Entiset ja uudet

Opettakaa niille entisten exien lapsukaisille miten käyttäydytään kerrostalossa ja ei se pahitteeksi tekisi niille uusillekin lapsukaisille opettaa käytöstapoja. Miettikää joskus mikä meteli on entiset ja uudet nuppuset yhdessä....No eipä tuo vanhemmiltakaan luonnistu, rapuissa kolistellaan sen minkä ehtii, ovia paiskotaan.
Eikö se onni ollutkaan uusi kumppani ja uudet lapset?
3233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos kerrostalossa asuminen nyppii, on omakotitaloja tarjolla pilvin pimein. Asuminen kerrostalossa on valinta, jossa joutuu muitten elämisen ääniä kuuntelemaan. Ja normaali elämä tuottaa ääntä, myös yöllä, varsinkin lapsiperheissä ja kolmivuorotyöläisten perheissä. Asumalla kerrostalossa, sinulla ei ole oikeutta vaatia täyttä hiljaisuutta. Tahallista meteliä toki ei tarvitse sietää, mutta elämän äänet on .... elämän ääniä.

Kerrostalossakin voi elää täysipainoisesti, kun antaa ihmisten elää, eikä turhaan kyttää tosten tekemisiä. Uskomattomia tarinoita näistä kyttääjistä kuulee tälläkin kylällä... mutta onneksi isännöitsijätkään eivät ihan kaikkea soopaa usko.

Äänestä

No eipä tartte kyttäillä kun meteli kuuluu. Sellaista meteliä joka ei ole normiääntä, ei vaan oteta toisia ihmisiä huomioon. Kukaan nyt viiti valittaa tavan elämän äänistä, kävely tv ym. Omakotitalo: juu tuleppas tekemään kaikki työt, lämmittämään, pitämään piha puhtaana jne. mitä kerrostalossa ei tartte niin ilomielin muutan heti.
Mutta mitäs teet jos en itse kyttääkään vaan mua kytätään vaikka yritän olla hiljaa ja inisemättä?

Äänestä

Eipä kaikilla ole vara omakotitaloissa asua.Ja yö häirintä on kiellettyä klo 22.00 aamu 07.00 välisenä aikana kerrostaloissa.Jos jatkuvasti kavereita lappaa pitkin öitä,mölistään kun sonnilauma,käytävässä tullaan semmosella ryminällä et varmasti koko sen rapun asukkaat herää.Sitten ei olla töissä,valvotaan yöt kaudet ja päivät maataan et jaksaa taas seuraavan yön häiritä.Ei todellakaan kukaan kyttää varta vasten koska metelöinti kuuluu yö aikaan tosi selvästi.Kyllä muutkin asukkaat pitää ottaa huomioon kun asuu kerrostalossa,eikä elää kuin muita ei oliskaan olemassa tai pitää muuttaa telttaan ja metsän keskelle,siellä sua metelöidä mielesä mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jupinaa kirjoitti:

Opettakaa niille entisten exien lapsukaisille miten käyttäydytään kerrostalossa ja ei se pahitteeksi tekisi niille uusillekin lapsukaisille opettaa käytöstapoja. Miettikää joskus mikä meteli on entiset ja uudet nuppuset yhdessä....No eipä tuo vanhemmiltakaan luonnistu, rapuissa kolistellaan sen minkä ehtii, ovia paiskotaan.
Eikö se onni ollutkaan uusi kumppani ja uudet lapset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu