Villi ujo

rr2000

Normaalisti mielletään ujot rauhallisiksi ja viileiksi ihmisiksi. En lue itseäni tähän kategoriaan vaan olen "villimpi" tapaus. Tällä tarkoitan sitä, että pidän vauhtilajeista ja kovasta musiikista, menosta, alkoholista jne. Rikon myös normeja ja elän hieman boheemisti. Lakeja en riko, mutta saatan liikenteessäkin hurjastella jos tilanne sallii.
Kaikesta huolimatta olen ujo ihmisten kanssa. Punastelen ja sönkötän, aikuinen mies. Melkoinen ristiriita mielestäni?

3

265

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+10

      Olen samanlainen, mutta nainen.

    • typerysss

      Täällä on yks 18 v tyttönen, joka on aivan hirveän ujo, punastelee ja sönköttää, erityisesti jätkien kanssa. Mutta tykkään kans kaikesta vauhdikkaasta, voisin ajaa vaikka crossia, rallia, tykkään pelata lätkää, tykkään ratsastaa hevosilla (jotka on siis vähän vauhdikkaampia tapauksia), asun maalla ja tykkään lähteä pilkkopimeällä lenkille metän keskelle ilman minkäänlaista itsesuojeluvaistoa (täällä päin on ollu susia), ja pentuna varsinkin on tullu tehtyä veljen kanssa vaikka mitä hölmönhullua.... Ei siis tykkään myös ihan rauhallisista ja iiseistäki jutuista, ja päälle päin näytän kiltiltä teinitytöltä.
      Sit ku pitäs mennä juttelee jollekkin jätkälle vaikka ni sillon se itsesuojeluvaisto varmaan sit tulee ku pääkoppa sanoo että juokse karkuun. Punastuttaa, sönkötystä, hermostuneisuutta, huulen puremista, katseen vaistelyä, sydän hakkaa......jne.

      • Villikko1

        Täälläkin yksi ujo villikko! Jo kolmekymppinen mutta edelleen sama ongelma, vaikka se kyllä vähän helpottaa iän ja suhteiden myötä.

        Osa miehistä on onneksi tarpeeksi rohkeita uskaltaakseen ottaa riskin puhua tunteistaan suoraan, vaikka ujo nainen olisi vältellytkin ja antanut suunnilleen pakit.

        Itsellä on ollut tilanteita, joissa mies on lopulta suoraan kertonut että on auttamattomasti rakastunut muhun. En siis ilmeisesti ole uskonut sen vähäisempiä merkkejä kiinnostuksesta... ja siitä nuo omat suhteet on alkaneet, ja niissä ujous on aina onneksi karissut hyvinkin nopeasti. Joskus taas on joutunut mahdollisimman lempeästi kertomaan että haluan olla vain ystävä ja valaisemaan vähän syitäkin, itseltä se ujona onnistuu silloin kun en ole miehestä kiinnostunut. Mutta en koe että miehen tarvitsisi tällaisessakaan tilanteessa nolostua, rakkauden tunnustushan on yksi suurimmista kohteliaisuuksista jonka nainen voi saada!

        Ujon kohdallakin voi erottaa todelliset pakit ja ujoudesta johtuvan pakittamisen. Itsellä järki ja puhuminen pelaa hyvin silloin kun en ole ihastunut, eli saan sanottua asian rauhallisesti ja kauniisti. Mutta mitä ihastuneempi olen, sen höpsömmin saatan torjua miehen, varsinkin jos vaikuttaa yhtään siltä että mies vain kokeilee tai pelailee. Pelkään että satutan itseni jos tunteet ovat vain yksipuolisia. Puhumalla se selviää! :)

        Vastakkaiseen sukupuoleen kohdistuva ujous tekee kyllä asioista välillä turhan mutkikkaita, kunpa vois vain viestiä suoraan mitä sydän tuntee.

        Mutta kyllä miehet yleensä aika hyvin aistivat milloin naisella on tunteita häntä kohtaan, ujostakin naisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1486
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1171
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      881
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      845
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      826
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      783
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      83
      721
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      55
      649
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe