Murkku ja tapaaminen

Sohva

Minkä ikäisenä lapset eivät ole enää kovin halukkaita tulemaan etävanhemman luo yökylään tai viikonlopun viettoon? Minulla on 13 vuotias poika, jolle kaverit alkavat olla tärkeitä. Vielä kuitenkin tulee viikonlopuksi. Nyt hiihtolomalla ei halunnut olla kanssani pidempään. Kuuluuko se ikään? Miten muilla isillä tapaamisten kanssa? Entä sitten yläasteella? Kotonaan pojalla oma huone ja minun luona joutuu sohvalla nukkumaan.

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa panostaa

      Kyllä murrosikäinenkin tulee kylään, jos viihtyy siellä, ja molemmat vanhemmat ovat hyvoinkin tärkeät vaikka ei aina näyttäisi siltä. Ongelma on se että enää ei riitä viihtymiseen samat asiat kuin pienempänä. Hän myös haluaa olla itsenäisempi ja ehkä pitää asioita sisällään, joten keskustelukin voi käydä hankalammaksi.

      Tässä omia keinojani: On hyvä keksiä jotain mukavaa tekemistä, pelata, retkeillä, vuokrata elokuvia, laittaa hyvää ruokaa, jolloin puheenaiheet tulee helposti siitä tekemisestä. On myös hyvä ylläpitää tapaa että puhutaan eikä olla hiljaa. Jos nuori ei paljon puhu, puhu itse omia asioitasi hänelle tai mitä tahansa small talkia. Älä kysele liikaa, älä neuvo liikaa. Arvosta hänen omia mielipiteitään vaikka olisi erilaisia kuin sinun. Näe vähän vaivaa sen eteen että hän viihtyy, ja murrosvuosien jälkeen hän viihtyy luonasi taas itsestään.

      Kaverit ovat tärkeitä ja toivota myös kaverit tervetulleiksi mukaan tarvittaessa. Voit myös tarjota heille kyydityksiä tai muuta apua.

      Olisiko mahdollista järjestää hänelle luonasi myös vähän omaa tilaa, joku nurkkaus jossa olisi jotain yksityisyyttä? Oma työpöytäkin voisi olla hyvä, jossa voi harrastaa jotain myös itsekseen.

    • 2+11

      Harkitse ajanviettoa ihan uudelleen. Esimerkiksi TV ja isän seura ei valitettavasti netin ääressä ja kokoajan aivoja rasittavalle teinille ole enään ne "jes jes!!" jutut vaikka varmasti seurastasi nauttii.

      Esimerkiksi parin päivän laskettelureissu, elokuvien vuokraus tai kaupungilla käyminen isän korjaan "faijan" kanssa voi olla mielenkiintoisempaa kun katsoa samoja ohjelmia kun mitä pari vuotta sitten.

      Käytte vähän potkimassa palloa tai jopa seinäkiipeilyä, niin eiköhän nuori siitä sitten innostu. Tietenkin tuon ikäiset pojat on aikalailla suuntautunut peleihin niin mikäs siinä jos hommaat pleikkarin tai xboxin ja pari ohjainta. Iltaisin sitten kovat NHL/Fifa setit ja vähän päälle kaksin pelattua räiskintää. Eiköhän noilla eväillä sitten äiti viimeistään maanantaina aamulla huuda naama punasena, että miksi puhelimiin ei vastata ja poika ei ole koulussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe