Ostan heti sijoitusasunnon, yksiön tai kaksion.
Kertokaa koska niitä saa niin menen ja ostan.
Kertokaa koska niitä saa niin menen ja ostan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hep! nyt jo! Nopeat elävät!
Rommaus tapahtui paperilla, mikään ei muuttunut hinnoisa kuitenkaan :(
Lyö uunokki rahat käteen, niin myyn, katajanokalla olisi yksiö 42 neliötä, vanha talo 1900 luvun alussa tehty ja hinta on 290 tuhatta, eli pistä yhteystietosi, niin myyn.
Kai voi jättää härskejä tarjouksia?
Kyllähän niitä härskejä tarjouksia jättää voi. Sitten kun niitä ei myyjä edes vilkaise niin voi vaan onnitella itseään: Sitä on vieläkin vapaa kuin taivaan lintu ja oma olisi kuitenkin ollut homeessa.
Alkaa muistuttamaan 15 vuotiaitten keskustelulta nämä taivaan linnut? Vai onko ikinä päästy irti äidin tisseistä? Sosiaaliporno kylläkin kiehtoo että varmasti luen jatkossakin.
Sijoitusasunto kiikarissa? ”Kaksio, ei yksiötä”
Jos suunnittelet vuokranantajaksi ryhtymistä ja sijoitusasunnon ostamista, kannattaa lukea sijoittajakonkarin väite, miksi ei välttämättä kannata ostaa yksiötä.
Vaikka etenkin pääkaupunkiseudulla yksiöt - kiinteistönvälittäjien ja tilastojenkin mukaan - revitään käsistä, voi joskus olla parempi ostaa sijoitusasunnoksi mieluummin kaksio, ehkä jopa kolmio. Tätä mieltä on Hypon entinen, pitkäaikainen toimitusjohtaja ja rahoitusneuvos Matti Inha.
http://www.kauppalehti.fi/omaraha/sijoitusasunto kiikarissa kaksio, ei yksiota/201403656589
Tuo on totta, mitä Inha sanoo. Kaksiossa usein maksaa kaksi vuokraa ja yksiössä yksi jne. Että riskitkin sitten yksiössä isommat sijoittajalle.
Niin taikka näin tai toisin päin. Yksiöiden vuokrat maksaa yllensä sossu. Tuotot tulee yleensä isommista, mutta myös riskit mukana? Yksiöissä on selkeä kupla varrattuna suurempiin kokonaisuuksiin. Mistä johtuu ja mitä arvelet?
Laittakaa heti viestiä kun halpoja asuntoja tulee helsingissä. MIkään 290 te ei ole halpa vaan sitten kun niitä saa, jos saa, -50% hintaan.
juu. ilman muuta. vastaan tähän että koska saa halvalla? no kuule ensi vuonna. ja kun kysyt samaa asiaa ensi vuonna, niin vastaan että ensi vuonna. ja kun sitten kysyt seuraavana vuonna, niin vastaa että ensi vuonna. jne jne jne.... helppoa kuin heinäteko.