Myydään lisää venäläislle tontteja ja kiintöistöjä suomesta niin venäjän ei tarvitse vallata sotilaallisesti suomea vaan ostavat pikkuhiljaa suomen rahalla. Tulevaisuudessa kun venäläiset täällä lisääntyy niin että ovat jo enemmistö niin voidaan vaihtaa teiden ja katujen nimet venäjänkielisiksi.

Ne jotka jo myyneet isänmaatamme russille pitäisi karkottaa siperian taakse.

Äänestä

Stalin halusi ja ne haluaa, mutta minulle lähinnä sydäntä on homokeskustelu koska Putin vihaa sateenkaarta. Lukeneena miehenä hämmästyn aina miten moni historian sotasankari oli puppeli:)

Äänestä
  • Sateenkaari kaataa Despootin?

    Äänestä

Rai Rai, kyllä NL hoitaa?

Äänestä

Kyllä, pride-putin haluaa palan maata kuten Stalin vei sukuni maat.
Kyynel valuu, en unohda koskaa ...

Äänestä

Taitaa bror-erikillä olla siitä puute mistä puhe.

Äänestä

Ei Putin vaan Krimin asukkaat kansanäänestyksessä.

Äänestä

Pride-Putin on sinkku, hottis?

Haluan sukuni maat Kannakselta piste.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Vlad Holgersson kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288662576065.html

Rakentavat uutta sevastopolia omalle maalleen, miksi siis kaapata toisen maata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu