Kuinka monella pakko-oireisella on itse asiassa jonkin sortin Asperger-oireisto? Itse luulin olevani pitkään vain pakko-oireinen, mutta kun luin Aspergerista, niin huomasin että sovin profiiliin käsittämättömän hyvin, samoin mielestäni monet sukulaiseni.
En ole vielä hakeutunut neuropsykiatrille (tavallisella psykiatrilla olen käynyt kyllä jo pidempään) varsinaisiin assi-testeihin kylläkään, mutta harkitsen asiaa vakavasti.
Monet psykiatritkin tuntuvat olevan Aspergerin suhteen ihan pihalla eli pitää hakeutua joko neuropsykologille tai neuropsykiatrille, jos haluaa että lääkäri edes varmuudella tuntee Asperger-oireyhtymän / autismin oireita.
Aspergereista n. 25%:lla on pakko-oireinen häiriö, heillä on paljon myös adhd:ta, ahdistuneisuutta ja muita vastaavia liitännäishäiriöitä, vaikka Aspergerhan ei sinänsä ole mikään sairaus, vaan aivojen rakenteellinen ominaisuus.
Kuinka monella tosiasiassa Asperger???
4
563
Vastaukset
- Monimuotoinen Assi
Monella se on - vaikkei itse asiaa tiedosta:
http://www.vauva.fi/keskustelu/1426380/ketju/onko_taalla_ketaan_aikuisena__aspergerdiagnoosin_s/sivu/2 Minuahan noi kaikki lähinnä haukkuu assuksi tuolla Youtubessa, jossa oon käyttäjänä nimeltä MrJuha82.
- MIKÄ OON+
Autismi voi olla vain identiteettikysymys:
http://assijorinat.blogspot.fi/2014/03/asperger-identifioijana-ja.html - Autistinen yksilö
Ei ole yhtä ja tiettyä autismia. Jos tapaat autistin et voi sen perusteella identifoida muita autisteja, kuten esimerkiksi tavatessasi Down-ihmisen. Jokaisella autistilla on erilaiset ongelmat.
Autismi muutuu iän mukana ja on ihmisä. joiden oireet katoavat iän mukana. On myös ihmisiä, joilla autistiset oireet ilmaantuvat iän mukana. On myös autismin oireita, jotaka välillä katoaa ja välillä ilmenee uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1013258Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo42633HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat752526Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k731488Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?921482Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.161065Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N335975Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184975Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s11880- 50834