SDP

Huonoin mahdollinen puolue, en anna ääntäni missään vaaleissa tuon puolueen edustajalle.
23263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

SDP pitää huolen ettei suomalaisille pitkäaikaistyöttömille ja köyhille saa samoja verovaroin tuettuja etuja maksaa, kuten mamuille.

Äänestä

"Paperittomien koneinssien asialla SDP"
Kutsuu tänne vielä mamuja köyhien veroriistorahoilla elätettäväksi, sillä herroille ei riitä mikään!

Äänestä
  • Kohtuullisena periaatteenahan voisi olla, ettei maahanmuuttajia tueta enempää kuin omia kansalaisia. Ja samalla pitää huolta ettei itse aiheuteta lisäkustannuksia esim. hyväksymällä perheidenyhdistämisen nimissä lennättää Suomeen jonkun klaanijohtajan puumerkin perusteella lisää lapsimuuttajia. Näiden lisätulokkaiden rooleistahan on ollut keskustelua.
    Lisäksi voisi tutkia myös mahdollisten lahjusten ja väärinkäytösten määrää näissä maahantuloasioissa.

    Äänestä

OECD:n melko tuoreen raportin mukaan maahanmuuttajan sosiaaliturva on 4x tavallista kalliimpaa per nenä. Suomessa.

Kotouttaminen on niitä asioita, joista Lieksassa tarkimmin vältetään avointa keskustelua poliittisista syistä. Mikä on ollut esimerkiksi lukutaidottomien aikuisten menestys työmarkkinoilla? Paljonko tulee yhden kotoutuksen hinnaksi?

Eivät nämä tiedot kestä päivänvaloa eikä demarit puhu niistä halaistua sanaa, mutta niiden suhteen ei vain oteta opiksi yhtään mitään, koska demarit suhtautuvat omista ideologisista syistään välinpitämättömästi väärän maahanmuuttopolitiikan paisuttamaan velkaan.

Äänestä
  • Byrokratian luvatussa maassa kaikki mahdollinen tallennetaan tietokantoihin. Yksilöllisten henkilötunnusten avulla -- jos oikeasti halutaan tietää -- joka euro ja sentti rahaliikennettä on jäljitettävissä vaikkapa oleskeluluvan saaneisiin, joista samoin on tarkat henkilörekisterit. Vaan kun ei haluta tietää.

    IT-ammattilaisille olisi lapsellisen helppoa ajaa tietokantahakuja sekä tulonsiirroista että maksetuista veroista per kukin henkilö, jos niin haluttaisiin -- vaan kun ei haluta. Ei siinä ole pakko käyttää loppuun saakka edes aitoja henkilötunnuksia, vaan ne voidaan tutkimustarkoituksiin korvata muilla yksilöllisillä koodeilla, kuten mm. lääketieteellisessä tutkimuksessa tehdään. Siten esim tietosuoja on pätemätön peruste. Tietokannoissa on tarjolla yksityiskohtaista tarkkaa faktatietoa monista maahanmuuton aspekteista, mutta Suomessa ollaan mieluummin tietämättömiä ja uskotaan ideologiaan. Sehän on niin suvaitsevaista.

    On nimenomaan poliittinen tahto, ettei näitä asioita saa tutkia, ja vielä vähemmän saa tuloksia kertoa lystin maksajille.

    Äänestä

Sama paskasakki se jatkaa. vanhukset ja muut äänestää puoluetta

Äänestä

Demarista on tullut eräänlainen haukkumasana nykyisin jostain kumman syystä. Se herättää negatiivisia ajatuksia, ehkä vähän samaan tapaan kuin esimerkiksi sanat inhotus, etova, kyräily, kyttäys, änkyrä, suhmurointi, typeryys, kateus tai vaikkapa sana vastenmielinen.

Äänestä
  • Lieksan sos.dem ja vasemmisto mamutuksen pääarkkitehdit !

    Äänestä

Liian pitkä valtakausi turmelee. Niin turmeli aikoinaan Maalaisliitto/Kepun ja niin on turmellut SDP:n.

