Valokuituliittymä 10Gbps

onko 10Gb/s maximi

Jos taloon halutaan samalle henkilölle 2 x 10Gbps liittymää, niin tuleeko molemmat yhteydet samaa valokuitua pitkin, vai tarvitaanko 2 eri valokuitukaapelia?

5

1874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x....x....x
    • 100Megaa

      Yrityksiin max 622 Mbit/s runkoverkkoyhteyden kuukausimaksu on vaatimaton 920 - 2000€ alvi päälle.

      Tulevaisuudessa 100 Mbps kotitalouksiin on jokapäiväistä kauraa, kuparikaapeleita pitkin. Ei tarvita valokuitukaapeleita.

      • paljon halvempia

        Otaniemen kampusalueella opiskelijakämpissä on 1/1 Gbps full-duplex yhteydet (ilmaiset) ja taloissa 10/10 Gbps uplinkit, on ollut jo 2010 lähtien (sitä ennen vuodesta 97 lähtien siellä oli ilmaiset 100/100 mbps yhteydet joka kämpässä). Kyläverkosta internettiin 2*10 Gbps.

        Jos vaikka Käpylän tms. kaupunginosaan rakennettaisiin samanlainen kyläverkko ja kaikille asukkaille vaikka 10 gigaiset yhteydet, niin ei siitä asukasta kohti paljoakaan tulisi hintaa.


      • 4G tulossa

        "Tulevaisuudessa 100 Mbps kotitalouksiin on jokapäiväistä kauraa, kuparikaapeleita pitkin."

        Vuoden-parin päästä tulee myös 4G-verkko LTE-Advanced joka toimii langattomasti 1 Gbps nopeudella. ITU:n määritelmän mukaan se on jo aito 4G.

        Nykyinen LTE-verkko on vasta 3G (kansainvälisen televiestintäliiton määritelmän mukaan myös 300mbps Cat5-LTE on vasta 3G), mutta aito gigabitin 4G on lähitulevaisuudessa tulossa joka kotiin, puhelimiin, läppäreihin, tabletteihin. Kuka sen jälkeen tarvitsee 100mbps kuparikaapeleita, kun langaton laajakaista toimii 10x nopeammin.


    • fjzkdjdlxvdk

      Valokuitukaapelissa on useita kuituja, 6, 12, 24 tai vaikka yli 100.

      Yhdellä kuituparilla (2 kuitua) saadaan yksi 10G linkki tehtyä.

      Näitä 10G linkkejä on lähinnä runkoyhteyksissä, ei edes yrityskäytössä.

      1G kuitulinkit ovat yleisimpiä tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      3121
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1055
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      997
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      868
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      847
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      832
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      801
    Aihe