Windows xP-käyttöjärjestelmän

take cover

tuki päättyy 08.04.2014.
Tämän jälkeen tietoturva-aukkoja korvaavia päivityksiä
ei enää toimiteta.
Käyttäjistä noin 43% selaa verkkoa Internet Explorer
selaimella jonka tuki loppuu samaan aikaan.

Miten tämä aukko saadaan korjatuksi?
Oletteko tietoisia asiasta, entä mitkä suunnitelmat
asian korjaamiseksi?

7

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MMXIV
    • take cover

      Kiitos, yritän!

    • Jos sinulla on iMac, jossa on Applen käyttöjärjestelmä,
      niin tämä Windows XP:n tuen loppuminen ei millään tavoin koske sinua.

      Siivoukset ja kaupasakäynti on suoritettu, pieniä pistäytymisiä täällä välillä ruuan tai kahvikupin aikana. Moi!

    • titanicinkansipaikka

      Liisa S. Sinä olet läpiliipattu näissä tiekkari asioissa. Sanon virnuilemaata, että minulla olisi paljon oppimista tietotaidoissasi.
      Kerron esimerkin. W8 läppärini näyttö oli niin isolla, että mainoskuvat peitti vasemmalla puolella tekstiä.
      Ja eikun soittamaan naapurin Tiinalle, et voisitko taas jelpata naapurin vanhaa gubbea. Pahinta, etten oppinut opetuksesta taaskaan mitään.

    • nörtti mummo

      Minulla on vanhassa läppärissä Windows XP, uudessa Windows 8 ja tässä kiinteässä koneessa Windows vista.
      Olen ollut ymmärtävinäni että monista käyttäjistä Windows 7 on paras, se on jäänyt väliin. Tämä uusi Windows 8 on vähän erilainen käyttää kun edelliset.
      Meinasin vaihtaa Vistan Windows seiskaan, mutta en vaihda vielä kun tämä pelittää melko hyvin.

    • täti naapurin

      Mikäli käytätte Windows XP konetta esim pankkiyhteyksiin, siitä tulee haavoittuva kun tuki lopuu.
      Windows 7 on paras versio, Windows95 samoin, ihan toimiva ja varma, mikäli Java ohjelma on poistettu siitä selaimesta jota käytätte esim.pankkiyhteyksiin.

      Nythän on mahdollisuus ladata Explorerin lisäksi Googlen Chrome, Safari, Linus, Firefox, jne. Jos haluaa pelata pelejä jotka vaativat Javan, yhdelle selaimelle pelejä varten, muista selaimista Java ehdottomasti pois. Siinä on erittäin suuret tietoturvariskit.

      Windows 8 on hiukan opeteltava ohjelma, mutta sen oppii kun ei pelkää konetta.

    • hp jotain

      Melko nopeasti W8 koneen oppii käyttämään. Ilman salasanaa nämä eivät aukea. Niiden muistamisessa saattaa tulla jollekin vaikeuksii.

      Uuden koneen nopeuteen olen tyytyväinen. Se entinen 2Gt kone meni jotenkin tukkoon jaa sain siitä kystä kyllin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3950
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      40
      3550
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3158
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      3010
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      87
      2012
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1978
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1829
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      31
      1781
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      33
      1769
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1714
    Aihe