Äänestä

SDP:n hyysärit

Oletteko kysyneet mamuilta mitä on konkreettisesti se että haluavat Suomessa Dar al-harb

Äänestä

Kaikki te jotka parjaatte sos.demareita. olette nauttineet niistä eduista joita demarit on teille hankkineet. Työttömyyskorvaukset, perustoimeentulot, asumustulot on teille tulleet ilman että olisitte tehneet mitään etuuksien saamiseksi.Olisin hyvilläni että teiltä kaikki edellämainitut etuusuidet ottaisiin pois. Siitä vaan käpyjä, marjoja ja tyhjiäpulluja kerään ja hankkimaan elatuksenne. Niin teimme 60-luvulla. Ei valitettu. Syytettiin porvareita meidän kurjistamisesta. Yhteiskunta antaa teille asunnon ja perustoimeentulon ja vielä kehtaatte valittaa. HÄVETKÄÄ:

Äänestä
  • En ole ikinä "nauttinut" mainitsemistasi asioista. Olet varmaankin oikeassa siinä, että demareilla on ollut osuutta noiden asioiden parannukseen joskus kauan sitten ja ihan syystäkin. Jossakin vaiheessa vain taisi se kohderyhmä unohtua ja mopo karkasi käsistä. Se taas ilmiselvästi johti noiden asioiden myöhäisempään ylilyöntiin ja tänä päivänä vallitsevaan kaaokseen. Toisin sanoen juuri tuo demareiden alkuperäinen hyvä teko on johtanut siihen, että sen ajan lapset, heidän lapsensa, lapsen lapsensa jne. äänestävät isovanhemmiltaan perityn puoluekannan perusteella sokeasti demareita, kiinnittämättä lainkaan huomiota vallitsevaan todellisuuteen. Tänä päivänä olemme kusessa tuon perityn asenteen takia. SDP on paska puolue ja sen äänestäjät voisivat viimeinkin avata silmänsä ja korvansa kahden vuosikymmenen pimeän taipaleen jälkeen.

    Äänestä

  • Häpeä itse kirjoitti:

    En ole ikinä "nauttinut" mainitsemistasi asioista. Olet varmaankin oikeassa siinä, että demareilla on ollut osuutta noiden asioiden parannukseen joskus kauan sitten ja ihan syystäkin. Jossakin vaiheessa vain taisi se kohderyhmä unohtua ja mopo karkasi käsistä. Se taas ilmiselvästi johti noiden asioiden myöhäisempään ylilyöntiin ja tänä päivänä vallitsevaan kaaokseen. Toisin sanoen juuri tuo demareiden alkuperäinen hyvä teko on johtanut siihen, että sen ajan lapset, heidän lapsensa, lapsen lapsensa jne. äänestävät isovanhemmiltaan perityn puoluekannan perusteella sokeasti demareita, kiinnittämättä lainkaan huomiota vallitsevaan todellisuuteen. Tänä päivänä olemme kusessa tuon perityn asenteen takia. SDP on paska puolue ja sen äänestäjät voisivat viimeinkin avata silmänsä ja korvansa kahden vuosikymmenen pimeän taipaleen jälkeen.

    En ole demari, en ole koskaan heitä äänestänyt, paitsi pressan vaaleissa. Vanhempani olivat demareita ja luultavimmin olisin itsekin ollut heidän historiallaan.

    Annan silti arvon kaikelle sille mitä demarit ovat olleet vahvasti rakentamassa: työaikalait, julkinen terveydenhoito, ilmainen peruskoulu kaikille (itse vielä aloitin maksullisessa LYL:issä) lasten päivähoito jne.
    Yhden puolueen demonisointi kuuluu nyt muutamien kirjoittajien agendaan. Se vaikuttaa melko kömpelöltä vaalityöltä, jota tehdään palstalla, jonne se ei oikeasti kuuluisi.

    Äänestä

  • MINULLA ON VARAA PARJATA.

    17-kesäisestä saakka olen tehnyt työtä samalla työnantajalla ja perustoimeentuloni maksaa työnantaja tehtyjä työtunteja vastaan, Tuon asian eteen ei demarit ole tehneet mitään. Työttömyyskorvauksia en ole nauttinut ja asuntoni olen maksanut itse. Työvuosia on takana 30 ja veroja maksan vuosittain yli 20 000€. Saatanan hyyssärit eivät kysy minulta minne verojani käytetään vaan elättävät rahoillani murjaaneja.

    Äänestä

  • Mee töihin! kirjoitti:

    MINULLA ON VARAA PARJATA.

    17-kesäisestä saakka olen tehnyt työtä samalla työnantajalla ja perustoimeentuloni maksaa työnantaja tehtyjä työtunteja vastaan, Tuon asian eteen ei demarit ole tehneet mitään. Työttömyyskorvauksia en ole nauttinut ja asuntoni olen maksanut itse. Työvuosia on takana 30 ja veroja maksan vuosittain yli 20 000€. Saatanan hyyssärit eivät kysy minulta minne verojani käytetään vaan elättävät rahoillani murjaaneja.

    Ei sen kummempi vara kuin kenelläkään muullakaan töitä tekevällä joten turpa kiinni ellet välttämättä halua tuoda typeryyttäsi esiin. Noilla suolarahoilla ei vielä kannattaisi nostaa itseään jalustalle.

    Äänestä

  • Pienempää suuta kirjoitti:

    Ei sen kummempi vara kuin kenelläkään muullakaan töitä tekevällä joten turpa kiinni ellet välttämättä halua tuoda typeryyttäsi esiin. Noilla suolarahoilla ei vielä kannattaisi nostaa itseään jalustalle.

    Kyllä noilla rahoilla luulisi saavan muutakin vastinetta kun mustat elätit.

    Äänestä

  • Mee töihin! kirjoitti:

    Kyllä noilla rahoilla luulisi saavan muutakin vastinetta kun mustat elätit.

    Juu-u, kyllä vastineen saamisesta voi olla montaa mieltä ja olet varmasti ollut hyödyllinen tälle maalle ei siinä mitään, mut älä nyt nosta itseäsi jalustalle. Tekee täällä muutkin töitä.

    Äänestä

sdp on pahinta ja iljettävintä saastaa mitä ihmiskunnasta löytyy

Äänestä

Ei ole Lieksan sosdem. enää sama puolue kuin oli Kerttu T:n aikaan.
Pienituloinen tai työtön työläinen on unohdettu. Nämä maailmanäitiä leikkivät herrademarit jyränneet koko aatteen kaatopaikalle.

Äänestä
  • Kyllä se on ollut ihan yhtä mätä puolue Lieksassa koko ajan. Luulenpa kaikkein pahimpien valintojen ja kähmintöjen syntyneen juuri noihin aikoihin tai vähän ennen sitä. Syy ei kuitenkaan ole yksittäisen ihmisen vaan koko puolueen, sen mädännäisyyden ja moraalin rappion, jossa tärkeintä on ollut vain ja ainoastaan puolueen jäsenyys, ei esim pätevyys. Omaa puoluejäsentä tai hänen lähipiiriään on suosittu. Jossakin muussa kunnassa tai kaupungissa voi olla ihan terveelläkin pohjalla oleva demariyhteisö ja vastaavasti joku muu junttapuolue sikailee siellä.

    Lieksan turmion ja nykyisen alennustilan suurin yksittäinen tekijä on ollut demarit.

    Äänestä

  • Mo-ra kirjoitti:

    Kyllä se on ollut ihan yhtä mätä puolue Lieksassa koko ajan. Luulenpa kaikkein pahimpien valintojen ja kähmintöjen syntyneen juuri noihin aikoihin tai vähän ennen sitä. Syy ei kuitenkaan ole yksittäisen ihmisen vaan koko puolueen, sen mädännäisyyden ja moraalin rappion, jossa tärkeintä on ollut vain ja ainoastaan puolueen jäsenyys, ei esim pätevyys. Omaa puoluejäsentä tai hänen lähipiiriään on suosittu. Jossakin muussa kunnassa tai kaupungissa voi olla ihan terveelläkin pohjalla oleva demariyhteisö ja vastaavasti joku muu junttapuolue sikailee siellä.

    Lieksan turmion ja nykyisen alennustilan suurin yksittäinen tekijä on ollut demarit.

    Taitaapa demuja jo nolottaa.

    Äänestä

  • hiljaista on kirjoitti:

    Taitaapa demuja jo nolottaa.

    Siinäpä rakutatte. EVVVK :)

    Äänestä

Kyttäilyä ja kyräilyä. Hyi saatana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lappu kirjoitti:

Huonoin mahdollinen puolue, en anna ääntäni missään vaaleissa tuon puolueen edustajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu